Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Polacy na Wileńszczyźnie winni stawić bierny opór wobec niezgodnych z prawami człowieka decyzji obecnych administratorów swojej Ojczyzny , a znając zbrodnicza przeszłość " Litwinów " rozpocząć przygotowania do czynnego oporu wobec rasistowskiego reżymu .
IMHO nie jest atrakcyjna turystycznie , Polacy z względów sentymentalnych odwiedzają Wileńszczyznę , a reszta RL to piach , lasy i dziury , dla mnie nic ciekawego .

Oczywiście ze jest reżym , nazistowski reżym litewskich faszystów , czasami zwany Rządem RL .

Polityka litewska wobec polskiej mniejszości rzeczywiście zasługuje na ocenę krytyczną, ale powyższe trąci mi już ciężką aberracją. Znaczy się, litewscy Polacy powinni organizować partyzantkę przeciwko nazistowskiemu, rasistowskiemu reżimowi "Litwinów" (o zbrodniczej w swej masie przeszłości), na nieciekawej, piaszczystej Litwie (czy "Litwie" może?). Chyba wypada zacząć apelować o minimalny chociaż rozsądek w wypowiedziach szanownego Dyskutanta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polityka litewska wobec polskiej mniejszości rzeczywiście zasługuje na ocenę krytyczną, ale powyższe trąci mi już ciężką aberracją. Znaczy się, litewscy Polacy powinni organizować partyzantkę przeciwko nazistowskiemu, rasistowskiemu reżimowi "Litwinów" (o zbrodniczej w swej masie przeszłości), na nieciekawej, piaszczystej Litwie (czy "Litwie" może?). Chyba wypada zacząć apelować o minimalny chociaż rozsądek w wypowiedziach szanownego dyskutanta.

Szanowny Dyskutancie , różnimy się może ( raczej na pewno ) w opiniach , wiec daruj sobie uwagi o " minimalny chociaż rozsądku " i może raczej poczytaj nie co więcej o sytuacji Polaków w RL , bierny opór to minimom tego co Polacy mogą zrobić wobec litewskiego reżymu , jeżeli będą chcieli przejść do czynnego oporu wobec władz litewskich , które z przyczyn rasowych zamykają polskie szkoły i przedszkola to ich prawo . <_<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
może raczej poczytaj nie co więcej o sytuacji Polaków w RL

Jakąś tam - zapewne mniejszą od Szanownego Dyskutanta - wiedzę o sytuacji Polaków na Litwie posiadam i chociażby w związku z nią pozwoliłem sobie na uwagi krytyczne wobec władz litewskich, połączone z niejakim oczekiwaniem na silniejszą reakcję władz polskich.

Natomiast "radosną" pisaniną o nazistowskim, rasistowskim reżimie litewskich faszystów, administratorach, "Litwinach" o zbrodniczej przeszłości (jako ogół, jak mniemam), czynnym oporze itp. ociera się Kolega niewątpliwie blisko o granicę obrazy rządu i narodu, tudzież zachęty do waśni między narodami itp. Fakt ten po prostu stwierdzam i zachęcam do wzięcia głębokiego oddechu i kierowania się pewną rozwagą, przy wyrażaniu krytycznych sądów. Żeby nie było, iż nie ostrzegałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakąś tam - zapewne mniejszą od Szanownego Dyskutanta - wiedzę o sytuacji Polaków na Litwie posiadam i chociażby w związku z nią pozwoliłem sobie na uwagi krytyczne wobec władz litewskich, połączone z niejakim oczekiwaniem na silniejszą reakcję władz polskich.

Natomiast "radosną" pisaniną o nazistowskim, rasistowskim reżimie litewskich faszystów, administratorach, "Litwinach" o zbrodniczej przeszłości (jako ogół, jak mniemam), czynnym oporze itp. ociera się Kolega niewątpliwie blisko o granicę obrazy rządu i narodu, tudzież zachęty do waśni między narodami itp. Fakt ten po prostu stwierdzam i zachęcam do wzięcia głębokiego oddechu i kierowania się pewną rozwagą, przy wyrażaniu krytycznych sądów. Żeby nie było, iż nie ostrzegałem.

Szanowny Kolego , jak widzę jesteś Moderatorem , wiec o ile piszesz ze nawołuje do waśni miedzy narodami daj mi bana , co do obrazy rządu litewskiego - to będę go publicznie obrażał do momentu gdy ten reżym będzie prowadził rasistowska politykę wobec mniejszości narodowych , co narodu litewskiego , bardzo krytycznie to społeczeństwo oceniam , i nadal nie zawaham się imputować mu , chorej wrogości wobec Polaków i ksenofobii , wskazują na to litewskie badania opinii publicznej np: co do akceptacji używania nazwisk polskich ( wiekszosc " Litwinów " jest temu zdecydowanie przeciwna , podobnie co do dwujęzyczności na terenach zamieszkałych przez wiekszosc nielitewska .

Twoja postawa jest charakterystyczna dla całego ostatniego dwudziestolecia stosunków polsko-litewskich , nie obrażajmy rządu i narodu litewskiego , prośmy o łaskawe respektowanie Umów Międzynarodowych , dajmy Litwie czas .

Taka postawa poniosła całkowite bankructwo i uznana została za świadectwo słabości .

Polacy na Litwie są prześladowani i upokarzani , kwitnące polskie szkolnictwo sejmas zgodnie zlikwidował , ale nie my winniśmy nie obrażać Litewskiego Rzadu i Narodu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lancasterze!

Proszę podać dowody na to, że obecna władza litewska może być uznana za reżim.

A co do umieszczania przez Ciebie nazwy Litwini w cudzysłowie: Czy miło by Ci było, gdyby ktoś napisał o Tobie "Polak"? Nazywasz Litwinów Żmudzinami. Czy miło by Ci było, gdyby jakiś Litwin nagle zaczął nazywać wszystkich Polaków Mazurami albo Pomorzanami?

Na Litwie są silne tendencje antypolskie, ale przecież są i rozsądni (jak choćby Alfredas Bamblauskas). Jan Tomasz Gross chce zrobić ze wszystkich Polaków żydożerców, Ty robisz to samo, uznajesz wszystkich Litwinów za polakożerców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lancasterze!

Proszę podać dowody na to, że obecna władza litewska może być uznana za reżim

Dodałbym rasistowski i głupi reżym <_< .

http://kurierwilenski.lt/2011/03/18/wczora...iaj-w-sejmasie/

http://www.jaroslawskuder-awpl.pl/?aktualnosci,6

http://kurierwilenski.lt/2010/04/09/autobusy-jada-tez-do-wilna-a-nie-tylko-do-vilniusu/

itd... polecam archiwum Kuriera Wieleńskiego

poczytaj sobie , miejscowe ofiary rasistowskiego reżymu litewskiego wiedza lepiej , od nas , czym charakteryzuja sie " Litwini "

ps

Trudno mi uznać za jedynych spadkobierców WXL , potomków chłopów z jednej zapadłej prowincji WXL o silnych tendencjach separatystycznych , próba przedstawienia rzekomych " Litwinów"jako jedynych dziedziców WXL jest kłamliwa i żałosna . To Białoruś stanowiła serce WXL a Polacy byli jego warstwa przywódczą , litewska prawda plemienna to żałosne kłamstwa malego zakompleksionego narodu , kradnącego wielka przeszłość swoich sąsiadów .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

i tutaj wkraczamy w coś co jest winą władz polskich. Wspieranie tylko jednej organizacji [AWPL] i tylko jej sprawia, że nie ma, lub niewiele jest osób które mogłyby pisać spokojne artykuły o sytuacji naszej mniejszości, i innych, na Litwie, publikowane w litewskiej prasie. Litwini traktują Kuriera Wileńskiego jako gazetę co to nigdy racji nie ma, bo przecież mówi przez nią AWPL,a ta jak wiadomo zawsze jest przeciw... Nasi traktują, często słusznie, posunięcia rządu litewskiego jako bezprawne, ale nie swoje opinie drukują tylko w Kurierze, traktowanym i tak kółeczko się zamyka...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

choćby organizacje gospodarcze, choćby studenckie - coś więcej, niż tylko AWPL. Kurier i AWLP mają już łątkę i bierze się je z poprawką... No tak ci zawsze, ci szukają dziury w całym. Jaka bylaby zaś reakcja rządu gdyby w jakiś dzienniku dużym, ogólnolitewskim ukazało się kilka artykułów punktujących wady takiej decyzji? Bo to czy tamto... Czy protest napisany przez organizację zrzeszającą n.p. studentów prawa? Na pewno inaczej niż AWPL...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz, bardzo powoli:

1. Postępowanie władz litewskich wobec polskiej mniejszości zasługuje na silną i wyraźną reakcję władz polskich. Moim zdaniem te ostatnie, zafascynowane (przynajmniej od czasu do czasu) ideą budowy antyrosyjskiego kordonu sanitarnego sprawę mocno lekceważyły.

2. Umiejętność "radzenia sobie z własną historią" jest - moim zdaniem - na Litwie dużo mniejsza niż w Polsce. Nadal silne są tam tendencje spoglądania na świat i historię (tudzież sąsiadów), jakby przeniesione z czasów tautininków.

3. Pisanina o "Litwinach", nazistowskim reżimie, czy małym zakompleksionym narodzie woła o pomstę do nieba, a przynajmniej o apel o minimum zdrowego rozsądku.

4. Bana dawać nie będę, bo to nie mój dział i nie jestem jego gospodarzem, ale coś mi się zdaje, że Kolega uczciwie na niego pracuje. I z przyjemnością mogę o niego wnieść do prowadzącego Moderatora, tak samo jak - mam nadzieję - uczyni odpowiedzialny mój odpowiednik na obcojęzycznym forum, aspirującym do jakiegokolwiek poziomu, gdy ktoś zacznie pisać o Polakach, "narodzie złodziei samochodów".

I tyle z mojej strony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz, bardzo powoli:

1. Postępowanie władz litewskich wobec polskiej mniejszości zasługuje na silną i wyraźną reakcję władz polskich. Moim zdaniem te ostatnie, zafascynowane (przynajmniej od czasu do czasu) ideą budowy antyrosyjskiego kordonu sanitarnego sprawę mocno lekceważyły.

2. Umiejętność "radzenia sobie z własną historią" jest - moim zdaniem - na Litwie dużo mniejsza niż w Polsce. Nadal silne są tam tendencje spoglądania na świat i historię (tudzież sąsiadów), jakby przeniesione z czasów tautininków.

3. Pisanina o "Litwinach", nazistowskim reżimie, czy małym zakompleksionym narodzie woła o pomstę do nieba, a przynajmniej o apel o minimum zdrowego rozsądku.

4. Bana dawać nie będę, bo to nie mój dział i nie jestem jego gospodarzem, ale coś mi się zdaje, że Kolega uczciwie na niego pracuje. I z przyjemnością mogę o niego wnieść do prowadzącego Moderatora, tak samo jak - mam nadzieję - uczyni odpowiedzialny mój odpowiednik na obcojęzycznym forum, aspirującym do jakiegokolwiek poziomu, gdy ktoś zacznie pisać o Polakach, "narodzie złodziei samochodów".

I tyle z mojej strony.

Również postaram się pisać bardzo powoli , Aby Szanowny Kolega dobrze zrozumiał ( jeśli nie mogę pisać dużymi literami ), a odniosę się jedynie do punktu 3 i 4

Ad - 3 , może darujesz sobie moralizatorstwo , gdybym był równie jak Ty nieuprzejmy , użyłbym argumentów typu , "Kolega Bruno bełkocze bez sensu zaśmiecając żałosnym moralizatorstwem temat zbyt ważny ..... co wola o pomstę do nieba , a o spam i trollizm się ociera " , cóż nie używam tego typu argumentacji , tak mnie rodzice wychowali .

Ad - 4 , Gdzie to napisałem o "Litwinach jako o złodziejach samochodów " , To po prostu nieuczciwe co robisz , osobiście nie wniosę do Moderatora Działu , w którym założyłem temat wniosku o ukaranie Cie za podobne manipulacje , bo primo uważam donosicielstwo za rzecz niska i niehonorowa , secundo On sam monitoruje swój Dział i to jego osad tu decyduje .

Resztę swoich przemyśleń zechciej przesyłać na pw , a nie zaśmiecaj tematu , uwagami ad persona .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ja tylko powtórze swoje zdanie w tej materii: polska dyplomacja tak naprawdę niewiele może zrobić w tej materii - zarówno Litwa jak i Polska są krajami członkowskimi UE, i sprawami mniejszości narodowych zajmuje się komisarz UE. Ponoć już nasz rząd interweniował w tej sprawie kilkakrotnie. A musimy postępować delikatnie, by nie pogorszyć bytu/ życia codziennego naszym rodakom mieszkającym na Litwie. Ichniejszy parlament może tak w każdej chwili dostosować prawo, by nie łamiąc tego nadrzędnego (unijnego) powoli naszym dokręcić śrubkę ... I dlatego bardzo liczę na interwencję przewodniczącego PE, J. Buzka, który jest przecież Polakiem ...

P.S. Dopiero teraz spostrzegłem, że temat ten przeradza się w zwykłą pyskówkę. Nie jestem moderatorem tego działu, ale prosiłbym o umiar w inwektywach, i powrót do merytorycznego pisania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To teraz będzie od administracji. Przede wszystkim, proszę o troszkę więcej spokoju. Rozmawiajmy w sposób kulturalny. Kwestia kolejna, to już do lancastera. Wstawki typu:

litewska prawda plemienna to żałosne kłamstwa malego zakompleksionego narodu , kradnącego wielka przeszłość swoich sąsiadów .

nie są specjalnie dobrym pomysłem. Nie mam tu zamiaru przekonywać Cię lancastrze do zmiany stanowiska, ale jednak do tego, w jaki sposób prezentujesz swoje poglądy już z chęcią Cię będę nakłaniał. Co też niniejszym czynię. Masz konkretne dowody na taką działalność Litwinów, która wzbudza u Ciebie takie a nie inne emocje, to je przedstawiaj, ale bez takich ocen, które jednak mogą wzbudzać u niektórych przykre wrażenie. Jeśli zastosujesz się do mojej prośby będę Ci wdzięczny. A nie wierzę, że prezentacja Twojego stanowiska bez wstawek takich jak ta zacytowana, jest niemożliwa.

Na razie tyle, wierzę w to, że uczestnicy tej dyskusji są w stanie rozmawiać w sposób, który nie zmusi mnie do kolejnych wpisów tego typu. Oczywiście wszelkie uwagi odnośnie tego co napisałem proszę przesyłać na PW. Na forum publicznym nie będę na nie odpowiadał, a co więcej, będę je usuwał. Tyle. A na razie życzę spokojnej nocy i nie mniej spokojnej dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale ja FSO zadałem konkretne pytanie... a twa odpowiedź jest nadto ogólna... trochę takie dyrdymałki.

Jakie twym zdaniem organizacje winny wspierać polskie władze.

Wymień kilka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.