Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Polska Platforma Pancerna XXI wieku

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Jeżeli chodzi o innowacyjność itp. to na różnych wystawach wyglądamy już niekiedy gorzej niż np. Serbowie.

Wróćmy jednak do pytania. Co prezentujemy na tych wystawach? Gdzieś kiedyś spotkałem się z tekstem Witolda Gadowskiego że za komuny robiliśmy jedne z lepszych AK-47 w Układzie Warszawskim.  Czy ten karabin  nadal jest używany bądź czym  został zastąpiony?

No właśnie jakie Mamy produkty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Gdzieś kiedyś spotkałem się z tekstem Witolda Gadowskiego że za komuny robiliśmy jedne z lepszych AK-47 w Układzie Warszawskim.  Czy ten karabin  nadal jest używany bądź czym  został zastąpiony?

Też spotkałem się z poglądem, że polskie kałasznikowy - made in PRL - cieszyły się bardzo dobrą opinią, także na Zachodzie. Ale widziałem gdzieś gości, którzy cmokali szczególnie nad finlandzką wersją, czy Galilami. A sam Michaił Kałasznikow - chyba tylko przez historyczną solidarność - zdaje się chwalił bułgarskie produkty. Tak, czy inaczej, robiliśmy pewnie całkiem niezłe i solidne kałasznikowy. A już na pewno lepsze od rumuńskich, skądinąd masowo eksportowanych.

 

Klasyczny AK kaliber 7,62 (pośredni) pewnie jeszcze znajduje się nie tylko w magazynach, ale może i w jakiś niezbyt licznych oddziałach. Ale to już schyłek tego kalibru w WP.

 

Oczywiście, dziś także produkujemy broń należącą do tej klasy (Beryle, Groty). Jakiej są jakości? Tu już musiałby wypowiedzieć się Razorblade, ja żadnym ekspertem nie jestem, mogę tylko podejrzewać, że Beryle reprezentują też standard zupełnie niezłej odmiany kałasznikowa. Bez rewelacji, ale i bez tragedii. Groty - to na razie jeszcze czas twórczego testowania przez terytorialsów.

Cytuj

No właśnie jakie Mamy produkty?

Trochę ich mamy. Nie ma chyba sensu ich wszystkich w tym miejscu wymieniać (od wozów zabezpieczenia technicznego po moździerze 60-cio milimetrowe). Są to różne produkty, wiele jest też takich w wersji papierowej (czy makiety, czasami kuriozalnej - vide "czołg" PL-01 Concept). Są pewnie wśród nich dobre, a nawet bardzo dobre, ale generalnie - nie jest chyba za dobrze i z produkcją, i z reklamą, czego dowodem jest bardzo słaby eksport. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

@kszyrztoff

 

Rząd Nigerii kupił w latach 2014-2017 od polskiej fabryki broni "Łucznik" 6 tysięcy karabinów "Beryl" w wersji kaliber 7.62 x 39 mm.

Ale od 2018 roku karabiny te będą produkowane na licencji "Łucznika" w samej Nigerii.

 

Żadnych innych kontraktów wojskowych Polska w ostatnich latach nie realizowała i raczej realizować nie będzie.

Nie produkujemy niczego ciekawego, a jeżeli produkujemy cokolwiek, to tylko na potrzeby Wojska Polskiego.

Edytowane przez Florek-xxx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kszyrztoff napisał:

Bedzie trochę nie na temat ale gdzie i kiedy mam zapytać jeśli nie teraz i  tu? Znalazłem artykuł o tytule: "Polska chce być potęga w handlu bronią."  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mon-polska-zbrojeniowka-eksport-broni-pgz,150,0,2367638.html

Przyznam się że tu totalny laik jestem i stad moje pytanie. Co Chcemy światu zaoferować?  Co takiego wytwarzamy  czego inni w dziedzinie broni mogą Nam pozazdrościć?

 

 

To nie jest kwestia: "czego mogą nam pozazdrościć", tylko co chcą kupić.

Nieco sprzedajemy, ale eksport w sumie wygląda kiepsko, w 2016 r. m.in. sprzedaliśmy:

czołg T72 - 60 szt. do Czech i 1 szt. do Jordanii

BWP-1 - 7 szt. do Czech

WZT-2 - 2 szt. do Finlandii

BRDM-2 - 2 szt. do Niemiec

Fuchs - 1 szt. do Niemiec

KTO Rosomak - 40 szt. do ZEA

Armata D-44 - 20 szt. do USA

Haubica 120 mm - 1 szt. do Niemiec

Mi-24 - 2 szt. do Kamerunu

9P148 "Konkurs" - 12 szt. do Bułgarii

Grom (przenośny zestaw plot.) - 52 szt. do USA, 14 szt. do Indonezji, 10 szt. na Litwę.

 

Jeśli chodzi o broń strzelecką, to najwięcej kupili od nas:

w kategorii rewolwery, pistolety samopowtarzalne - Ukraina (60 szt.), Szwajcaria (39 szt.)

w kategorii karabiny i karabinki - Czechy (10 720 szt.), Irak (200 szt.), Szwajcaria (63 szt.), Kanada (54 szt.)

w kategorii pistolety maszynowe - United Kingdom (500 szt.)

w kategorii karabiny szturmowe - Czechy (200 szt.)

lekkie karabiny maszynowe - Czechy (39 szt.)

ciężkie karabiny maszynowe -  Bułgaria (50 szt.), Czechy (26 szt.), Nigeria (20 szt.)

przenośne działka przeciwpancerne - Bułgaria (16 szt.), Słowacja (8 szt.)

przenośne wyrzutnie rakiet przeciwpancernych i systemy rakietowe - Czechy (117 szt.), Bułgaria (28 szt.)

moździerze  o kalibrze poniżej 75 mm - Ukraina (50 szt.).

/dane za corocznym raportem rządowym za 2016 r./

 

Ogólnie, jak rzekłem, jest słabo, wartość rzeczywistego eksportu wyniosła 382 901 734 euro, ale patrząc na branżę niezwiązaną z lotnictwem - to tylko 182,3 mln euro. Co więcej w raporcie nie znajdziemy informacji jaką część w tym wolumenie stanowi sprzedaż sprzętu nowego. Zatem w grę wchodzi i reeksport i wyprzedaż zbędnego sprzętu z magazynów wojskowych.

 

A wracając do głównego wątku:

 

W dniu 24.07.2010 o 9:16 PM, maxgall napisał:

a wszystko to razem powstaje pod nazwą Polskiej Platformy Pancernej XXI wieku.

 

To trochę błędna i myląca informacja, koncepcja jaka powstała w OBRUM dotyczyła modułowej "polskiej platformy bojowej XXI wieku", warto o tym pamiętać by nie skupiać się wyłącznie na czołgach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Nieco sprzedajemy, ale eksport w sumie wygląda kiepsko, w 2016 r. m.in. sprzedaliśmy:

Zauważ, że eksport, który podałeś, to w dosyć istotnej części wysprzedaż starego sprzętu WP (T-72,  BWP-1, BRDM-2, Fuchs, D-44, haubica 122 mm itp.), nie nowych produktów. Co wielkim optymizmem nie napawa, szczególnie przy tak skromnych wynikach. A nie zdziwiłbym się, gdyby wyniki za 2017 były jeszcze gorsze. A o całościowym wyniku polskiego eksportu zbrojeniowego - w dużym stopniu decydował żaglowiec szkolny dla Algierii.

 

Szczegółów dotyczących lekkiej broni nie znam, ale też nie zdziwiłbym się, gdyby eksport karabinów do Czech oznaczał sprzedaż naszej starej broni, którą Czesi z zyskiem komuś w III-cim świecie odsprzedadzą (to oczywiście, tylko moje przypuszczenie).

 

Cieszyłbym się w 2016 roku przede wszystkim ze sprzedaży "Rosomaków" do ZEA (fakt, że to chyba finlandzka Patria załatwiła ten kontrakt, my byliśmy tylko podwykonawcą) i z "Gromów".

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Te "Gromy" wcale nie są takie skuteczne.

W 2007 roku Gruzja kupiła od Polski 30 wyrzutni i 100 rakiet, użytych podczas wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku.

Przy użyciu zestawów "Grom", udało się 20 razy namierzyć jakiś cel, odpalono 12 rakiet, z których 9 trafiło w cel, uzyskując 1 zestrzelenie (rosyjskiego Su-25).

Trzeba wystrzelić 12 rakiet żeby strącić jeden samolot.

Edytowane przez Florek-xxx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Trzeba wystrzelić 12 rakiet żeby strącić jeden samolot.

 

Zawsze wali się salwą, choć nie wiem dlaczego tuzinem. Ale skąd taki wniosek, jak 3/4 trafiło ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.