Jump to content

kszyrztoff

Użytkownicy
 • Content count

  502
 • Joined

 • Last visited

About kszyrztoff

 • Rank
  Ranga: Doktor

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

772 profile views
 1. i... Tych Feliksów to jest dwóch (Pawłowski i Pawłowicz)czy secesjonista akurat się zamyślił? Wracając do książek których bohaterem jest Bond czy występują tam inne postacie które były wzorowane na znanych osobach ? Zastanawiam się także czy Fleming bądź jego następcy wykorzystywali jakieś mające miejsce zdarzenia wplatając je w przygody agenta.
 2. "Ślub junkierski"

  Ale czy cos wskazuje na to że takie "śluby " wymyślono na okres wojny czy też może sięgnięto po pewnego rodzaju wzorzec z przeszłości? Pytam o to dlatego bo ciągle ten "ślub junkierski" zaprząta mi głowę i zastanawiam się czy gdyby go "odkurzono" po ok 500 latach to ile by w nim było dawnej tradycji a ile dostosowania do czasów XX wieku. Swoją drogą kto udzielał takiego ślubu bo w przypadku Kutschery miał to być rzekomo ...oficer SS.
 3. "Ślub junkierski"

  Zatem służę pomocą i dodaje że nigdzie nie napisałem że Himmler mógł zarządzić "ślub junkierski" a jedynie że mógł zarządzić ślub. Być może ktoś go potem nazwał "junkierskim" (może tylko z sobie tylko znanych powodów) a być może zle jego nazwę na polski przetłumaczono. To może wyjaśniać dlaczego w literaturze prawniczej III Rzeszy o nim się nie wspomina. Zatem proponuję odpuścić sobie nazwę "ślub junkierski": skoro wydaje się być wątpliwą natomiast dyskusję skierować na temat istnienia( bądź nie) procedur w średniowieczu mających w takim przypadku zabezpieczać dzieci.
 4. "Ślub junkierski"

  Z jednej strony to może być tak jak pisze secesjonista "termin stworzony ad hoc". Ale z drugiej strony czy to oznacza że Koper wziął to "z sufitu"? Przypuszczam że czy to Koper czy Baliszewski znali średniowieczna procedurę majacą zabezpieczyć dziecko "będące w drodze" przed skutkami smierci ojca nim ono samo przyjdzie na swiat. Znali ale na tyle "mgliście" że użyli np niewłaściwej nazwy a ja to za nimi powtarzam. Co do "ślubu" Kutschery też teoretycznie bym się zgodził z secesjonistą tu mam jednak pewna wątpliwość. Postawię taką hipotezę że ślubem Kutschery a ten miał mieć miejsce w dniu 5 lutego 1944 r. zainteresowany był sam Himmler. Słysząc o jego śmierci albo sam wpadł na pomysł albo ktoś mu go zasugerował żeby Kutschera "się ożenił" rozwiązując w ten sposób problem nieślubnego dziecka. Ponieważ sugestie Himmlera należało traktować jako rozkaz posłuszny Kutschera "go wykonał". Myślę że w tym przypadku bardziej istotnym jest czy rzeczywiście tak było bo jeśli tak to zwalnia to Kutscherę z potrzeby bycia junkrem. Oczywiście to tylko moja hipoteza.
 5. "Ślub junkierski"

  Baliszewski ...tylko że tytuł jest Historia nadzwyczajna . Jedno pod drugim było napisane więc z jednego wziąłem nazwisko a z drugiego pomyłkowo tytuł i tak wyszło.
 6. "Ślub junkierski"

  Euklidesie tak bez przesady to temat związany z DWS bym umieścił w średniowieczu? O coś takiego mi chodzi.
 7. "Ślub junkierski"

  Problem polega na tym że Koper powołuje się na Dariusza Baliszewskiego "Warszawski pierścień śmierci". Ale na kogo powołuje się Baliszewski tego już nie wiem. Czyżby więc Baliszewski "namieszał"? "Hełmowy ślub" raczej nie wchodzi tu w grę gdyż jego celem był jedynie ślub natomiast w przypadku Kutschery chodziło o uznanie potomka. Może jednak inaczej: czy w średniowieczu miały miejsce przypadki że ciężarną kobietę wydawano za zmarłego? Bo to może nie tyle o nazwę chodzi ile o to czy takie zdarzenia miewały wtedy miejsce.
 8. "Ślub junkierski"

  Czy w związku z tym należy przypuszczać że Koper (a raczej pewnie źródło z którego korzystał) się myli? Czy znane są inne określenia "ślubu z rękawicą"?
 9. "Ślub junkierski"

  Istotnie chodzi o "Kata Warszawy" lecz nie wymieniałem go aby nie odwracać uwagi od tematu. Wyrażenia "Ślub junkierski" używa Sławomir Koper w rozdziale książki "Polscy terroryści i zamachowcy". Nieco dalej podaje też inną jego nazwę jako "ślub z rękawicą".
 10. "Ślub junkierski"

  Spotkałem się z przypadkiem mającym mieć miejsce jeszcze w XX wieku kiedy zmarłemu udzielano ślubu z kobietą spodziewającą sie jego(zmarłego) dziecka. Jak się domyślam miało to zapobiec uznaniu dziecka za nieślubne zaś ten zwyczaj (bo to chyba tak należy nazwać) ma ponoć wywodzić się ze średniowiecza i być zwanym "ślubem junkierskim". Co jednak więcej o tym zwyczaju jest wiadomo? Skąd pochodzi czy był on często spotykany i czy był on aprobowany przez średniowieczny Kościół?
 11. Najlepszy skecz

  Ponoć Blanka. Upominał ją Laskowik. A mnie sie to jakoś kojarzyło: "Czy wszystko jest? -Yes"
 12. Szpiedzy - aspekty etyczne i prawne

  Czyli Jancet może miec nowe źródło dochodu. Ale co do tego Polaka i Polki...art 5 kk mowi jedynie o terytorium RP rozumianym tez przez polski statek wodny bądź powietrzny. Ale jesli Jancet poderwie tam Brazylijkę ponizej 15 lat i zna artykuł 5 kk to może sądzić że "mu wolno". Jaki akt prawny o tym mówi( uratuje Janceta!)?
 13. Czy państwa centralne były w stanie wygrać?

  A co należy rozumieć przez upadek Francji w tym przypadku? Czy wygrana w 1914 r. nad Marną o upadku Francji by przesądzała?
 14. Szpiedzy - aspekty etyczne i prawne

  §1. Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko... swemu państwu podlega karze od 1 do 10 lat więzienia. Znaczy obywatel polski może szpiegować w Chile na rzecz Argentyny i nic mu za to nie grozi. Podobnie mogę wyrazić zgodę na działalność w ramach obcego wywiadu, brać za to pieniądze, ale jeśli prokurator nie wykaże, że faktycznie coś zrobiłem (brałem udział), też nie mogę być karany w ramach tego paragrafu. No a jeśli coś zrobiłem, nawet coś zupełnie nieistotnego, to minimum roczek. Nie rozumiem podanego przykładu. Czy to nie jest tak że ten paragraf obowiązuje ale na terenie Polski? Zatem dlaczego na terenie Chile ma obowiązywać polski kk?
 15. Kryptonimy operacji

  To była operacja Dragoon niby nic nowego bo chyba ktoś to wcześniej podał ale dotychczas myslałem że to była operacja Anvil. Co więcej gdzieś się z nazwą Anvil spotykałem tymczasem jak podaje Wiki był to jedynie wstepny kryptonim operacji. Wydaje mi się wiec że ktos podobnie jak ja używał chyba nie do konca prawidłowej nazwy. To była ofensywa Grupy Armii Don mająca na celu uwolnienie z okrążenia 6 Armii pod Stalingradem bodaj w listopadzie 1942 r.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.