Jump to content

kszyrztoff

Użytkownicy
 • Content count

  523
 • Joined

 • Last visited

About kszyrztoff

 • Rank
  Ranga: Doktor

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

902 profile views
 1. "Dunkierka"

  Ale Bruno się zna a ja nie. Co więcej to dzięki takim którzy się nie znają kręci się filmy. Ale co do wspomnianego czołgu podejrzewam że Bruno mnie podpuszcza nazywając ten czołg Tygrysem. Z tego co pamiętam to na początku samoloty były chyba trzy. Leciały pewnie nad Dunkierkę. Wydaje się że dwa zestrzelono ale faktycznie można było zapomnieć gdzie i po co ten samolot leci. Z tego filmu w pamięci mi utkwił "dygotliwy żołnierz" Cyllian Murphy gotowy zrobić wszystko byle nie wrócić na plaże Dunkierki. Wydaje mi się że w filmie zabrakło obawy że za chwilę na plaże wkroczą niemieccy żołnierze czy też wjadą ich czołgi. Jak dla mnie to brakuje w tym filmie właśnie takiej atmosfery napięcia czy strachu.. Z tego chyba dostaje się tylko Murphego.
 2. "Dunkierka"

  Tak z ciekawości to co jest z tym filmem że jest on zły? Zła gra aktorów ? Coś z historią "na bakier"?
 3. W Ogniem i mieczem jeśli dobrze pamiętam Skrzetuski będąc jeńcem Chmielnickiego obserwuje bitwę jak się domyślam nad Żółtymi Wodami. Według Wiki trwała ona dwa tygodnie i była ciągiem starć i potyczek w filmie jednak trwa dwa dni i chyba kończy się na jednym starciu.
 4. Wydaje mi się żę widywałem w Polsce w sprzedaży Mein Kampf przypuszczam więc ,że to nie bełkot jest niebezpieczny. Swoją drogą istotnie nie można winić książek za to jak ludzkość z wiedzy w nich zawartej korzysta.
 5. Kiedy gazety się (bardzo) pomyliły.

  Podwójna... jak już omawiamy wpadki dziennikarskie to sami bądźmy uważni, gazeta nosiła wówczas tytuł: "Chicago Daily Tribune". Istotnie taki tytuł widać na zdjęciu natomiast swój podałem za Wikipedią.
 6. Kiedy gazety się (bardzo) pomyliły.

  Przepraszam gapa ze mnie. Z drugiej jednak strony czy wiadomo skąd ten błąd się wziął? Czy Chicago Tribune musiało poinformować o wynikach wyborów choć te jeszcze trwały? Czy wspomniany tytuł jest oczywistym błędem(sądzono że Truman przegrał) czy tez błędem wymuszonym (wiedziano że wybory jeszcze trwają ale wydawało się że Truman niemal na pewno przegra). A może nie musieli pisać o wyniku wyborów tylko kto by wtedy wykupił nakład? Słaba znajomość angielskiego nie pozwala mi na odnalezienie odpowiedzi na stronach w tym języku.
 7. Kiedy gazety się (bardzo) pomyliły.

  Chicago Tribune i tytuł na pierwszej stronie " DEWEY DEFEATS TRUMAN" (Dewey pokonał Trumana) podsumowujący wybory prezydenckie w USA w 1948 roku.
 8. I wojna światowa-ciekawostki

  Moim zdaniem to Lenin.
 9. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Ile i jakich statków trzeba by było zatopić aby móc powiedzieć "Choć straciliśmy Bismarcka to opłaciło się!" Z drugiej strony to że się go udało zatopić to fart Angoli czy sprawnie przeprowadzona operacja?
 10. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Mam problem w zrozumieniu niemieckiej taktyki wykorzystywania tego typu okrętów. Jeśli ich celem było atakowanie konwojów zaopatrzeniowych to zastanawiam się czy lepiej z tego zadania by się wywiązywały u-booty. Czy oddzielenie się Prinz Eugena ułatwiło aliantom zatopienie Bismarcka czy też wtedy by oba okręty niemieckie zostały zatopione? Czy nie lepiej dla Bismarcka było zmierzać do norweskiego portu?
 11. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Wrócę jednak do Bismarcka. Czy można go było ocalić? Czy odesłanie Prinz Eugena nie sugerowało że nie wierzy się w taka możliwość? Czy to nie jest błąd po stronie III Rzeszy że utracono tej klasy okręt nie w momencie kiedy Niemcy chyliły się ku upadkowi ale chyba u szczytu swojej potęgi?
 12. Bitwa na Drodze Duńskiej

  W programie telewizyjnym którego tytułu dziś nie pamiętam dotyczącym zatopienia Bismarcka spotkałem się z informacja że rzekomo początkowo planowano iż Bismarck wyjdzie w rejs z pięcioma innymi okrętami. O ile pamiętam to chyba wymieniono Admiral Hipper zastanawiam się też czy nie Schanhorsta bądź Gneisenau nie będąc pewnym nie wymienię kolejnych. Powodem tego że ostatecznie okręty te z nim nie wypłynęły miała być konieczność dokonania napraw czy usunięcia usterek w tych okrętach. Gdyby jednak tak się stało czyli Bismarck by wypłynął w asyście pięciu innych okrętów na ile taka grupa stanowiła zagrożenie dla Brytyjczyków? Co powinno być jej celem? Z drugiej strony zapytam czy to nie był błąd ze strony Niemców że wysłano jedynie Bismarcka w asyście Prinz Eugena? Czy po zatopieniu Hooda można było uniknąć utraty Bismarcka?
 13. Nowy kalendarz

  Gdzie można coś więcej o tych przypadkach przeczytać?
 14. Rosyjski program podboju Księżyca

  Czy to nie on zginął w trakcie amerykańskiego programu lotu na Księżyc? Czy znane są podobne przypadki związane z programem w ZSRR?
 15. Rosyjski program podboju Księżyca

  Gapa ze mnie że Sputnika nie wplotłem w swoja "opowieść" ale nasunęło mi to pewne pytanie. Czy USA poprzedziły wysłanie swojego astronauty na orbitę wysłaniem tego rodzaju sondy? Niby wysłać powinni ale "lapie się" na tym że czegoś takiego nie pamiętam (piszę z pamięci). Inne pytanie to czy ktoś spotkał się z informacją że tak ZSRR jak USA chciały zdetonować na powierzchni Księżyca bombę atomową?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.