Skocz do zawartości

kszyrztoff

Użytkownicy
 • Zawartość

  422
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O kszyrztoff

 • Tytuł
  Ranga: Asystent

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

526 wyświetleń profilu
 1. William Szekspir... i wątpliwości.

  Zróbmy więc eksperyment. Wyjedźmy na Czarny Ląd bo chyba tam najłatwiej będzie znaleźć niepiśmiennych po czym Obserwujmy każde z kolejnych stu narodzonych po sobie ich(znaczy rodziców niepiśmiennych ) dzieci "tak długo jak będzie trzeba". Jeżeli narodzi się w tych stu jakiś geniusz to za każdego takiego gagatka stawiam secesjoniście butelkę whisky. Ale jeśli wśród tych stu nie znajdzie się żaden geniusz wtedy to secesjonista stawia za każde dziecko whisky czyli butelek sto. Uwaga forumowicze ja się swoją wygrana z Wami podzielę nie wiem natomiast czy zrobi to secesjonista. Nie wiem z prostej przyczyny bowiem nie wierzę aby choć jedną butelkę wygrał a tym samym choć zapach whisky powąchał. Zatem słowo "Kuriozalny" nabiera nowego znaczenia. Nie wiem jak secesjonista ale ja tam nikogo takiego nie spotkałem kto znałby ojca Szekspira i bezspornie udowodniłby jego niepiśmienność. A skoro nie można niezbicie udowodnić niepiśmienności to upada bodaj polowa teorii że "Szekspir nie był Szekspirem" Celem tego wątku było dowiedzenie się czy teorie spiskowe związane z osobą Szekspira mają podstawy w "twardych dowodach" i tylko ja o tym jeszcze nie wiem czy też są kombinacją iluś poszlak z których każda rozpatrywana oddzielnie mogła mieć miejsce lecz cały ich ciąg jest raczej wykluczony. Moim zdaniem twardych dowodów nie ma i właściwie na tym etapie można dyskusję zakończyć no chyba że ktoś będzie miał jakieś ciekawe uzupełnienie.
 2. William Szekspir... i wątpliwości.

  Ale tu nie ma za bardzo mowy o analfabetyzmie. Ja się z tej teorii wczoraj wycofałem. Występują tu o tym wzmianki ponieważ secesjonista bardziej do tego wraca niż ja chcę o tym dyskutować . Skoro nie mam pewności co do analfabetyzmu rodziców to raczej nie mogę tego wykorzystywać jako argument.
 3. William Szekspir... i wątpliwości.

  Ale podobno nie jest to takie pewne że syn analfabety. Myślę że lepiej rozstrzygnąć czy naprawdę byli analfabetami i dopiero wtedy budować teorie. Pytanie jednak czy trafnie opisał bo jeśli tak to rzeczywiście rodzi to podejrzenia. Może posłużyły mu opowieści kogoś z dworu. Może jakieś opowieści z "drugiej reki"?
 4. William Szekspir... i wątpliwości.

  Prawo nie ale prawdopodobieństwo jest już niskie. Zastanawiałem się nad tym gdy sądziłem że faktycznie rodzice Szekspira byli niepiśmienni ale skoro nie można tego jednoznacznie dowieść to po co w oparciu o to teorie tworzyć? A co do pytania Bruna bo nie zauważyłem słowa jakiejkolwiek przecież można być choćby sportowcem.
 5. William Szekspir... i wątpliwości.

  Co do dzieci Szekspira wskazałem wcześniej link. No niestety nazwisk tam nie było. Moim zdaniem w pierwszej kolejności trzeba udowodnić że rodzice niepiśmienni byli. Dopóki nie jest to pewne nie ma sensu podejrzewać że Szekspir nie jest autorem wspomnianych dzieł. Chociaż można sobie wyobrazić że jednak Szekspir nie napisał niektórych dzieł. W tym celu jednak należy dowieść czy może odnaleźć w utworach fragmenty zawierające takie informacje które np Szekspirowi nie mogły być znane. Mogą to być np: mało znane zwyczaje panujące na dworze królewskim. No ale to przekracza moje możliwości.
 6. William Szekspir... i wątpliwości.

  Tyle że ja nie jestem zwolennikiem tej spiskowej teorii czemu dałem wyraz wcześniej pisząc: choć pewnie tak jak większość mam pewnie pewien pęd za sensacją. Jednak temat powstał aby się czegoś dowiedzieć a nie coś propagować. W Wikipedii nie znalazłem potwierdzenia że oni byli niepiśmienni. Uważam więc że skoro Wikipedia o tym nie mówi to nie jest to wcale takie pewne że byli niepiśmienni. Wydaje mi się że gdyby to było bezsporne to taka informacja by się tam znalazła. To natomiast dla mnie oznacza że brak jest od tej strony poszlak na to że Szekspir nie był Szekspirem. Więc nie ma potrzeby zastanawiania się czy dziecko niepiśmiennych rodziców musi być nadal niepiśmienne. Już prędzej ma sens zastanawianie się czy takie dziecko może autorem takich dzieł.
 7. William Szekspir... i wątpliwości.

  Zaczynając wątek sądziłem że ta teoria jest trochę bardziej udokumentowana a jedynie ja mam braki w wiedzy. Mam nadzieje że za ten błąd nikt mi tu "głowy nie urwie".
 8. William Szekspir... i wątpliwości.

  Zatem jak rozumiem secesjonista nie daje wiary że dzieci Szekspira były niepiśmienne. Jednak co sprawia że niektórzy poszukują "prawdziwego autora" dzieł Szekspira? Ponoć argumentem teorii że Szekspir nie jest autorem swoich dzieł ma być to że jego rodzice mieli być niepiśmienni. Tyle że Wikipedia tego nie potwierdza. Czyżby tu też były wątpliwości? Ale jeśli są to czy ktoś wie jakie argumenty mają zwolennicy teorii że Szekspir nie jest prawdziwym autorem swoich dzieł?
 9. William Szekspir... i wątpliwości.

  To tylko strony internetowe czy Wikipedia(dlatego napisałem "gdzieś" gdyby to było zdanie historyka to bym się nim "pochwalił). Pewnie bym tego wątku w oparciu o takie źródła nie zakładał gdybym nie znalazł https://historia.org.pl/2016/04/23/5-pytan-na-temat-williama-szekspira-na-ktore-nie-mozna-udzielic-pewnej-odpowiedzi/ a w nim tego fragmentu: 2. Czy Szekspir umiał pisać? To niejako kontynuacja teorii zawartej w punkcie pierwszym. Istnieją przypuszczenia, że Szekspir nie tylko nie był tym, za kogo go powszechnie uważano, ale także, że nie potrafił nawet pisać. Świadczyć ma o tym fakt, że dzieci Szekspira (jakiego znamy) nie były piśmienne, a czy tak wybitny pisarz nie nauczyłby czytać i pisać swoich pociech? To właśnie zaznaczony fragment skłonił mnie do założenia wątku. Pewnie nie nauczyłby gdyby nie miał z nimi kontaktu no ale czy ktoś potwierdza że nie miał z nimi kontaktu?
 10. Elżbieta I

  Przypuśćmy że miała dwóch synów. Lecz gdyby to było prawdą kto byłby ich ojcem? Jak królowa mogła ukryć ciąże? Jaki dla nich przewidywała los?
 11. William Szekspir... i wątpliwości.

  Nie Szekspir a rodzice Szekspira i jego(Szekspira) dzieci.
 12. Dlaczego po pokonaniu Rosji Napoleon "musiałby gdzieś iść"? To nie lepiej rozprawić się bądź porozumieć z Anglią?
 13. Kiedyś spotkałem się z teorią że Szekspir nie jest autorem tych dzieł jakich dziś mu autorstwo się przypisuje. Teoria ta nie wzbudzała mojego zainteresowania tak długo póki nie odniosłem wrażenia że jej zwolennicy wydają się być bardziej zainteresowanymi przypisaniem autorstwa komuś jego dzieł niż jednoznacznym udowodnieniem że ich autorem nie mógł Szekspir. Spotkałem się gdzieś z opinią że tak rodzice Szekspira jak jego dzieci nie potrafili pisać. Co o tym sądzić? Czy faktycznie Szekspir czy to w części czy w całości nie jest autorem swoich dzieł?
 14. Elżbieta Batory, kobieta o której strach wspomnieć

  Nie zaprezentowałem bo po prostu pytam a nie prowadzę o to spór z secesjonistą. Żeby prowadzić spór trzeba mieć trochę większą wiedzę niż obecnie więc tu lepiej oddam walkowera. Sprawę znam jedynie z oglądanego programu Krwawa historia Europy czy też rozdziału książki Kamienne Biografie. Dodam jeszcze że o ile pamiętam w programie podawano że proces miał mieć miejsce podobnie jak w książce Słowińskiego( ale ten robi to tak nieśmiało jakby sam w to nie wierzył). Moim zdaniem jednak to : zasługuje na większą uwagę niż to czy ten proces był czy go nie było. No bo jak to się stało że jak pisze secesjonista Batory została bezprawnie uwięziona? Może nie mam racji ale wydaje mi się że uwięzić to może sobie można było zwykłego szlachcica a E. Batory to arystokratka. Co trzeba było zrobić żeby kogoś takiego uwięzić i to jeszcze do tego bezprawnie? Pewnie można to zrobić pod zarzutem zdrady ale wtedy byłby proces. A może prawdą było to że Habsburgowie nie zapłacili hrabinie za nabyty od niej zamek? (nie znam źródła). W ten sposób pozbywali się długu ale też sprawiali że nikt nie chciał stawać w jej obronie bo nie chciał narazić się Habsburgom. Na koniec jeszcze o coś zapytam: czy prawdą może być plotka że tak naprawdę Batory nie została jak się dziś uważa zamurowana tak jak ta że jej śmierć nie musiała być naturalną śmiercią?
 15. Elżbieta Batory, kobieta o której strach wspomnieć

  Wikipedia twierdzi że proces był. Chyba nie wzięli tego z sufitu . Czyżby wśród historyków istniały rozbieżności co do tego co nazwać w tym przypadku procesem ? A może jest inny powód? A jeśli tak to jaki?
×