Jump to content

kszyrztoff

Użytkownicy
 • Content count

  565
 • Joined

 • Last visited

About kszyrztoff

 • Rank
  Ranga: Doktor

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

1,515 profile views
 1. Czy alianci zdradzili Polskę w 1939 roku

  Wydaje mi się że taki temat był tu w innym wątku omawiany. Przypominam sobie wpis secesjonisty mówiący że nawet teraz mobilizacja sił szybkiego reagowania NATO trwa do 180 dni. A ile dni mieli wtedy na to alianci? Natomiast przy okazji tego tematu chciałem o coś innego zapytać. Na innym forum "zderzyłem się" z dawnym tutejszym forumowiczem poldasem. Był to jakiś temat związany z kampanią wrześniową. Otóż poldas przy okazji tamtej dyskusji poinformował mnie że polscy wojskowi i tu chyba wymienił gen Kasprzyckiego uważali że Polska w wojnie z Niemcami samodzielnie utrzyma się przez około trzy miesiące. Natomiast Rydz- Śmigły miał wręcz twierdzić że Polska samodzielnie utrzyma się nawet do sześciu miesięcy. Tutaj poldas powołał się na swoją dyskusję z moderatorem historycy.org. twierdząc że to od niego pochodzi informacja. Czy taka teoria może być Waszym zdaniem prawdziwa? Czy jeśli jest możliwa to czy teoria Gryfona jakoby Rydz-Śmigły sam chciał wojnę wygrać nie wydaje się jednak być teoretycznie możliwą?
 2. Dzisiejsza Rosja a schyłowy ZSRR

  Czasem słyszy się teorie że jeśli Rosja przegra wojnę z Ukrainą to się rozpadnie. Nie chcę wnikać w temat wojny aby uniknąć niepotrzebnych emocji jednak trudno mi w taką teorię rozpadu uwierzyć. Czy może więc jest coś czego nie wiem? Istnieje jakiś fragment Rosji który pragnie czy może się stać niepodległym bytem? Moim zdaniem tak mieszkaniec Władywostoku czy Syberii chce być nadal Rosjaninem. Więc gdzie tu miejsce do rozpadu? Druga sprawa Wydaje mi się że nawet u schyłku ZSRR kraj ten był eksporterem maszyn i urządzeń. Przypuszczam że ustępowały one podobnym wyrobom kapitalistycznym lecz stanowiły konkurencję z uwagi na niższe ceny. Osobiście przypominam sobie krosna tkackie o nazwie STB pisane po rosyjsku. Czy na "przed wojną" Rosja była eksporterem maszyn czy urządzeń ewentualnie jakich czy też ich eksport w zasadzie sprowadzał się do surowców?
 3. Dzisiejsza Rosja a schyłowy ZSRR

  Jak się poprawia literówki w tytule?
 4. Chciałbym abyśmy porównali schyłkowy ZSRR z dzisiejszą(ale tą przed wojną) Rosją. Jak te kraje się od siebie różnią? Co zmieniło się w Rosji na plus w porównaniu z ZSRR a co uległo pogorszeniu? Czy dzisiejszy Prezydent FR to odpowiednik Sekretarza Generalnego KC KPZR? Ma taką samą , większą władzę czy może musi się z kimś liczyć? Uważa się że Rosja to głównie eksport surowców. Czy za ZSRR było dokładnie tak samo? Zapraszam do dyskusji.
 5. Wywaleni z Facebooka

  Słyszę Facebook myślę Konfederacja. Czy możliwe jest że Facebook przywróci im profil?
 6. Stalin żyje dłurzej

  Stalin żyje ...dłurzej??? Gdzie Jesteś secesjonisto? To już gwałt na poprawnej pisowni.
 7. Oglądałem zalinkowanego wcześniej Ziemkiewicza do około 20 minuty. Zgodzę się z nim iż rzeczywiście II RP mogła liczyć na rolę "szakala przy lwie" jakim to lwem miała być III Rzesza. Jednak Ziemkiewicz tezy że Polska porzuciła III Rzeszę dopiero gdy okazało się że nie zajmie Słowacji wbrew wcześniejszym swoim oczekiwaniom w zasadzie nie udowodnił. Sama rzekoma wypowiedź "Wieniawy" to jeszcze nie dowód. Nie rozumiem więc czego Gryfon zakładając ten wątek stara się dowieść.
 8. Oglądałem Ziemkiewicza do około 20 minuty. Zgodzę się z nim iż rzeczywiście II RP mogła liczyć na rolę "szakala przy lwie" jakim to lwem miała być III Rzesza. Jednak Ziemkiewicz tezy że Polska porzuciła III Rzeszę dopiero gdy okazało się że nie zajmie Słowacji wbrew wcześniejszym swoim oczekiwaniom nie jest w zasadzie udowodniona. O
 9. Alianci dotrzymują zobowiązań

  Alianci mieli wiedzieć o tajnym protokole układu R-M. Czy to mogło mieć wpływ na ich działanie?
 10. Felicjan Sławoj Składkowski - ocena

  Jednak pomysł by zwrócić się o pożyczkę do Prezydenta USA jest dość oryginalny. Czy ktoś wie dlaczego zwrócił się do Roosevelta a nie np: do Churchilla? Czy był ku temu jakiś specjalny powód?
 11. Johannes Gutenberg w Starożytnym Rzymie

  Aby wynalazek "miał wpływ" moim zdaniem musi istnieć dość duża liczba osób osiągających z tego wynalazku pewną korzyść. Nie wiem jak w tym okresie było z umiejętnością czytania i pisania u Rzymian a właśnie z ich liczbą ewentualny wpływ na dzieje ludzkości bym wiązał. Prócz tej umiejętności muszą to być ludzie których stać będzie na ewentualny zakup takich wyrobów.
 12. Felicjan Sławoj Składkowski - ocena

  Z powodów zdrowotnych oraz problemów finansowych zwrócił się z prośbą o pożyczkę do generała Władysława Sikorskiego, a po jego odmowie do generała Władysława Andersa. Ponieważ gen. Sikorski odmówił a gen. Anders nie odpowiedział na jego list, o pożyczkę na pokrycie kosztów zabiegu operacyjnego w wysokości 100 dolarów zwrócił się do prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Prezydent pieniądze mu przesłał, jednocześnie zaznaczając aby pożyczki nie zwracał a jedynie napisał jak przebiegła operacja[52] https://pl.wikipedia.org/wiki/Felicjan_Sławoj_Składkowski Wiadomo co było powodem operacji? Dziś przez upływ czasu nie jestem pewny ale wydaje mi się że w książce "Polskie Piekiełko" Sławomira Kopra autor twierdzi że właśnie do Andersa Składkowski się nie zwrócił z uwagi na dawny zatarg. Rzekomo miał on swoje źródło w tym że Składkowski miał odbić a następnie ożenić się z kobietą która wcześniej była narzeczoną Andersa. Czy to prawda?
 13. Że Niemcy mieli zdecydowaną przewagę. A z tym się akurat zgodzę. A po co ma się ukazać?
 14. Zawstydził mnie wpis Bruna więc(z pewną nieśmiałością) do Wiki zajrzałem: Projekty pierwszych schronów bojowych zostały zatwierdzone przez szefa Sztabu Głównego latem 1933 roku, zaraz potem zaczęła się ich realizacja. Pierwszym wzniesionym odcinkiem umocnień był punkt oporu Dąbrówka Wielka. W 1934 roku powstał kolejny punkt oporu – Szyb Artura. W 1936 roku budowa nabrała tempa – wybudowano dwa nowe punkty oporu, a w roku następnym kolejne trzy. W kolejnych latach uzupełniano wcześniej wybudowaną linię uzupełniając ją m.in. schronami polowymi i pozornymi. W 1939 roku przystąpiono do rozbudowy skrzydeł pozycji, początkowo na północy, później na południu. Budowę przerwał wybuch wojny, wskutek czego Obszar Warowny Śląsk nie był w pełni ukończony. https://pl.wikipedia.org/wiki/Obszar_Warowny_„Śląsk” Czy user Gryfon ma jakąs hipotezę dlaczego Ziemkiewicz o tych umocnieniach w wykładzie nie wiedział? Czy to nie sugeruje żeby do jego przemyśleń podchodzić trochę bardziej ostrożnie?
 15. Mogli przypuszczać że pozycje na Śląsku i tak zostaną utracone na przykład na skutek okrążenia a może po prostu tak intensywnie myśleli co gdzie wybudować że wybuch wojny ich zaskoczył.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.