Jump to content

kszyrztoff

Użytkownicy
 • Content count

  516
 • Joined

 • Last visited

About kszyrztoff

 • Rank
  Ranga: Doktor

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

850 profile views
 1. I wojna światowa-ciekawostki

  Moim zdaniem to Lenin.
 2. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Ile i jakich statków trzeba by było zatopić aby móc powiedzieć "Choć straciliśmy Bismarcka to opłaciło się!" Z drugiej strony to że się go udało zatopić to fart Angoli czy sprawnie przeprowadzona operacja?
 3. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Mam problem w zrozumieniu niemieckiej taktyki wykorzystywania tego typu okrętów. Jeśli ich celem było atakowanie konwojów zaopatrzeniowych to zastanawiam się czy lepiej z tego zadania by się wywiązywały u-booty. Czy oddzielenie się Prinz Eugena ułatwiło aliantom zatopienie Bismarcka czy też wtedy by oba okręty niemieckie zostały zatopione? Czy nie lepiej dla Bismarcka było zmierzać do norweskiego portu?
 4. Bitwa na Drodze Duńskiej

  Wrócę jednak do Bismarcka. Czy można go było ocalić? Czy odesłanie Prinz Eugena nie sugerowało że nie wierzy się w taka możliwość? Czy to nie jest błąd po stronie III Rzeszy że utracono tej klasy okręt nie w momencie kiedy Niemcy chyliły się ku upadkowi ale chyba u szczytu swojej potęgi?
 5. Bitwa na Drodze Duńskiej

  W programie telewizyjnym którego tytułu dziś nie pamiętam dotyczącym zatopienia Bismarcka spotkałem się z informacja że rzekomo początkowo planowano iż Bismarck wyjdzie w rejs z pięcioma innymi okrętami. O ile pamiętam to chyba wymieniono Admiral Hipper zastanawiam się też czy nie Schanhorsta bądź Gneisenau nie będąc pewnym nie wymienię kolejnych. Powodem tego że ostatecznie okręty te z nim nie wypłynęły miała być konieczność dokonania napraw czy usunięcia usterek w tych okrętach. Gdyby jednak tak się stało czyli Bismarck by wypłynął w asyście pięciu innych okrętów na ile taka grupa stanowiła zagrożenie dla Brytyjczyków? Co powinno być jej celem? Z drugiej strony zapytam czy to nie był błąd ze strony Niemców że wysłano jedynie Bismarcka w asyście Prinz Eugena? Czy po zatopieniu Hooda można było uniknąć utraty Bismarcka?
 6. Nowy kalendarz

  Gdzie można coś więcej o tych przypadkach przeczytać?
 7. Rosyjski program podboju Księżyca

  Czy to nie on zginął w trakcie amerykańskiego programu lotu na Księżyc? Czy znane są podobne przypadki związane z programem w ZSRR?
 8. Rosyjski program podboju Księżyca

  Gapa ze mnie że Sputnika nie wplotłem w swoja "opowieść" ale nasunęło mi to pewne pytanie. Czy USA poprzedziły wysłanie swojego astronauty na orbitę wysłaniem tego rodzaju sondy? Niby wysłać powinni ale "lapie się" na tym że czegoś takiego nie pamiętam (piszę z pamięci). Inne pytanie to czy ktoś spotkał się z informacją że tak ZSRR jak USA chciały zdetonować na powierzchni Księżyca bombę atomową?
 9. Rosyjski program podboju Księżyca

  Np.: "Po co Nam Księżyc kiedy mieliśmy Gagarina a zamiast tego lotu Możemy zbudować np. lepszy bombowiec". Pewnie tak się stało tym bardziej że niebawem zmarł Korolow . Z drugiej jednak strony co wiadomo o wypadkach po stronie radzieckiej podczas tego programu?
 10. Rosyjski program podboju Księżyca

  No właśnie bo można to też w bardzo prosty sposób wytłumaczyć. Skoro w latach 50-ych obie strony zaczynały "od zera" to dlaczego ZSRR nie mógł mieć w pewnym okresie lepszych wyników od USA i wysłać w kosmos Gagarina? Tym bardziej że był to o tyle dziwny "wyścig" że nie widziało się pleców uciekającego czy też oddechu na plecach goniącego rywala. Nawet bym się nie zdziwił gdyby w tym okresie wydatki finansowe na program kosmiczny ZSRR były podobne do tych w USA. Dopiero szok spowodowany lotem Gagarina sprawił że USA poważniej potraktowało rywala. Ale gdyby pofantazjować i zadać sobie pytanie: Gdyby to ZSRR był pierwszy na Księżycu to jaką "nową konkurencję" by wymyśliło USA? Wyścig na Marsa?
 11. Rosyjski program podboju Księżyca

  "zdecydowała partia a nie nauka" powinno być.
 12. Rosyjski program podboju Księżyca

  Raczej prowokujące a mające na celu "reanimację" tematu choć przyznaje że z moich raczej chyba egoistycznych pobudek. Otóż zastanawiałem się czemu kraj który wysłał pierwszego człowieka w kosmos (ponoć złośliwi twierdzą że on nie był pierwszy a jedynie pierwszy który żywy wrócił ) nie sprawił że ten wyląduje na Księżycu. Zwróćmy uwagę na wpis gregskiego : Z jednej strony jakie zapóźnienie skoro posłali w kosmos Gagarina. To wtedy nie mieli "zapóźnienia"? A z drugiej to dlaczego nie lądują na Księżycu jako drudzy ale np z większym przytupem? Moim zdaniem coś sie tu nie zgadza i może nie należy tego rozpatrywać tylko na polu naukowym. Jak większość chyba nowych forumowiczów nie przeczytałem wszystkich wpisów. Chyba niewielu tak robi więc nic dziwnego że mogłem coś przeoczyć. Ale wydaje mi się że odpowiedzi na pytanie "czemu nie wylądowali skoro Gagarin był ich nie znalazłem". Czemu w 1961 ZSRR wygrywa a w 1969 już nie? A może było tak że USA nie dość że mogło w lot na Księżyc więcej "zainwestować" to potrafiło lepiej wykorzystać swoich naukowców(np: NASA)? Może to że "przegrali" w 1961 to przypadek? A może między rokiem 1961 a 1969 nastąpiła w ZSRR "zmiana reguł gry".. Czy Waszym zdaniem gdyby Chruszczow rządził do 1974 to ZSRR też by nie posłał człowieka na Księżyc? Może następca Chruszczowa miał "inne plany" czyli zdecydowała partia a nie polityka? To raczej miałem na myśli a nie to że ZSRR naukowców nie miało.
 13. Rosyjski program podboju Księżyca

  Dzięki za wykład ale ja jedynie zadałem pytanie. Zrobiłem to aby dowiedzieć się dlaczego kraj z pierwszym kosmonautą nigdy nie posłał człowieka na Księżyc. To zaklęć czy naukowców im zabrakło?
 14. Rosyjski program podboju Księżyca

  1. Co było radzieckim odpowiednikiem amerykańskiego NASA? Komu to podlegało? 2. Zakładając że ZSRR miałby w swoich szeregach kogoś takiego jak von Braun to na ile to mogło pomóc ZSRR w lądowaniu (nie w wyścigu kto pierwszy wyląduje ale w samym lądowaniu) na Księżycu? Czy to nie jest tak że w wielkim uproszczeniu USA miało NASA a w związku z tym masę naukowców i to dzięki tym naukowcom udało się polecieć(i wrócić) na Księżyc. Co jednak miało ZSRR prócz partii? Czy mieli oni jakieś "nowinki techniczne" czyli coś dzięki czemu gdzieś w którymś momencie ich plany lądowania były możliwe do zrealizowania czy też NASA od początku było "faworytem tego wyścigu".
 15. i... Tych Feliksów to jest dwóch (Pawłowski i Pawłowicz)czy secesjonista akurat się zamyślił? Wracając do książek których bohaterem jest Bond czy występują tam inne postacie które były wzorowane na znanych osobach ? Zastanawiam się także czy Fleming bądź jego następcy wykorzystywali jakieś mające miejsce zdarzenia wplatając je w przygody agenta.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.