Skocz do zawartości

kszyrztoff

Użytkownicy
 • Zawartość

  460
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O kszyrztoff

 • Tytuł
  Ranga: Asystent

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

635 wyświetleń profilu
 1. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  Moje wątpliwości biorą się stąd że nie wiem jak patrzeć na kontratak znad Wieprza. Czy miał on miejsce bo ..."miał mieć miejsce" czyli wynikał ze wcześniejszych planów czy może jego miejsce a zwłaszcza czas wynikał z wiedzy Polaków że na drodze ataku bedzie jedynie Grupa Mozyrska. Na ile słuszna była by teoria że to znajomość bolszewickich rozkazów zadecydowała o rozmiarach polskiego sukcesu a tym samym bez ich znajomości prawdopodobnie bolszewicy by wtargneli do Warszawy? Czy np gdyby Polacy wiedzieli że bolszewickiego skrzydła bronia wieksze siły ten atak miałby miejsce?
 2. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  Pomijając jednak kwestie tego kto personalnie wygrał tę bitwę zapytam : gdyby Polacy nie zlamali szyfrów rosyjskich i nie czytali ich rozkazów jak by ta bitwa wygladała? Jakich bolszewicy potrzebowali sił aby odeprzeć atak znad Wieprza? Jakie były szanse na obronienie stolicy?
 3. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  "Piłsudski zaaprobował plan przygotowany przez gen. Rozwadowskiego. Można powiedzieć, że pod względem politycznym za późniejsze zwycięstwo odpowiedzialność brał na siebie Piłsudski. Natomiast pod względem technicznym-wojskowym odpowiedzialność za przygotowanie planów spadała na gen. Rozwadowskiego. Bez współpracy oby wojskowych zwycięstwo z 1920 r. byłoby praktycznie niemożliwe." To cytat z w/w strony. Jak dla mnie jego ostatnie zdanie jest chyba wlasciwym kompromisem. Ale odbiegając na chwile od tematu: gdyby Jegorow oddał wojska ktorych domagał sie Tuchaczewski czy wtedy plan Rozwadowskiego byłby realizowany? Na ile to mogło wynik starcia zmienić?
 4. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  O amulecie to ja napisałem więc niczego takiego euklidesowi nie zarzucam. Jeśli chodzi o zniknięcie Piłsudskiego jak twierdzi prof.G. Nowik w roku 1995-1996 ukazać sie miały dwa tomy wyników prac zespołu pod kierownictwem Marka Tarczyńskiego : Bitwa warszawska 13–28 VIII 1920: dokumenty operacyjne. Cz. 1 (13–17 VIII) (1995) , Bitwa warszawska 13–28 VIII 1920: dokumenty operacyjne. Cz. 2 (17–28 VIII) (1996) zawierające dokumenty operacyjne z tego okresu. Ma rzekomo z nich wynikać że Piłsudski wyjechał do Kwatery Głównej Dowódcy Grupy Manewrowej(nie wiem czy to akurat dobrze zapamietałem) . Miały to być Puławy i Dęblin. Rozwadowski miał tam potem telegrafować. Zatem jeśli wierzyć profesorowi(i pewnie i wspomnianym tomom) to Piłsudski nie dość że nie zniknął to jeszcze był z nim kontakt. Jak też twierdzi wspomniany profesor plan bitwy miał powstać na początku lipca (myslałem że później) zaś Rozwadowski został szefem sztabu pod koniec lipca co według profesora ma świadczyć o tym że Rozwadowski nie mogł być jego autorem . Rozwadowski potem miał zreferować go na posiedzeniu Francuskiej Misji Wojskowej i co więcej bronić go przed krytyką ze strony Weyganda. Weygand nie mogąc przekonać Rozwadowskiego miał w końcu powiedzieć coś w rozumieniu że "on umywa od tego ręce" Jeśli więc wierzyć wspomnianemu profesorowi Nowikowi(miał on pracować w zespole który opublikował dwa wcześniej wymienione tomy) to chyba spór jest rozstrzygnięty.
 5. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  Przy okazji tego tematu zadam pytanie: Gdyby przeciwnikiem Polaków była armia carska a nie bolszewicka czy atakowano by Lwów w momencie kiedy mozna zdobyć Warszawę? Czy taki Jegorow mógłby wtedy myśleć co tu zrobić żeby armii Tuchaczewskiemu nie przekazać?
 6. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  Ja nie pytam "kim Weygand był?". Ja pytam co dobrego Polakom przyniosła jego obecność w Warszawie? Moim zdaniem może mozna go porównać do amuletu przynoszącego szczęście w bitwie. W tym celu wcale nie trzeba być szefem sztabu. Gdzie tu jest zarzut wobec Piłsudskiego? Czy chodzi o to że interesująco pisać nie umie? A może chodzi o jego wyjazd? Bo jeśli chodzi o wyjazd to jak można go potepiać skoro w innym miejscu sie pisze że sie nie wie po co wyjechał? Może Piłsudski wiedział?
 7. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  A dlaczego Weygand? Ja bym go raczej o naklanianie do kopania okopów podejrzewał. To że akurat był wtedy w stolicy bohaterem go jeszcze nie czyni. A co do pytania niektórzy twierdzą że wygrał Rozwadowski. Ale czy to nie jest tak że jeśli szef sztabu coś opracowuje to robi to na polecenie głownodowodzącego ( czyli w tym przypadku Piłsudskiego). Jeśli coś opracował to wymaga to znów wymaga to akceptacji przez głównodowodzącego? Zatem dlaczego nie Piłsudski?
 8. Zamachy na Napoleona

  W cyklu programów Krwawa historia Europy jest fragmencik poświecony temu zamachowi. Mówi sie tam że zamach ten posłużył Napoleonowi za powod do zesłania(np na Seszele) jakobinów gdy tymczasem sprawcami zamachu byli rojaliści. Czy jest to prawdą?
 9. Zamachy na Napoleona

  Chyba do teatru a czy to nie stało sie w Wigilię 1800 roku? Zakładając że Napoleon zginął w tym zamachu co na tym by zyskał taki np: Fouche?
 10. Juan Carlos I abdykuje

  Z Wikipedii: "Wielka popularność monarchy (w 2008 roku był najpopularniejszym politykiem w Iberoameryce) zaczęła od 2012 roku słabnąć po skandalach w rodzinie; części społeczeństwa przeszkadzał tryb życia króla, podczas gdy kraj zmagał się z kryzysem finansowym. W dodatku Jan Karol zaczął podupadać na zdrowiu. 2 czerwca 2014 zapowiedział abdykację na rzecz swego syna, księcia Filipa" Ten tryb zycia to na przyklad safari za 45 tys euro(za tydzień) w Bostwanie gdzie król miał polować na słonie. To własnie z tego safari ukazać sie miało zdjęcie króla wraz z organizatorem na tle zabitego słonia. Znów Wiki: Jan Karol I Burbon ma dwie siostry: starszą Pilar (ur. 1936) i młodszą Małgorzatę (ur. 1939). Miał także młodszego brata Alfonsa (1941–1956), który zginął tragicznie, czyszcząc rewolwer. Angielski historyk Paul Preston twierdzi jednak że miało to być inaczej. Według historyka Juan Carlos bawiąc sie rewolwerem stał przy drzwiach pomieszczenia. W momencie jednak kiedy ktoś otworzył drzwi te miały go trącić w ramie co spowodować miało wystrzał o tyle pechowy że kula trafiła brata w głowe.
 11. Winston Churchill

  Z upływem czasu nabieram przekonania że rzeczywiście podejrzewanie króla o niechęc do ZSRR trąci chyba trochę teorią spiskową. Ale czy tak samo by było gdyby na miejscu Jerzego VI zasiadał jego ojciec bądź "kuzyn Willy"? Wydaje mi sie że dyplomacja to bardziej rola przewidywalnych polityków niz monarchów. I choć to watek o Churchillu zastanawiam sie co by było gdyby premierem został Halifax. Czyżby pokoj z Niemcami? Czy taka teoria że w 1940 roku premier Churchill i król Jerzy VI mogli być innego zdania na temat dalszego uczestnictwa ich kraju w wojnie ma racje bytu?
 12. Winston Churchill

  Secesjonista pisze o czymś co było badź powinno być regułą ja natomiast pytam czy od tej reguły akurat tu nie było wyjatku. Przeciez to Churchill całować miał w dłoń króla a nie odwrotnie . Czy istnieją źródła mówiące że Churchill wczesniej uzyskał aprobatę króla dla takiego posuniecia czy też że takowa aprobata go nie interesowała?
 13. Winston Churchill

  W 1941r. Hitler napadł na ZSRR natomiast Churchill do ZSRR " wyciagnął rękę". Jak jednak takie zachowanie odebrał Jerzy VI? Czy Churchill nie naraził sie tym na krytykę ze strony władcy? Przecież oni zamordowali cara, kuzyna Windsorów.
 14. Fikcyjni bohaterowie w literaturze - na ile fikcyjni?

  Takie postacie jak James Bond czy Sherlock Holmes mają swoje pierwowzory? Zwłaszcza James Moriarty ?
 15. Z wizytą - terroryści w Polsce

  Miało być pytanie ale poszukałem odpowiedzi.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.