Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andrzej

Dwie Teorie, czyli geneza powstania państwa polskiego

Za którą teorią sie opowiadasz?  

98 members have voted

 1. 1.

  • Teoria najazdu
   19
  • Teoria ewolucyjnego powstania państwa
   35
  • Inna teoria jaka?
   1
  • Nie mam zdania
   1


Recommended Posts

Andrzej   

Państwo polskie pojawia sie w roku 963 w postaci gotowej. Sposób w jaki powstało, można przedstawić tylko w formie przypuszczenia. Poglądy naukowe, jakie w tej mierze wyrażono można przedstawic tylko jako dwie odmienne hipotezy.

:wink: teoria podboju - państwo powstało nagle, mianowicie przez podbój

:lol: teoria ewolucyjna - państwo formowało sie na zasadzie bodźców (jakim były małe wstrząśnienia wojenne, pod których wplywem panstwo się formowało, za ich pomocą rozszerzając sie nastepnie i utwierdzając w dziejach.

Dziś powszechnie uznaje sie teorię drugą. Ale są tez tacy historycy którzy obstają przy pierwszej. A co sądzą na ten temat historycy tego forum :?:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja uważam, że to raczej teoria podboju jedno plemię podprządkowało sobie wszystkie inne tworząc jedną całość.

czyli masz na mysli teorię ewolucyjną ;) ponieważ jak sam powiedziałeś impuls do jednoczenia państwa wyszedł z wewnątrz, a nie było wcale najazdu z zewnątrz .

I ja tez podzielam takie zdanie

Share this post


Link to post
Share on other sites
Borata   

Według mnie państwo Polan powstawało stopniowo, począwszy od Ziemowita, przez Lestka, Ziemomysła, aż do Mieszka. Jednak podwaliny pod to państwo musiała stworzyć panująca wcześniej dynastia (moze tylko jeden władca?).

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja sądzę że to wszystko zapoczątkowali kosmici :grin: Nie, no żartuję, ale sądzę państwo powstawało drogą jednoczenia się poszczególnych plemion. W zasadzie jednoczenia na dwa sposoby - pokojowo i w drodze podboju. Ale nie wydaje mi sie by ingerowaly tu obce najazdy. Chociaż taka teoria może wydawać się słuszna, bo ziemie słowian mogłyby być łakomym kąskiem dla innych. Z tym, że biorąc pod uwagę, że były to ziemie na których ni lasów ni bagien nie brakowało, to najeźdzca nie znając terenu miałby pewne problemy z wprowadzeniem tam wojska, nie? Wiem, że myśle "na chłopski rozum" ale to mi sie wydaje słuszne. Poza tym nie dalibyśmy sie podbić, no nie?^^

Share this post


Link to post
Share on other sites
Haku   

Teoretycznie mozna by rzec ze troche tego i troche tego. Ja sadze ze panstwo zaczelo sie formowac powoli, jednak w trakcie tego procesu jedno plemie droga podbojow zaczelo przyspieszac ten proces. Taka jest moja teoria :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoria ewolucyjnego powstania państwa jest bardziej prawdopodobna. Państwa nie powstają nagle, zwłaszcza takie, w które są syntezą kilkunastu plemion. Jednakże, aby państwo powstało musiał ktoś kogoś podbić. Więc zgadzam się z przedmówcą, że oba te kryteria były spełnione w przypadku Polski. Ja kiedyś spotkałem się z opinią, że Mieszka to Hitler jego czasów, bo tak bezwzględnie rozprawiał się z przeciwnikami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na podstawie badań archeologicznych można stwierdzić, że przodkowie Mieszka stwożyli państwo drogą podbojów. Niszczono grody i mordowano przywódców, a dla ludności zakładano nową osadę. Źródła archeologiczne chyba nie potwierdzają teorii o silnych związkach Polan z Wikingami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mozart   

Czytam ostatnio Polskę Piastów Pawła Jasienicy, więc na niej opieram swoje poglądy.

Teoria podboju jest mało prawdopodobna, ponieważ: Brak w archeologii śladów kultury obcej na terenach polskich. Raczej do czynienia mamy z rozwojem państwa Polan, które dzięki innowacjom w rolnictwie (zaprzestanie wypalania lasów na zasiew - stąd nazwa Polanie) zyskało przewagę nad pozostałymi plemieniami, a wprowadzenie dziedziczności władzy zapobiegło rozpadnięciu się go i przejęciu przez nie władzy nad innymi.

Dziwić może brak informacji o rozwoju plemieniu Polan wśród kronikarzy, z których niektórzy nawet nie wspominają. Można jednak wytłumaczyć to ich oddaleniem od innych państw, w których mogli by się kronikarze znaleźć i otoczeniem przez inne plemienia.

Jednak podwaliny pod to państwo musiała stworzyć panująca wcześniej dynastia

Z tego, co wiem, pierwotne plemiona nie miały władców w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, a jedynie zarządców wybieranych na czas wojny, więc właśnie - jak napisałem - dynastyczność Piastów była dającą przewagę zaletą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Są trzy teorie:

-ewolucyjna państwo budowane stopniowo przez przodków Mieszka

-rewolucyjna państwo powstaje w wyniku zjednoczenia ziem polskich przez Mieszka

-najazdu z zewnątrz ktoś np. Wikingowie najeżdzają wielkopolskę część z nich zostaje, ich przywódca Dago przyjmuje polskie imie Msko(zarówno Dago jak i Msko znaczą tyle co niedżwiedź).

Obecnie najpopularniejsza jest ta 2, co nie znaczy że jest prawdziwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
secretus   

Opowiadam się za teorią drugą. Dlaczego ? Ponieważ myślę, że państwo rozrastało się z osady na coraz to większą organizację ludową. Wreszcie pojawili się pierwsi władcy, większe kontakty między państwami sąsiadującymi...... :clown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.