Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Józef Piłsudski - ocena

Recommended Posts

Według mnie jeden z największych Polaków w historii, który przyczynił się walnie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednakże wokół Piłsudskiego krąży wiele kontrowersji, jak wy się do nich odnosicie?

Zapraszam do dyskusji o Marszałku Polski.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomek91   

Był Sybirakiem,szanse na odzyskanie niepodległosci Polski szukał nawet w Japoni,utworzył Legiony Polskie, autor Cudu nad Wisłą.Możnaby długo wymieniać, a te pare obyczjowych skandali nie przyćmiewają jego sławy .Piłsudki nie mógł patrzeć jak rząd Witosa niszczy Polską gospodarkę więc przeją władze. Dla mnie to wielki człowiek i słuszmie ,że spoczywa na Wawelu-narodowej nekropoli.Wiele królów nie powinno mieć takiego zaszczytu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Forrest   

Nie ulega wątpliwości, że Piłsudski to wybitna osobowość. Wszystko co robił, robił z myślą o Polsce. Był nie tylko genialnym politykiem i strategiem, ale także posiadał niezwykłą osobowość. Gdzie tylko się pojawił potrafił pociągnąć za sobą tłumy. Już za życia stał się symbolem wielkiego patriotyzmu.

Na uwagę zasługują też jego plany polityczne odnośnie kształtu państwa polskiego. Federacyjna koncepcja Piłsudskiego miała na zawsze wyeliminować rosyjskie niebezpieczeństwo. Dobre dowództwo podczas bitwy warszawskiej uratowało nie tylko nasz kraj przed zalewem bolszewizmu, ale także Europę.

Oczywiście prawdą są zarzucane mu tendencje dyktatorskie, co udowodnil doprowadzając w maju 1926 roku do przewrotu. Jednak robił to w dobrej wierze. Ówczesna wewnętrzna sytuacja polityczna wymagała natychmiastowych zmian. Szkoda tylko, że wszystko odbyło się kosztem demokracji. Trzeba też pamiętać, że rządy autorytarne w tamtych latach były powszechne w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Niestety od tego momentu Piłsudski popełnia błędy. Przeliczył swoje siły wzgledem armii. Sanacyjne rządy odsuwały od wpływu na politykę pozostałe ugrupowania, co negatywnie wpływało na jedność narodu.

Jednak pomimo tych kilku niefortunnych decyzji nie sposób odebrać Piłsudskiemu miana jednego z największych Polaków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam, ale Marszałek Piłsudski dużego wpływu na wybuch II wojny mieć nie mógł jako, że już nie żył od bodajże 4 lat. Oczywiście popełniał w swoim życiu błędy, jak każdy człowiek. Rekompensowała to jego ogromna charyzma, można go było kochać, albo nienawidzić, ale nie było człowieka na którym nie wywierałby żadnego znaczenia. W ogromnym stopniu przyczynił się do odzyskania niepodległości kraju, przy pomocy swojego autorytetu uporządkował chaos w państwie biorąc ciężar proawdzenia państwa na swoje barki. Mimo, że zamach majowy do najdemokratycznijeszych sposobów przejęcia władzy nie należał :) pamietajmy, że zainiscjował powstanie Związku Walki Czynnej w pewnym sensie protoplaste późniejszej polskiej armii. Zresztą zasług było wiele. Dla mnie to postać wybitna, zasługująca na szacunek i pamięć za swoje oddanie sprawie polskiej i walne przyczynienie się do odyskania prze Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Z Dziadkiem jest jak z Wałęsą. Wielkie zasługi na rzecz odzyskanie pełnej suwerennosci, jednak ich ocena po tym fakcie nie jest już jednoznaczna. Jak dla mnie lepiej dla nich byłoby gdyby usunęli się w cień.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ZwieRZak   

Piłsudskiego ocenił bym krótko:

pozytywnie ale jednak z kilkoma wpadkami :wink: które niezmienieją faktu iż słusznie spoczywa na Wawelu!

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Jednak jego postepowanie przeciw opozycji wymaga jednoznacznego potępienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie da się ukryć, że Marszałek nie tolerował opozycji, ale trzeba wziąść pod uwagę, że opozycja była słaba, kłótliwa zresztą jak i partie rządzące. Marszałek chciał po prostu zaprowadzić porządek. Zgadzam się, że postąpił troszkę nietaktownie :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Ja uważam, że marszałek Piłsudski jest postacią którą warto zapamiętac to dzięki niemu odzyskalismy niepodległość.

To nazwisko zna każdy Polak, drogi dembi. Obok tego nazwiska powinniśmy znać tez nazwisko Paderewskiego, Dmowskiego, Korfantego czy Witosa - były to też ważne persony w naszej walce o niepodległość.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ados   

każdy powinien znać ale wiesz że mam 13 lat i jak się kogoś w moim wieku spyta kto to jest Piłsudski to mało kto ci powie niestety tak jest chociaż powinno się to znać z Podstawówki i teraz wszyscy mówią że młodzież jest najważniejsza i powinna to znać lecz wierz mi mało kto zna niestety za kilkanaście lat oprócz takich co interesują się historią to nikt nie będzie wiedział

smutne ale prawdziwe :cry: Pozdrawiam i mam nadzieję że ta sytuacja się zmieni :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Postać niewątpliwie wielka, jedna z najbardziej kluczowych dla losów Polski w ciągu ostatnich 100 a może i więcej lat. Obok postaci wymienionych przez S.P.Q.R. na pewno najbardziej zasłużona postać jeśłi chodzi o odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Co do kwestii tego co powienien zrobić w momencie gdy było raczej wiadomo, że nikt już nam nie zagraża. Osobiście uważam, że nie potrafił znaleźć sobie miejsca. Był człowiekiem, który potrzebował możliwości wykazania się, dlatego usilnie szukał okazji do pokazania swoich możliwości. Widoczne to był zwłaszcza pod koniec jego życia, gdy nie liczył się ze słowami w stosunku do posłów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marszałek Józef Piłsudski zostawił po sobie piękne owoce młodzierzy II RP. II- Wojna Światowa w polsce była tego dowodem.

Czytając wspomnienia o nim to w jego życiu oprucz dobro Polski było nawiązywanie do tradycji oręża WP i jego historii. W szczególności powracał do Powstania Styczniowego co dzięki temu mamy do dziś pomniki powstańcze. Dziś w niekturych miejscach są zapomniane. Wystarczyło by sięgnąć w obecnych czasach na sposób wychowania młodzierzy jak to czynino w II RP. pewnie patryiotyzm byłby mocniejszy niżeli jest to teraz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Marszałek Józef Piłsudski zostawił po sobie piękne owoce młodzieży II RP. II- Wojna Światowa w Polsce była tego dowodem.

Czytając wspomnienia o nim, to w jego życiu oprócz dobra Polski było nawiązywanie do tradycji oręża WP i jego historii. W szczególności powracał do Powstania Styczniowego, co dzięki temu mamy do dziś pomniki powstańcze. Dziś w niektórych miejscach są zapomniane. Wystarczyło by sięgnąć w obecnych czasach na sposób wychowania młodzieży jak to czynino w II RP. Pewnie patriotyzm byłby mocniejszy niż jest on teraz.

Wszysto to zgoda - ale jak go Ułanie mokotowski oceniasz? Czy był kryształowo czysty? A "Przewrót Majowy" - co o nim sądzisz? Czy marsz. Piłsudski miał prawo podnieść rękę na legalnie wybrany Rząd ?

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.