Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?

Rekomendowane odpowiedzi

Alex WS   

Notabene - Niemcy co najmniej do połowy XIX wieku nie wiedzieli nic o istnieniu Ślązaków - pisałem o tym tutaj (post #54, strona 4):

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=102754&st=45&p=1310677entry1310677

Podział Słowian Zachodnich (kompletny!) według uczonych niemieckich w roku 1847 wyglądał następująco:

- Serbowie Łużyccy

- Czesi

- Morawianie

- Słowacy

- Polacy

O laboga, jak mogli nie wiedzieć skoro Schlesier czy Deutsche Oberschlesier or Niederschlesier egzystuje nawet obecnie ? Jako mniejszość etniczną wg. tak hołubionych w Polsce, Amerykanów, mam znowu przytaczać ich punkt widzenia. Jestem adwokatem nie w swojej sprawie ale blisko mi do nich więc niech będzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
Schlesier czy Deutsche Oberschlesier or Niederschlesier egzystuje nawet obecnie ?

"Nawet obecnie" czy raczej "już obecnie" ???

No po prostu - nie wiedzieli nic o Ślązakach (zerknij jeszcze raz na poprzednią stronę, bo trochę "rozbudowałem" swój post).

Nie znał ich również Barthel Stein, który w 1513 roku pisał: "Śląsk zamieszkują dwie narodowości" ("Zwei Volksstämme").

Następnie Barthel Stein wymienia owe dwie "Volksstämme" - są to: "die Deutschen" oraz "die Polenö" - gdzie tu Ślązacy?

Może mam "upośledzony", wielkopolski słuch, może brak mi "śląskiego słuchu", ale "die Polenö" zaprawdę nie brzmi dla mnie jak "Ślązacy"... :unsure:

Nie neguję istnienia narodowości śląskiej. Wprost przeciwnie - uważam, że powstała ona po 1945 roku i obecnie jest już realnym bytem. ;)

Nie zmienia to faktu, że jest to byt marginalny. "Sami Ślązacy" w spisie z 2011 w żadnym powiecie nie osiągnęli powyżej 25% mieszkańców. Polaków-Ślązaków i Ślązaków-Polaków (w spisie z 2011) nie należy zaliczać do narodowości śląskiej, a przynajmniej nie wyłącznie do niej, ponieważ deklarują się oni też jako Polacy... :rolleyes:

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

"Nawet obecnie" czy "już obecnie" ???

No po prostu - nie wiedzieli nic o Ślązakach (zerknij jeszcze raz na poprzednią stronę, bo trochę "rozbudowałem" swój post).

Nie znał ich również Barthel Stein, który w 1513 roku pisał: "Śląsk zamieszkują dwie narodowości" (Zwei Volksstämme).

Następnie Barthel Stein wymienia owe dwie "Volksstämme" - są to: "die Deutschen" oraz "die Polenö".

Może mam wielkopolski słuch, brak mi śląskiego słuchu, ale "die Polenö" nie brzmi dla mnie jak "Ślązacy". :unsure:

Chyba błądzimy. Ja nie jestem zwolennikiem idei narodu śląskiego. Mam taką polsko - śląską mentalność. Cóż więcej dodać, może jakiś tylko czujący się Ślązakiem się wypowie. Dziwnie się czuję będąc adwokatem nie w swojej sprawie.

Tak dodam po raz kolejny. Mój pradziadek, Powstaniec był nazywany przez Prusaków jako Wasserpolen. Rozwodniony, czy wodny, chyba raczej proste do przetłumaczenia.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Ja mam mentalność polsko-wielkopolską i żądam odłączenia dzikiego Mazowsza (toż to prawie Ruś!) od Polski! :thumbup:

Moi przodkowie już kopiami i w płytówkach walczyli, gdy tamci z Warszawy jeszcze sulic i pancerzy lamelkowych używali. :huh:

Polsko-śląska mentalność to po prostu regionalny patriotyzm. Ale nie jesteśmy państwem federacyjnym.

Dlatego albo tworzymy państwo federacyjne (wtedy każde województwo ma autonomię), albo zostaje tak jak jest. Nie widzę żadnego powodu, dla którego Śląsk miałby być uprzywilejowany i przez to mniej uciskany przez dzikich Mazowszan z Warszaffki niż Wielkopolska. ;)

Po prostu byłbym zazdrosny, gdyby Śląsk był autonomiczny a Wielkopolska, czy szerzej - Polska bez Mazowsza i "ściany wschodniej" - nie. :angry:

Rozwodniony, czy wodny, chyba raczej proste do przetłumaczenia.

"Rozwodniony Polak" to nie Ślązak, tylko nadal Polak. No i zapomniałeś o "verschnappste". ;) Gdzie ta unikalna, oryginalna, bogata kulturowo śląska tożsamość?

Czy śląskość opiera się na "rozwodnionej" polskości, czy jednak macie też coś własnego i konstruktywnego (oprócz pysznych klusek, rzecz jasna)?

Ślązacy uważają się za bardziej przedsiębiorczych, itp., od [reszty] Polaków. To w takim razie gdzie jest ten Wasz śląski Cegielski?

Owszem, co najmniej jeden taki był, ale z tego co wiem uważał się za Polaka ze Śląska, a nie za Ślązaka i nie-Polaka.

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Ja mam mentalność polsko-wielkopolską i żądam odłączenia dzikiego Mazowsza (toż to prawie Ruś!) od Polski! :thumbup:

Moi przodkowie już kopiami i w płytówkach walczyli, gdy tamci z Warszawy jeszcze sulic i pancerzy lamelkowych używali. :huh:

Polsko-śląska mentalność to po prostu regionalny patriotyzm. Ale nie jesteśmy państwem federacyjnym.

Dlatego albo tworzymy państwo federacyjne (wtedy każde województwo ma autonomię), albo zostaje tak jak jest. Nie widzę żadnego powodu, dla którego Śląsk miałby być uprzywilejowany i przez to mniej uciskany przez dzikich Mazowszan z Warszaffki niż Wielkopolska. ;)

Po prostu byłbym zazdrosny, gdyby Śląsk był autonomiczny a Wielkopolska, czy szerzej - Polska bez Mazowsza i "ściany wschodniej" - nie. :angry:

"Rozwodniony Polak" to nie Ślązak. No i zapomniałeś o "verschnappste". ;) Gdzie ta unikalna, oryginalna, bogata kulturowo śląska tożsamość?

Czy śląskość opiera się na "rozwodnionej" polskości, czy jednak macie też coś własnego i konstruktywnego?

Ślązacy uważają się za bardziej przedsiębiorczych, itp., od [reszty] Polaków. To w takim razie gdzie jest ten Wasz śląski Cegielski?

Owszem, co najmniej jeden taki był, ale z tego co wiem uważał się za Polaka, a nie za Ślązaka.

Niepotrzebnie się odzywałem. Zapytaj się zawodnika, który czuje się tylko i wyłącznie Ślązakiem. Co do przedsiębiorczości to Wielkopolanie ze swoimi kasami poszli lepiej.

PS. Aby mieć siłę być tym przedsiębiorczym w dniu kolejnym, to muszę już oddać się w objęcia Morfeusza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Ja też, już późno...

============================

PS:

Jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów barokowych był Ślązakiem (Grzegorz Gerwazy Gorczycki).

Pierwsze drukowane teksty w języku polskim drukowano we Wrocławiu (wtedy jeszcze "mieszanym" etnicznie mieście).

Chyba najsłynniejszy średniowieczny wynalazca polski (wynalazł m.in. okulary) - Erazm Ciołek - był ze Śląska.

Itp., itd.

Więc macie się czym poszczycić. Tyle tylko, że to wszystko jest też częścią historii Polski (nawet gdy Polska utraciła Śląsk, to kontakty kulturowe, gospodarcze, itd. nadal były ożywione). Dlatego szkoda, że Ślązacy chcą się odseparować i żądają autonomii. Śląska tożsamość obecnie jakby próbuje się odciąć od polskiej przeszłości Śląska.

A jeszcze w 1590 roku polski (śląski), luterański pastor z Opola - Szymon Pistorius - pisał:

Grodzie opolski…

Gdybyś połączył się z Polską, bujnie kwitnącą krainą,

Cieszylibyśmy się z Tobą dawnym Twym stanowiskiem.

Jakże byłabyś szczęśliwa, nasza najdroższa ojczyzno,

Gdybyś do swoich Ty pierwszych mogła powrócić początków.

Kontakty Polski ze Śląskiem w znacznym stopniu popsuła później kontrreformacja w Polsce.

Sukces kontrreformacji w Polsce zerwał większość mostów kulturowych między polskimi protestantami ze Śląska a Polską.

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Chyba najsłynniejszy średniowieczny wynalazca polski (wynalazł m.in. okulary) - Erazm Ciołek - był ze Śląska.

(...)

A to tylko dla twórców "Galileo".

Trudno być wynalazcą czegoś co od zgoła dwustu lat jest znane w Europie.

Pomijając pozaeuropejskie kręgi kulturowe (Chiny, Arabowie), pomijając niejasne wzmianki o Nicholasie Bullecie (1282 r.), to mamy wynalazek dominikanina Aleksandra della Spiny (ok. 1313 r.) czy wzmiankę Giordano da Rivala z 1305 roku. Jak Sforzowie zamawiali już 80 par okularów w Toskanii to nasz Ciołek miał zaledwie 8-12 lat.

Nawet nie wiemy czy Ciołek skonstruował okulary, jedynie wskazał na pożytek z ich stosowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

To ja może tak z ciut innej beczki, ale jak najbardziej w temacie;

Nie jestem pewny czy istnieje Narodowość Śląska, ale pewny jestem iż istnieje specyficzna tożsamość i kultura.

Gdy obejrzałem teledysk z pewną (nawiasem) piękną niewiastą, co ślicznie jodlowała, to pomyślałem sobie iż jakiś bawarski przebój słucham. A gdzieee tam - Czysta polszczyzna, a śpiewa Ślonzoczka; Teresa Werner.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega śląski charakter Werner - prócz miejsca urodzenia, wiemy jak zasiedziałą jest jej rodzina w tej krainie?

A skoro jest "pewność" - to na czym polega owa specyfika?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Proponuję wskazać osobę z Małopolski, albo Mazowsza, czy też Pomorza, co tak pięknie jodluje.

Mnie to "wali"(w pozytywnym aspekcie)Bawarią... w sensie odczucia muzyczno-kulturowego.

Ktoś proponuje badać Jej Werner genealogię do roku 1750? Na wzór pierwszych członków Sztafet Ochronnych (SS)?

To bez sensu.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

A jest szansa by to coś dla przykładu podpadało, przypominało, nawiązywało etc a niekoniecznie waliło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Pewien polityk już chciał aby Śląsk był jak niemiecka Bawaria ;) o ile sobie przypominam.

Nawet na tym forum jest pewien typ co by za tym optował :ph34r:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak rodzice i dziadowie to zasiedziali warszawiacy, i wskutek zdarzeń losowych przenieśli się na Śląsk, tam spłodzili córkę - to jest ona już Ślązaczką, czy - nie?

Dla mnie - nie, chyba, że identyfikuje się mocno z kulturą swego dzieciństwa.

Jodłowanie - jako wyróżnik śląskości?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Jodłowanie - jako wyróżnik śląskości?

Bez przesady :) Gdzieś mam taki bawarski strój regionalny, na którymś Oktoberfest zakupiłem, ubrałem to raz i już nigdy więcej :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.