Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Generał

Allende agent czy patriota?

Allende?  

9 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co zrobiłby Allende gdyby w 1973r. doszło do referendum?

    • Oddaje władzę zgodnie z wolą ludu
      6
    • Rządzi dalej w sposób autorytarny
      3
  2. 2. Czy za zamachem w Chile stało CIA?

    • Tak
      9
    • Nie
      0
    • Nie wiem
      0


Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

Małe pytanie: od kogo wiadomo by ów agent sfinansował prywatne zakupy, to raz, dwa: jak znam życie i Rosjan [wtedy zwanych Radzianami], nie podejrzewam, by ów Kuzniecow przyszedł po telefonie: panie kolego potrzebuję coś kupić. Pomijam jeden wypadek - rozmowy o zakupie uzbrojenia na wyposażenie armii...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

Małe pytanie: od kogo wiadomo by ów agent sfinansował prywatne zakupy, to raz, dwa: jak znam życie i Rosjan [wtedy zwanych Radzianami], nie podejrzewam, by ów Kuzniecow przyszedł po telefonie: panie kolego potrzebuję coś kupić. Pomijam jeden wypadek - rozmowy o zakupie uzbrojenia na wyposażenie armii...

pozdr

I niech kolega pozostanie w tym przekonaniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

małe pytanie - prosiłem jedynie o źródło, o podstawę... na bazie której i ja być może zmienię poglądy... Jeśli można.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szybciutko, bo wydaje mi się, że prawie wszystko już zostało powiedziane:

1. Należy zastanowić się nad sensownością pytania otwierającego dyskusję: "Agent czy patriota?", gdyż bycie jednym nie wyklucza automatycznie i w każdym przypadku pozostawania drugim. Zdaje się, że pewien polski pułkownik, będący ewidentnym agentem USA, pozostaje - przynajmniej dla niektórych naszych Rodaków - przykładem wzorcowego patrioty. Jeżeli nawet założymy, że Allende był agentem radzieckim (dla jasności - moim zdaniem nie był) nie musi oznaczać to, że przestał być patriotą chilijskim. Jak przypuszczam, wielu Latynosów przeszłoby nad taką informacją do porządku dziennego, uznając to za zwykły wybieg taktyczny Allende. Środek do celu. Tym bardziej, że - z drugiej strony - nader dyskusyjna etycznie współpraca, nader dyskusyjnych w wymiarze etycznym lokalnych polityków, z północnoamerykańskimi gringos była w Ameryce Łacińskiej zjawiskiem dosyć częstym i nie zawsze wzbudzającym entuzjazm społeczny.

2. Z archiwum Mitrochina, które jest w sumie podstawowym - w miarę poważnym, aczkolwiek nie bezdyskusyjnym - źródłem wiedzy w tej materii nie wynika bynajmniej, że kontakty miały charakter współpracy stricte agenturalnej. Czego - zdaje się - nawet Secesjonista uważający konsekwentnie, że Allende "złym człowiekiem był", nie kwestionuje.

3. Pomoc, pozyskiwanie sympatii, wpływu, sojuszników itp. może być kontestowane w aspekcie moralnym, ale od kiedy polityka ma dużo wspólnego z moralnością? Tym bardziej, że przeciwnicy Allende mieli często z nią jeszcze mniej wspólnego niż nasz bohater.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad Bruno Wątpliwy:

I w sumie zgoda co do twych konstatacji i spostrzeżeń.

Cóż tu można jeszcze dodać, chyba tylko to:

... że Allende złym człowiekiem był :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
godfrydl   

Czy ktoś wspomnial, że Allende był laureatem Nagrody Leninowskiej, a nie dostawało się jej za nic, jeno najczęsciej za bycie aktywnym agentem lub ewentualnie pożytecznym idiotą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Na marginesie tematu o samym Allende chciałem zwrócić uwagę na całkiem śmieszną historię jaka wyniknęła przy okazji publikacji książki „Salvador Allende: Anti-Semitism and Euthanasia” napisanej przez Victora Fariasa. Autor opiera się na pracy doktorskiej Allende’go „Psychiczna higiena a przestępczość” (sam tłumaczyłem tytuł więc może brzmieć nieco niezręcznie).

Autor cytuje fragmenty pracy świadczące o antysemickich czy wręcz rasistowskich poglądach autora, oraz odkrywa jego eugeniczne pomysły. Zabawne jest to że to obrońcy nie próbują odnieść się do konkretnych cytatów z prac swego idola a za to oskarżają autora książki wszelkie możliwe zbrodnie jak szarganie pamięci zmarłego,. Manipulowanie cytatami i wyrywanie ich z kontekstu.

Ja ich w sumie rozumiem. Jak tu się odnieść gdy idol całej postępowej ludzkości postulował chirurgiczne leczenie homoseksualizmu? Czy nie lepiej uznać takie niepoprawne politycznie wypowiedzi za niebyłe ? No albo chociaż „wyrwane z kontekstu”.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

gregski: jeżeli Allende proponuje "leczenie" homoseksualizmu, ma pomysły antysemickie, to może to świadczyć o kilku sprawach:

- jego młodzieńczych poglądach, jak wiadomo zaś tylko krowa takowych nie zmienia

- o tym na jakim poziomie była uczelnia na której ową pracę pisał

- poglądach w pewnych dziedzinach jakie w tych czy innych środowiskach akademickich w danym czasie obowiązywały

- czy wreszcie o takim czy innym tłumaczeniu tego co napisał.

Ciekawe czy te jego prace nazwijmy je "młodzieńcze" ktoś kiedyś w całości przetłumaczył na polski...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
gregski: jeżeli Allende proponuje "leczenie" homoseksualizmu, ma pomysły antysemickie, to może to świadczyć o kilku sprawach:

- jego młodzieńczych poglądach, jak wiadomo zaś tylko krowa takowych nie zmienia

FSO, tu chodzi o pracę doktorską a nie maturalną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Na marginesie tematu o samym Allende chciałem zwrócić uwagę na całkiem śmieszną historię jaka wyniknęła przy okazji publikacji książki „Salvador Allende: Anti-Semitism and Euthanasia” napisanej przez Victora Fariasa. Autor opiera się na pracy doktorskiej Allende’go „Psychiczna higiena a przestępczość” (sam tłumaczyłem tytuł więc może brzmieć nieco niezręcznie).

Gregski, to już dawno było, na poprzedniej stronie... Odsyłam w sprawie "rewelacji" Fariasa do mojego postu nr 6, tamże odnośnik do książki Allende, wydanej przez - uwaga, uwaga - Fundację Salvadora Allende, możesz sprawdzić co w niej jest własną opinią Allende, a co niejakiego Lombroso.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Niestety mój hiszpański pozwala mi zamówić piwo, zapytać o drogę ewentualnie pogawądzic o pogodzie ale na przetłumaczyć podanych przez Ciebie źródeł sie nie podejmuje. Nie znasz nic po angielsku?

Przejrzałem jednak ten tekst. Jest tam wiele cytatów i odnośników do prac innych ludzi ale wydaje mi się że cytując te prace autor zgadza się z nim i używa cytatów do poparcia swoich tez.

Zaznaczam jednak, że mój hiszpański jest bardzo lichy i z chęcią przeczytałbym ten tekst rzetelnie przetłumaczony na polski lub na angielski.

Przeglądając ta pracę natknąłem się na coś takiego:

„Otro trastorno endocrino sexual, que es considerado aun como delito en alguos paises, es la homosexualidad. Tema este aclarodonaamente discutido, y que tiende hoy dia a ser considerado desde un punto biologico y cientifico.

El homosexual organico es un enfermo y en consecuencia debe merecer la consideraacion de tal.

(mogłem walnąć jakiegoś “byka” przy przepisywaniu ale z tej strony nie da sie tego skopiować)

(podkreślenie moje).

PS.

Bruno, pewny jesteś, że ta fundacja jest obiektywnym źródłem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: rozgrzeszać z czego? Z poglądów? Być może je zmienił, rozgrzeszać - z takich poglądów a nie innych które miał jak był młodszy niż wtedy kiedy był w polityce? Pozostaje pytanie jakie miał poglądy i wyobrażenia o świecie w momencie kiedy był u steru władzy a nie ileś lat wstecz.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Być może je zmienił, rozgrzeszać - z takich poglądów a nie innych które miał jak był młodszy niż wtedy kiedy był w polityce?

A kolega ma informacje, że zmienił, to proszę to zaprezentować?

A skąd kolega uzyskał informację, że wtedy nie był w polityce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bruno, pewny jesteś, że ta fundacja jest obiektywnym źródłem?

W tym przypadku tak. Gdyby manipulowali przy publikacji pracy Allende, sądzę, że prawica (chilijska przede wszystkim) już zadbałaby o to, aby cały świat się dowiedział.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.