Jump to content

Generał

Użytkownicy
 • Content count

  44
 • Joined

 • Last visited

About Generał

 • Rank
  Ranga: Student

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II Rzeczpospolita

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  stąd
 1. Andreas, dlaczego od razu "szkoda" Czemu wy, młodzieży wszystko negujecie. Ja bym się w ogóle cieszył, że istnieje następna edycja tego konkursu. Z resztą obaj znani mi osobiście panowie, choć jeden nieco mniej , brali udział w poprzedniej edycji i słyszeli pogłoski że miała to być ostatnia edycja konkursu. Więc optymistycznie patrząc cieszyć się jest z czego. Druga sprawa to tematy... takie troszkę rozciamciane, nazbyt sięgające wstecz, duuuuużo wstecz przed 17 IX 1939r. Choćby ten pierwszy. Ale nie jest aż tak źle. Gdyby istaniała taka możliwość to osobiście optował bym za tymi dwoma tematami: 4. Szkoła polska na kresach pod okupacjami. 5. Expatriacja społeczności polskiej z ziem wschodnich II RP. Oba interesujące, jak dla mnie. Pozostaje życzyć powodzenia i trzymać kciuki za kadrę.
 2. Co i gdzie studiujecie lub studiowaliście?

  Ja za to idę na UWR, prawo
 3. Wyniki z matury 2010

  Planowałem sobie studia na UAM kierunek Wschodoznawstwo, no ale teraz to sam nie wiem Najprawdopodobniej pójdę na prawo, też do Poznania.
 4. Wyniki z matury 2010

  Oj, już nie przesadzajcie Udać się udało, nawet przyznam się szczerze, że nie liczyłem nigdy na taki wynik z rozszerzonej historii. Zawsze bałem się jednego, braku czasu na maturze czy jakim innym egzaminie, ale jak widać strach ma tylko wielkie oczy. Polecam wszystkim przyszłym maturzystom i nie tylko, ja z tego korzystałem, Historia Polski od Mieszka I do Jana Pawła II 930-2005. O ile od czasu dekady gierkowskiej wg mnie pominięte zostało wiele tematów, co zrozumieć można przez ograniczenia- i tak zmieścili się w 30 płytach- o tyle wcześniejsze płyty są świetne. I tak nie wiedział bym nigdy, że kampania Stefana Batorego i ostateczne oblężenie Pskowa, była pierwszą polską wojną psychologiczną, i panowały wówczas takie mrozy, że ludziom, jak zanotował kronikarz, z zimna nosy odpadały Z lekturek Michał Miniat "Wierność i Klątwa"- duuuuuuuużo, bardzo ciekawych i nieznanych, przynajmniej mnie bo nie wiem jak innym, faktów, ot np: fragment o Childeryku "...Poza bezużytecznym mianem króla i niepewnym utrzymaniem, które wyznaczał mu przełożony dworu według swojego widzi mi się, jedyną jego własnością była posiadłość ziemska, przynosząca bardzo mały dochód. Sam tam mieszkał i żywił w niej nieliczną czeladź, a dokądkolwiek się udawał, jechał furą zaprzężoną w woły, którymi, chłopskim zwyczajem kierował wolarz. Tak jeździł do pałacu, na zgromadzenia swego ludu, które corocznie obradowały ku dobru państwa i tak wracał do domu" frag. z ww pozycji str 10. A tak to jeszcze Andrzej Chwalba "Historia Polski 1795-1914" Wyd. Literackie I "Wielką Historię Polski" wyd. FOGRA, choć to jest już bardzo szczegółowe, i sam dość dobrze przerobiłem tylko, ale nie w całości, t.9 czyli lata 1918-1945. Autorem jest Czesław Brzoza. Nie ukrywam, że gdyby nie konkurs historyczny w gimnazjum, akuratnie z okresu dwudziestolecia, to większego pojęcia nie miałbym na temat II wypracowania maturalnego, a to jak widać siadło I przede wszystkim, zachęcam wszystkich uczniów do brania udziału w konkursach historycznych, nie rzucania się od strzała na głęboką wodę, bo nie o to chodzi. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej jest zacząć jakimś skromnym konkursem już w I klasie, mówię o LO, bo jeśli chodzi o gimnazjum, to proszę się nie oszczędzać. Tak więc, w I LO zaczynamy jakoś skromnie ale ambitnie, o co chodzi, już wyjaśniam. Dzięki temu jesteście, lub przynajmniej powinniście być obyci z komisjami konkursowymi i w następnych latach jesteście w stanie okiełznać je i samych siebie. Sam wiem co stres może zrobić z człowieka tuż przed odpowiedzią. Zobaczycie w następnych latach będziecie podchodzić to wszystkiego na większym luzie, a z indeksem na studia podejdziecie tak nawet do maturki Tak więc, raz jeszcze zachęcam do konkursów. Ja zacząłem od "Historii Żydów Polskich" a skończyłem na "Losach Polaków na Wschodzie po 17 IX 1939r" gdzie przy drugim podejściu zgarnąłem laureata. Powodzenia wszystkim!
 5. Wyniki z matury 2010

  Ustny polski pp 100% angielski pp 100% Pisemne polski pp 89% angielski pp 98% matematyka pp 80% historia poziom rozszerzony 98% pomyliłem się w zadaniu z fotografią kościoła i nazwami stylów, miast pisać barok napisałem gotyk i uzyskałem 1p na 2 możliwe. Ale i tak jestem zadowolony
 6. To jest moje zdanie na temat Chin, co jak co ale pomimo tak wielu lat "Chincyki czymajom sie mocno" http://www.youtube.com/watch?v=SU-X8BICHjM...player_embedded
 7. Wybory prezydenckie 2010

  Jarpen, powiem jedno, w polityce zagranicznej należy bronić własnej suwerenności, opinii zdania etc. można to odmieniać przez wiele przypadków ale generalnie cel ma pozostać ten sam obrona naszych państwowych interesów. Czytałeś może artykuł zamieszczony w linku? Tak powinien mówić kandydat na Prezydenta? Gdzie tu logika, gdzie obrona naszej racji stanu? Choćby i przed tym, widzę, że w około ślepcy. Zagrożeń mój drogi jest zawsze pod dostatkiem, licho nie śpi. Piszemy między sobą na forum historycznym więc przypuszczam, że każdy z nas ma jakieś pojęcie o tym co już było, nie bądźmy więc naiwni i łatwowierni. Myślisz, że nawet gdyby Polska była zagrożona to co, ogłoszą to w necie, albo napiszą na pierwszej stronie gazety Aaadama? Nie, po co ludzie mają to wiedzieć, lepiej zalać ich PR. A sprawa szyfranta Zielonki, który zaginą i nagle odnaleziono ciało, rach-ciach i stwierdzono, że to on, zaniemógł i koniec. Nikt natomiast nie informował jak zginął itp, podjęto jedno słuszne założenie przypadek i koniec. A skąd taka pewność. Gdyby codziennie pokazywano w telewizji krowę i mówiono, że to lew to ludzie prędzej czy później z pewnością by w to uwierzyli. Swego czasu przeprowadzono nawet taki eksperyment na jednym z uniwersytetów w USA, tyle że tam główną rolę odgrywał kij, długo by o tym pisać. Szyfrant Zielonka zaginął, nie ma pewności czy nie przechwycono zasad systemu szyfrowania, niebezpieczeństwa nie ma, koniec i kropka można spać spokojnie. Wystarczy odrobina krytycyzmu w odbiorze codziennych informacji.
 8. Wybory prezydenckie 2010

  Gregski, zgadzam się z tobą, wybór ma być świadomy i przemyślany. Ludzie, nie wybieracie w tych wyborach partnera dla lalki Barbie, trzeba zwrócić uwagę na intelekt i osobowość i podejście do polskości, to po pierwsze. Po drugie. Prezydent winien stać na straży interesów Polski, bronić ich za wszelką cenę. więc posłuchajcie bracia miła, co na temat "odkrywkowej metody wydobycia gazu łupkowego" mówi dyżurny satyryk kraju, określony przez przedmówcę jako "Gajowy". http://www.niezalezna.pl/article/show/id/35062 I to by było jak na ten czas wszystko.
 9. Matura z historii 2010

  Widać, jak na ten czas jeszcze nic nie ma. Też przyznam się, że co dzień sprawdzam i cisza, jak na pogrzebie organisty Może coś się w końcu ruszy, miało być w przyszłym tygodniu, tzn w tym. Do końca tygodnia jest jeszcze co prawda kilka dni ale każdy się niecierpliwi. Jakie wybraliście tematy wypracowania?
 10. Matura 2010

  Gratuluję wysokich wyników z ustnych maturek, ja podobnie jak przedmówca też mam 20/20 z polskiego i anglika ale zdawałem tylko podstawkę.
 11. Wybory prezydenckie 2010

  A ja powiem, że stawiam na Jarka Kaczyńskiego i basta. Bez tłumaczeń i wyjaśnień. A Komorowski to dla mnie nie kandydat tylko polityczna ...rymuje mi się to z lipą, ekipą czy czymś takim.
 12. Matura z historii 2010

  Niech tylko spróbują się do tego zadania doczepić ! Sam dałem taki tytuł jak elfo. Jest to jak najbardziej poprawna nazwa. Gdy mowa np o wojnie obronnej z 1939r wiadomo o co chodzi, jakie strony itp. To byłby już szczyt idiotyzmu naszego kochanego systemu edukacji. Choć, kto wie, lubimy się przecież szczycić...
 13. Matura z historii 2010

  Jarpen i Gnome, poruszyłem też kwestię wojny prewencyjnej i podparłem się prof. Wieczorkiewiczem, który wyraźnie mówił, podkreślam mówił że ta wojna to rok 1934. Co do dokumentów mówił też o tym, że takie zabiegi dyplomatyczne nigdy nie mogą mieć miejsca w oficjalnych dokumentach bo była by to kompromitacja gdyby zostały przechwycone, więc poszły poufną drogą, czyli na tzw "gembe"
 14. Co to za książka ?

  Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jaki jest tytuł książki, którą trzyma w ręku R. Hess ? Oto link http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...uremberg-1-.jpg
 15. Nowomowa PRL i jej przykłady

  Ja ze swojej strony proponuję obejrzeć polską komedię, może nieco mniej znaną od innych ale ukazującą przykład nowomowy jak żadna inna. - Niebieskie jak Morze Czarne. Konkretniej chodzi o wstawki filmowe, problemy zaopatrzenia itp Link dla ciekawskich fragment http://www.youtube.com/watch?v=STwvZCzX5lY...feature=related
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.