Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Komisja Majątkowa

Recommended Posts

FSO   

Witam;

tak naprawdę Komisja Majątkowa miala oddawać ziemie ktore państwo w latach 40-tych i 50-tych nieslusznie odebralo związkom wyznaniowym i przejęło ją na różne cele. Faktycznie ostatnio wywoluje ona bardzo wiele kontrowersji, jako że od jej decyzji nie ma odwołania, a same decyzje bywają conajmniej kontrowersyjne [by wspomnieć choćby prezydenta Krakowa, J. Majchrowskiego i jego odwołanie, mówiące, że decyzja jest nieważna...

Jak oceniać samą Komisję i to co się wokół niej dzieje?

pozdr.

PS. Mam ogromną prośbę o spokojną dyskuję z racji "drażliwości" tematu

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Moim zdaniem, jeżeli cokolwiek oddawać to tylko w ramach szerokiej ustawy reprwatzacyjnej.

Oddać (lub zrekompensować) należało wszystko, co było bezprawnie zabrane.

Niestety czas na to minął bezpowrotnie.

Robienie wyjątków dla pewnych organizacji jest po prostu nieuczciwe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Jeżeli majątek został zabrany w okresie Polski Ludowej z naruszeniem wówczas obowiązującego prawa - rekompensata jest czymś oczywistym.

2. Jeżeli majątek został zabrany w okresie Polski Ludowej zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem - tego pod żadnym pozorem bym nie wzruszał, bo otworzymy wówczas puszkę Pandory.

3. Działania Komisji "podchodzą" zasadniczo pod punkt 1 - tj. majątku odebranego z naruszeniem prawa. Czyli - co do zasady - w porządku. Co do zasady - bo art. 61 ustawy "O stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego..." przewiduje także możliwość żądań dotyczących mienia przejętego po 1948 r. za zaległości podatkowe i mienia przejętego zgodnie z dekretem "warszawskim".

Natomiast skrajnie dyskusyjne jest:

a) traktowanie tych roszczeń nie na zasadach ogólnych, tylko w jakieś formie uprzywilejowanej,

b) braki dotyczące możliwości weryfikacji decyzji Komisji,

c) arbitralna forma tych decyzji i daleko idąca ustępliwość wobec roszczeń strony kościelnej.

Sprawy nie śledziłem, ale zdaje się czekamy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Jest nadzieja na rozsądne rozstrzygnięcie, szkoda, że po 20. latach od wejścia w życie ustawy "O stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego...". A tak BTW - uchwalił ją jeszcze Sejm PRL, w ramach walki "komunistów" z religią ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. Jeżeli majątek został zabrany w okresie Polski Ludowej z naruszeniem wówczas obowiązującego prawa - rekompensata jest czymś oczywistym.

Zgoda

2. Jeżeli majątek został zabrany w okresie Polski Ludowej zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem - tego pod żadnym pozorem bym nie wzruszał, bo otworzymy wówczas puszkę Pandory.

Tego nawet ruszać nie wolno, skoro było zgodnie z prawem to nie ma możliwości do wychodzenia z roszczeniami. Szkoda, że w PRL nie postarali się o usankcjonowanie prawnie odbioru ziemi kościołowi.

-----

Od Komisji nie było możliwości zażalenia, praktyka była taka, że oni sobie wybierali działkę i już... miasto traciło przez to bardzo atrakcyjne tereny... potem Kościół ją dostawał i sprzedawał za miliony, tyle, że orzeczenie TK tej ziemi miastom już nie wróci... politycy przez lata bali się to ruszyć, bo bali się zadrzeć z Kościołem. Dobrze, że Prezydent Majchrowski się nie boi, widać jak to drażni Kościół Dziwisz natychmiast jak to usłyszał wystosował bardzo ostry list do Majchrowskiego..., boi się orzeczenia niezawisłego organu? Za taki organ trudno uznać komisję skoro połowę jej członków wyznacza Kościół Katolicki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Problemów w momencie obliczania rekompensat jest kilka, i to tych najważniejszych - reszta to tak naprawdę detale. Grubymi problemami jest wartość nieruchomości. Tak na dobrą sprawę zabrane czy wywlaszczone i te które ewentualnie powinny być zwrócone muszą być jakoś wycenione na teraz, na wtedy [rok 194x] i koszty w tzw. międzyczasie poniesione na "grube" i "drobne" remonty. Wycena nieruchomości, zna coś co można określić jaką wartość miala nieruchomość w dniu X miesiącu Y roku Z. Problemem jest tylko jej stan faktyczny w owym czasie. Obecny wlaściciel będzie udowadnial że byla ona ruiną, byly - wręcz przeciwnie.

Kolejnym problemem i to dużym są jej ówczesne obciążenia finansowe - kredyty, zabezpieczenia. One bardzo mocno obniżają wartość nieruchomości.

Ostatnia ważna sprawa - wyliczenie i zrewaloryzowanie nakladów na remonty grube i drobne. Potem pozostaje zestawić to wszystko i okaże się czy coś będzie trzeba rekompensować, czy wręcz przeciwnie - bardzo proszę doplacić jeszcze do remontów, gdyż ich wartość przewyższa wartość ówczesnej nieruchomości...

Poza tym wszystkim - podważając prawne i legalne decyzje wydane w PRL [co niejednokrotnie K.M. czynila] bardzo latwo można podważyć wszystko to co się dzialo w tamtym okresie, przy okazji przewracając wszystko "do góry nogami".

Forma ustawy na jakiej dziala K.M. powinna być od razu zaskarżona ze względu na niekonstytucyjność z racji jej umocowania w prawie i braku możliwości odowlania się od jej decyzji wydawanych niejeden raz poza obecnym wlaścicielem użytkujacym daną nieruchomość. Hihotem historii jest fakt, że jej zalożenia i ustawę o niej przeprowadzila nieboszczka PZPR...

Sama K.M. jest chyba jednym z najbardziej kontrowersyjnych organów [?] dzialających w obecnych czasach, wydających decyzje mające wplyw na stan państwa, poza tym sama jej dzialalność sprawia że tylko jedna grupa "wiernych" jest tak naprawdę uprzilejowana. Jest to kościól katolicki.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka drobna uwaga, o charakterze liczbowym, do samego 1957 roku odebrano kościołowi rzymskokatolickiemu około 108 tys. ha ziemi (a i tak dane dotyczą tylko 19 na 25 diecezje), a zwrócono... około 65 tys. hektarów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

secesjonista: drobna uwaga - są to dane kościelne, te same dane które mówiły o wartości ziemi zwróconej liczonej w milionach nie miliardach złotych. Których z orłów intelektu strony kościelnej palnął coś chyba o 30 mln złotych... Same tereny w Krakowie jakie KM oddała stronie kościelnej liczone były w milionach trzycyfrowych...

Widłobrody: ciekawe kiedy TK się wypowie lub nie... bo jak na razie to tak kombinuje by nie podpaść purpuratom, co nie wróży temu najlepiej.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawa jest prosta, Komisja nie była konstytucyjna wg mnie. Ograniczała prawo do sądu. Kuriozalne, że ją powołano, a nie dano tych spraw do sądów powszechnych, ani nawet nie dano prawo sądom kontrolować tych decyzji. Oby tylko TK wydało prawniczy wyrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

dane władz, oficjalne były takie, że państwo oddało więcej niż zabrało, ba ze dwa razy płaciło odszkodowanie, bo zabierano za odszkodowaniem... A że kościół katolicki traktował to jako rewelacyjny biznes to osobna sprawa: dostał - sprzedał.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega przeczytał mój post?

Jak widać - nie.

Zadałem niezwykle proste pytanie: ile zdaniem władz PRL zostało przejęte, no chyba to sobie podliczali, jak to bywa w państwie z minimalnym nawet poszanowaniem własnego prawa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   
FSO   

Witam;

i T.K. w sprawie komisji okazał się uległy wobec kościoła. Podobnie jak w winnych sprawach "światopoglądowych" czy związanych z religią katolicką [ergo z kościołem]. Komentarz w Tok FM wygłoszony przez jednego z prawników właśnie tak mówił - Trybunał znów okazał się uległy wobec kościoła, a to że Komisja została rozwiązana sprawiło, że umył ręce. Jeżeli będzie możliwość żądania odszkodowania oznaczać to będzie, że za ten "wybryk prawny" zapłaci państwo czyli my wszyscy. A kwoty będą potężne, idące w miliardy złotych.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.