Jump to content

JaWiemNajlepiej

Użytkownicy
 • Content count

  38
 • Joined

 • Last visited

About JaWiemNajlepiej

 • Rank
  Ranga: Student

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Okres międzywojenny
 1. Defenestracja praska 1618

  Defenestracja to początek ostatniego czeskiego zrywu. Potem nasi południowi sąsiedzi już mieli zupełnie inną postawę. Co do szybkiej porażki to się nie zgadzam. Problemy zaczęły się wraz z kłótniami dowódców, z reguły podział w jakimś obozie kończy się jego rozpadem toteż Czesi pod Białą Górą zostali unicestwieni. Warto jednak nadmienić, że dołączenie wojsk hiszpańskich i bawarskich do wojsk cesarskich dawało im liczebną przewagę.
 2. 1. Mikrosamochód Smyk z lat 50. XX wieku - Muzeum Inżynierii Miejskiej. 2. Srebrny Kur, najcenniejszy klejnot Bractwa Kurkowego - Celestat 3. i 4. Posąg Światowida i sarkofag egipski - Muzeum Archeologiczne 5. i 6. Tarcza ruska z 1895 r. Berełko burmistrzów krakowskich - Krzysztofory 7. Najstarsza szopka krakowska z końca XIX w. - Muzeum Etnograficzne 8. Podróżny aparat fotograficzny - Muzeum Historii Fotografii 9. Róg Bractwa Kopaczy (1534 r.) - Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce 10. Rzeźba Madonny z Krużlowej - Pałac Erazma Ciołka http://www.gazetakrakowska.pl/aktualnosci/287774,ujawniamy-najcenniejsze-eksponaty-krakowskich-muzeow,id,t.html
 3. Przeglądarki Internetowe

  Zgadzam się, że Chrome najlepiej radzi sobie z debugami. Jednak czasem z javą i fleshem są problemy, wówczas często IE okazuje się najlepszy.
 4. Najlepsze polskie gry

  Po za Wiedźminem żadna Polska gra nie osiągnęła międzynarodowego sukcesu. Czekam ciągle na mega RTS w polskim wykonaniu, najlepiej w epoce husarii. Parę lat temu Rosjanie zrobili Kozaków i było to megahit.
 5. Najlepsze laptopy

  Ale Amerykańskie to nie odpowiedź. Zwłaszcza, że takowych to już chyba nie ma, chyba, że z nazwy? Najlepsze są wg wielu jak już Japońskie jak Sony, Toshiba i Panasonic, ale one także chyba są produkowane w Chinach. Niedawno Asusy zaczęły być wysoko w rankingu niezawodności.
 6. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  Piłsudski dużo PR włożył i propagandy, by było, że on sam zbawca Narodu pokonał Bolszewików. To poszlaka, która sugeruje, że mogło być inaczej i Piłsudskiemu bardzo zależało, by wszystkich utwierdzić w przekonaniu, że zasługi to ma tylko on. Ta pogłoska trwa po dziś dzień.
 7. Bitwa warszawska - komu przypisywać zwycięstwo?

  Piłsudski i Rozwadowski. Nie będę tutaj mówić o tym, kto bardziej się zasłużył, bo to dyskusja ideologiczna. Zauważę tylko jeden aspekt. Rozwadowski jest kompletnie ignorowany i pomijany przez media w Polsce. Wszędzie tylko Piłsudski, nie podejmę się oceny, czy słusznie, z pewnością jednak na niepamięć Rozwadowski nie zasłużył. Wkurzają mnie też Piłsudczycy, z syndromem oblężonej twierdzy i mówieniem "bo tak", "bo trzeba", "bo wielkim poetą był". Niech się cieszą, że żyją w wolnej Polsce i nikt za poglądy nie każe, w przeciwieństwie do II RP i PRL, gdzie było to nagminne.
 8. Premierzy III RP

  Za reformy Mazowiecki i Buzek. Za danie obywatelom świętego spokoju i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu Donald Tusk. Nikt nie potrafi tak bajerować dziennikarzy, albo rzucić błyskotliwym zdaniem, jak ostatnio z Obamą. Mistrz PR znowu w pozytywnym znaczeniu. Oby tylko wzięli się za reformy po wyborach jak wyborcy pozwolą.
 9. Komisja Majątkowa

  Sprawa jest prosta, Komisja nie była konstytucyjna wg mnie. Ograniczała prawo do sądu. Kuriozalne, że ją powołano, a nie dano tych spraw do sądów powszechnych, ani nawet nie dano prawo sądom kontrolować tych decyzji. Oby tylko TK wydało prawniczy wyrok.
 10. To dlaczego nam się to nie udało? Jak rozumiem, oni oczywiście nam ich nie chcą dać, ale są przecież jakieś międzynarodowe instytucje.
 11. Z obrazów: Rubens Peter Paul [1577 - 1640] warsztat Diana i Kallisto Chełmoński Józef [1849 - 1914] Wielki Piątek Kossak Wojciech [1856 - 1942] Palenie sztandarów przed Napoleonem Bacciarelli Marcello [1731 - 1818] (?) Portret Stanisława Augusta Brueghel (Bruegel) Pieter Starszy [1528 - 1569] (?) Brueghel Pieter / szkoła/; Niderlandy Kobieta przenosząca żar Dyck Anton van [1599 - 1641] Ukrzyżowanie Santi Rafaello (Rafael) Portret młodzieńca Rubens Peter Paul [1577 - 1640] pracownia (?) Zdjęcie z krzyża Cranach Lucas St. lub warsztat Madonna z Dzieciątkiem Nikifor Krynicki ( Epifaniusz Drowniak ) [1895-1968] Nikifor na moście Dyck Anton van [1599 - 1641] Portret chłopca Brueghel (Bruegel) Pieter Starszy [1528 - 1569] Walka karnawału z postem Brandt Józef [1841 - 1915] Czaty Mehoffer Józef [1868 - 1946] Autoportret To subiektywnie najcenniejsze skradzione lub zaginione obrazy. Może ktoś zna historię ich zniknięcia, na pewno są ciekawe.
 12. Muzeum rewelacja, obecnie jest tam wystawa "Historia w sztuce". Dla historyków rzecz obowiązkowa, tylko trzeba z otwartą głową przyjść Wystawa ma być do września. Bilet bez przewodnika to tylko 10 zł, ulgowy 5 zł.
 13. Polecam także poza artystycznie. U góry Sukiennic jest kawiarnia. Wstęp do niej płatny, nie pamiętam ile, ale góra 3 zł. O miejsca siedzące na zewnątrz trudno, ale jak już się trafi wieczorkiem w piękny dzień, to można sobie w świetnym miejscu posiedzieć nawet kilka godzin. Polecam.
 14. Ale podajcie zdjęcia, albo chociażby linki do eksponatów, tak by każdy mógł się, co nieco o nim dowiedzieć. Pamiętajmy także o kolekcji Arrasów na Wawelu: http://www.visit.malopolska.pl/dlaczego_malopolska/osobliwosci/?id=48
 15. Mamy temat o najcenniejszych eksponatach w polskich zbiorach, to teraz warto się skupić nad eksponatami zaginionych. Napiszcie proszę oprócz nazwy dzieła i autora także prawdopodobne przyczyny zaginięcia eksponatu.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.