Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Quiz I wojna światowa - edycja 2009

Rekomendowane odpowiedzi

qrak   

Powszechnie uważa się że pierwszy raz gazów bojowych użyto pod Ypres. Faktycznie "premiera" tej broni miała miejsce wcześniej i w innym miejscu. Pytanie brzmi: gdzie i kiedy pierwszy raz Niemcy użyli gazów bojowych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
100icki   

22 kwietnia 1915 na północ od Ypres pod miejscowością Lengemarck Niemcy użyli chloru po raz pierwszy

Ze względu na skuteczność użytej broni, dzień 22 kwietnia 1915 uznano na całym świecie jako moment rozpoczęcia wojny gazowej.

za wiki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

3 stycznia 1915 roku Niemcy użyli pociskow artyleryjskch z gazem w bitwie pod Bolimowem nad rzeką Rawką. Oznacza to że pierwsze niesławne użycie broni chemicznej (nie licząc francuskich prob z gazem łzawiącym) miało miejsce na froncie wschodnim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To sie porobiło, ja zadaję pytanie w quizie o Wielkiej Wojnie :)

[nawet nie wiesz, jak się z tego powodu cieszę ;) - redbaron]

Pytanie dotyczy pierwszego udanego nalotu Zeppelinow na UK - proszę podać datę, nazwę zaatakowanych miejscowości i (żeby nie było za łatwo) nazwy (numery) sterowcow ktore wzięły udział w ataku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zda mi się, że pora na podpowiedź. Użyto dwoch sterowcow, zbombardowano trzy miast w Norfolk, było wtedy raczej zimno ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Dobra, konkurs wisi, nikt się nie kwapi, to ja spróbuję ;)

19 -20 I 1915 r. sterowce L3 i L4 zrzuciły 24 bomby po 50 kg każda na Great Yarmouth, Sheringham, King's Lynn i okoliczne wsie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Też będzie proste i z mojej działki. Jak się nazywał nauczyciel następcy tronu, księcia Wilhelma, i jego pierwszy szef sztabu w czasie I wojny światowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3 stycznia 1915 roku Niemcy użyli pociskow artyleryjskch z gazem w bitwie pod Bolimowem nad rzeką Rawką. Oznacza to że pierwsze niesławne użycie broni chemicznej (nie licząc francuskich prob z gazem łzawiącym) miało miejsce na froncie wschodnim.

Po prostu muszę się wtrącić i złamać regulamin. Nie jest to prawda. Granatów z gazem łzawiącym Francuzi użyli prawdopodobnie już w roku 1914 r. Akcja pod Bolimowem była nieskuteczna (ze względu na pogodę) - tzn. Rosjanie nawet nie wiedzieli że są atakowani gazem bojowym. Dlatego właśnie 22 IV 1915 r. pod Ypres uważa się za pierwsze użycie broni chemicznej. Był to pierwszy skuteczny i masowy atak gazowy w I w św.

Jeszcze raz przepraszam za offtop, ale nie mogłem tego tak zostawić ;)

(proszę wyciąć lub przenieść)

Jako słuszną uwagę i na temat pozwalam sobie ją zostawić na miejscu. Nie mniej jednak odpowiedź na pytanie zostaje uznana, gdyż to zadający ma w tej sprawie głos decydujący. Do dalszej dyskusji w sprawie broni chemicznej zapraszam tu: https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=9145 //redbaron

Edytowane przez redbaron

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Przypomnienie pytania :wink:

Też będzie proste i z mojej działki. Jak się nazywał nauczyciel następcy tronu, księcia Wilhelma, i jego pierwszy szef sztabu w czasie I wojny światowej?

Widzę, że chętnych nie ma, bo trudne nie jest - znalezienie strony z odpowiedzią zajęło mi w googlach kilkanaście sekund ;) No, ale dam podpowiedź: następca tronu (Kronprinz) Wilhelm wyruszył na wojnę jako dowódca 5 Armii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Georg Hinzpete

Niestety nie. Zresztą Georg Ernst Hinzpeter był nauczycielem kronprinza Wilhelma, ale nie tego :wink: To był nauczyciel późniejszego cesarza Wilhelma II. A mi chodzi o to kto był szefem sztabu syna Wilhelma II, który też miał na imię Wilhelm. Ten jego szef sztabu też przez pewien czas uczył go spraw wojskowych, stąd określenie "nauczyciel".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.