Jump to content

qrak

Użytkownicy
 • Content count

  93
 • Joined

 • Last visited

About qrak

 • Rank
  Ranga: Technik

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.cytadela.aplus.pl
 1. Wszystkich chętnych do poczytania, podyskutowania na temat pierwszowojennej armii niemieckiej zapraszam na: http://www.regiment58.fora.pl/ Forum jest młode, dopiero się rozwija. Niemniej zapewne każdy zainteresowany niemiecką armią w skali mikro znajdzie coś am dla siebie.
 2. O którym roku konkretnie mówimy? Bo już się zgubiłem. Jeśli 1933to uważam, że obie armie wiele by sobie nie powalczyły. Państwa ledwo co wyszły z kryzysu, który odcisnął głębokie piętno na stanie obu armii. Nawet nie tylko tych dwóch armii a większości na świecie. Drugą sprawą jest to, że ZSRR nigdzie w tym czasie się nie wybierało i raczej nie zamierzało. Na przeszkodzie stał zupełny brak sprawnego wojska, a zaplecze dla niego dopiero się budowało.
 3. Ciekawy temat, acz nie czuję się w nim mocno Dlaczego barwa khaki? Swego czasu wyczytałem, że po prostu od amerykanów dostaliśmy spory zapas sukna tej barwy. Drugą rzecz, która przeważyła o wyborze tej barwy są jej niewątpliwe walory maskujące. Likwidacja lampasów? Też może chodzi o maskowanie?
 4. Kawaleria

  @Domen. W rozpisce plutony piechoty polskiej jest błąd. Drużyna liczyła 19 osób, a tutaj widzę 17. Na Japończykach zupełnie się nie znam. Ale pragnę zauważyć (jeśli dane są prawidłowe), że przy porównywalnej ilości żołnierzy także są3 karabiny maszynowe.
 5. Kawaleria

  Czy można gdzieś regulaminu kajzerowskiej armii znaleźć w sieci? Ewentualnie czy byłbyś w stanie udostępnić skany tych które posiadasz?
 6. Wielka Wojna na fotografiach

  O kurczę! Kapitalne zdjęcia! To pierwsze - kto to jest? Karabiny nówki sztuki, nie śmigane. Panowie też zuniformizowani. Czyżby, niczym u Remaque'a maturzyści - ochotnicy, Ci co gardzili śmiercią, niczym bohaterowie spod Langemark? Oto piękne zdjęcie. I jakie wymowne...
 7. Miałem kiedyś wykłady i ćwiczenia z prof. Wieczorkiewiczem (wiem, że postać kontrowersyjna, ale zostawmy to na boku). Człowiek generalnie zajęty albo marynistyką (co mnie zupełne nie interesowało , ale na wykładzie siedziało się z oczami i uszami wlepionymi i zasłuchanymi jak cielę w malowane wrota) albo Rosją (bardzo wiele potrafił o tym kraju opowiadać, zwłaszcza o tych niedawnych czasach - taki nasz rodzimy R. Pipes.) Rosja panstwo - klucz w tamtych czasach. Gigant na wschodzie rosnący w siłę. Do 1914 ciągły wzrost gospodarczy i to taki, że w ciągu kilku lat to państwo było by dominantem w Europie wschodniej. Tego właśnie Niemcy się bali. Bali się potęgi Rosji. Dlatego dali gwarancje CK. A na zachodzie przejechali się. Nie docenili francuzów
 8. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Dokładnie. Pytanie Twoje
 9. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Tak jest. A gdzie były formowane?
 10. Zapomniane mogiły

  O zapomnianych mogiłach: Miejsce: Szczecin - Polska Cmentarz Centralny (kto tam nie był a ma okazję być w tym mieście to niech nie wybiera się nad morze a właśnie na cmentarz). Zaraz na prawo od głównej bramy, w krzakach, za listowiem skromne tabliczki mieszkańców miasta poległych podczas IIWŚ. Administracja tym się nie zajmuje, zarastają mchem i innym zielskiem. Na planie ich nie ma. Mało kto wie o ich istnieniu. Inne, przedwojenne nagrobki, po wydobyciu (kiedyś były czasy, że co niemieckie to złe, więc i buldożerami tam jeździli) restaurują. Miasto szuka jakiejś swojej tożsamości... A tam jest takie zapomniane miejsce.
 11. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Podpowiedź: były dwa, nazwę wzięły z pewnej róży. Porada: w niemalże każdej książce o Polskich Legionach jest to wzmiankowane.
 12. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  W sierpniu 1914r. NKN dostał pozwolenie na formowanie Legionów polskich. Jak nazywały się owe legiony i gdzie były formowane?
 13. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  1 i 2 Dywizja Australijska i Dywizja Nowozelandzka
 14. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Passchendaele, 31 lipca - listopad 1917 rok. Strony: Wlk. Brytania i Francja przeciw Cesarstwu Niemieckiemu.
 15. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Dokładnie. Twoje pytanie.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.