Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Jan Brzechwa nie będzie patronem szkoły nr 84 w Gdańsku Kiełpinie. Radni odrzucili pomysł dzieci nazwania szkoły imieniem jednego z dwóch, trzech największych twórców polskiej literatury dziecięcej (obok Konopnickiej i Tuwima). Krucjatę zapoczątkował Pan Radny Z. Kościelak (PiS) uznając, że to sprawa "moralności, sumienia i wrażliwości historycznej". LINK Chodziło wiadomo o co - o wiersze, które popełnił Brzechwa w latach stalinowskich. Po procesie "tentegowania w głowach" (to określenie ze skierowanego skądinąd głównie do dzieci filmu "Madagaskar" najbardziej tu pasuje), większość radnych widać przychyliła się do opinii Pana Radnego Kościelaka (choć PiS zdaje się w tej radzie nie ma większości).

Uczestników forum zapytam o zdanie w tej kwestii, a sam proponuję inne nazwiska do rozważenia w ramach "Wspaniałej Krucjaty Moralności Historycznej Radnych Gdańskich" (taka sobie, ale moja własna, analogia do "Paragrafu 22"):

1. R. Traugutt - w rosyjskim mundurze tłumił powstanie węgierskie.

2. B. Chrobry - przynajmniej jednokrotny, udokumentowany gwałciciel.

3. W. Szymborska - wiadomo, "casus Brzechwa".

4. C. Miłosz - komunistyczny dyplomata.

5. H. C. Andersen - czy aby na pewno nadaje się na patrona szkół w katolickiej Polsce?

6. K. Wielki - j.w. (ale z nieco innego powodu).

7. J. Piłsudski - j.w. (ale z nieco innego powodu).

8. J. Waldorff - j.w. - plus coś tam kiedyś napisał o Mussolinim.

9. T. Kościuszko - "lojalka" wobec cara Pawła I.

10. J. Sobieski - co robił na początku "potopu szwedzkiego"?

11. A. Mickiewicz - czy "łudząc despotę" nie posunął się aby za daleko?

12. S. Rowecki - co robił w "Polnische Wehrmacht", gdy koledzy nadal byli internowani?

13. J. Poniatowski - "Pod Blachą" pamiętacie? Początek kariery wojskowej także jakby mało polski...

14. J. H. Dąbrowski - a "Starym Sasem" to niby dlaczego go nazywali? Plus Targowica, w sumie beznadziejny przypadek...

15. J. L. Sowiński - podchorążych chciał powstrzymać, a w czyim to mianowicie interesie?

16. J. Bem - niby przyjaźń polsko-turecka rzecz ważna, ale czy z tym przejściem na mahometanizm generał nie przesadził? Swoją drogą warto zbadać dogłębnie, dlaczego ks. Konstanty złagodził mu wyrok.

17. K. I. Gałczyński - wielkim poetą był, ale "prawo Brzechwy" go jakby dotyczy.

18. M. Kopernik - czy aby nie zbyt wielka swoboda obyczajowa jak na osobę duchowną?

19. H. Sucharski - najprawdopodobniej załamał się w obliczu wroga.

20. F. Dąbrowski - najprawdopodobniej zbuntował się przeciwko dowódcy w obliczu wroga.

21. M. Wańkowicz - o PRL napisał, że to "III Rzeczpospolita". I wrócił z emigracji. A niezłomni tam pozostali...

22. S. Wyszyński - Gomułkę poparł w pewnym momencie niedwuznacznie, dla Gierka też był chyba zbyt życzliwy?

23. Mieszko I - niby twórca państwa polskiego, ale cesarzowi się podporządkował. Nawiasem mówiąc - a ten Dagome to skąd się wziął?

24. I. Krasicki - też jak Brzechwa bajki pisał, ale nowego pana w Berlinie słuchał.

25. L. Wałęsa, J. Kuroń, A. Michnik, B. Geremek, T. Mazowiecki i wielu, wielu innych - uzasadniać szeroko nie trzeba. Radni PiS z uzasadnieniem powinni dać sobie radę.

Oczywiście - jest to tylko lista wstępna. Pytam Was, Drodzy Forumowicze - POMOŻECIE (radnym)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Znów zerknąłem nie na ten dział co trzeba i będę miał kłopoty ;)

Bruno ale Zbigniew Herbert nie pisał wierszy pochwalnych na cześć Stalina i komunizmu. Jakoś sobie poradził, prawda?

Z Twojej listy punkty 3, 4, 8, 11, 19, 25 to moim zdaniem osoby, które nie powinny być na piedestale. Choć nie wszystkie z nich wskazałem jednakowo stanowczo.

Co do punktu 12, to zauważ, że Polnische Wehrmacht (to I wojna światowa, jakby ktoś nie wiedział) nie ostała użyta bojowo, cały czas (no poza ostatnimi tygodniami I wojny światowej) była jedynie formacją szkieletową, która jednak potem przyczyniła się do tworzenia Wojska Polskiego.

W pozostałych przypadkach nie mam wyrobionego zdania.

Nie jestem z PiS'u i nie popieram tej partii, żeby nie było wątpliwości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Redbaronie, ja w tym miejscu nie oceniam kto powinien być na piedestale czy nie, moim zdaniem jest tam dosyć miejsca i dla Szymborskiej i dla Herberta, natomiast staram się wskazać na bezsens grzebania w życiorysach wg. formuły zaproponowanej w Gdańsku, przy okazji rzecz sprowadzając do absurdu, czyli wyciągania kochanki Kopernikowi czy gwałtu Chrobremu. Ale rzecz pierwsi sprowadzili do absurdu radni, także czuję się całkowicie "w prawie".

Z Twoją listą "ludzi na piedestał lub do zrzucenia z niego" nie będę dyskutować, po po co mamy znowu spisywać protokół rozbieżności :) .

A tak BTW -

Bruno ale Zbigniew Herbert nie pisał wierszy pochwalnych na cześć Stalina i komunizmu. Jakoś sobie poradził, prawda?

To już mamy jednego bezdyskusyjnego patrona szkół ;) . Drugim będzie zapewne Jan Paweł II. Z dalszym ciągiem listy mogą być kłopoty... A tak trochę głupio mieć połowę polskich szkół imienia JP II, a drugą Herberta :) . I warto pamiętać, że np. oddany zwolennik Herberta - W. Łysiak - co nieco nawet JP II ma za złe. Zatem mogą być nawet i tu kłopoty ze strony "moralnych, sumiennych i wrażliwych" ...

Co do punktu 12, to zauważ, że Polnische Wehrmacht (to I wojna światowa, jakby ktoś nie wiedział) nie ostała użyta bojowo, cały czas (no poza ostatnimi tygodniami I wojny światowej) była jedynie formacją szkieletową, która jednak potem przyczyniła się do tworzenia Wojska Polskiego.

Rzeczoną Polnische Wehrmacht uważam za instytucję w sumie pożyteczną, ale uważam, że "moralni sumienni i wrażliwi" powinni mieć za złe wstępowanie do niej w sytuacji, gdy koledzy nadal grali w szczypiorniaka. Osobiście mi to nie wadzi, ale ja nie jestem "moralny, sumienny i wrażliwy" (przynajmniej wg. tej definicji) :) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
1. R. Traugutt - w rosyjskim mundurze tłumił powstanie węgierskie.

I nie wygrał powstania styczniowego. Nieudacznik!

2. B. Chrobry - przynajmniej jednokrotny, udokumentowany gwałciciel.

I taki on niepokojowy był, polski Hitler wręcz (zęby wyrywał poganom)!

9. T. Kościuszko - "lojalka" wobec cara Pawła I.

I zszarganie imienia Bonapartego, o którym wspomina się w polskim hymnie.

10. J. Sobieski - co robił na początku "potopu szwedzkiego"?

I jakie zboczone listy pisał! Jaki z niego przykład dla dzieci?!

23. Mieszko I - niby twórca państwa polskiego, ale cesarzowi się podporządkował. Nawiasem mówiąc - a ten Dagome to skąd się wziął?

I zwolennik poligamii przez pewien czas.

No dobra, pozwoliłem sobie trochę pożartować, bo te ostatnie pomysły PiS - owskie są naprawdę śmieszne. Nie jestem, ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem tej partii (choć Kaczyńskiego nie-prezydenta nawet lubię za dogryzanie Lisowi). Zresztą odrzucenie tego pomysłu, to nie tylko zasługa PiS, gdyby wszyscy radni PO się w tej sprawie zjednoczyli (tak jak PiS) to projekt by przeszedł. Staram się trzymać z dala od stolca popularnie zwanego polityką, ale chyba się nie da.

Jak pokazuje ten temat na każdego można znaleźć haka - nawet na Zygmunta III, że np. bigamistą (zmyślonym czy nie) był. Na Jana Pawła II, że zamiast wysłać na blok wschodni siły NATO i ONZ, to gadał o pokoju (no dobra, znowu se żartuję). Na Herberta, że nie układał śmiesznych piosenek na członków PZPR na wzór przeróbki Jozina z Bazin (znowu...).

Przeciętny obywatel słysząc nazwisko Brzechwy pewnie powie: "Brzechwa? Ten od bajek?", a nie "Brzechwa? Ten chwalca stalinizmu?". Zresztą, głównie od uczniów powinna ta sprawa zależeć. O ile na patrona nie wybiorą jakiegoś Hitlera, czy Bieruta, no, ale do tego chyba nie doszło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Redbaronie, ja w tym miejscu nie oceniam kto powinien być na piedestale czy nie, moim zdaniem jest tam dosyć miejsca i dla Szymborskiej i dla Herberta, natomiast staram się wskazać na bezsens grzebania w życiorysach wg. formuły zaproponowanej w Gdańsku, przy okazji rzecz sprowadzając do absurdu, czyli wyciągania kochanki Kopernikowi czy gwałtu Chrobremu. Ale rzecz pierwsi sprowadzili do absurdu radni, także czuję się całkowicie "w prawie".

Masz rację, na każdego znajdzie się hak - przecież natura ludzka jest ułomna.

Zresztą PiS chyba robi to na pokaz - żeby wszyscy widzieli, jacy z nich patrioci...

Z Twoją listą "ludzi na piedestał lub do zrzucenia z niego" nie będę dyskutować, po po co mamy znowu spisywać protokół rozbieżności :) .

Tu masz zdecydowanie rację ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Witam wszystkich ... nie wyobrazam sobie lekcji w szkole dla dzieci bez poezji J. Brzechwy . Mial poprostu chlop pecha , ze urodzil sie nie w tym czasie jaki zadowolilby PiS , na przyklad nie byl rowiesnikem M.Konopnickiej . Niestety Brzechwa mial pecha bo przyszlo sie jemu zyc i tworzyc w czasach ,, Stalinizmu ,, . Na obrone jego osoby przed PiSowcami mam tylko jedno , otoz Pan Kaczynski pisal swoja slynna prace ,, doktorancka ,, slawiac pod niebiosa Gomulke i Marksizm . Jak widac radnemu z PiSu nie przeszkadza , ze szef jego partii rowniez stworzyl ,, dzielo ,, wychwalajace komunizm ;)

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
otoz Pan Kaczynski pisal swoja slynna prace ,, doktorancka ,, slawiac pod niebiosa Gomulke i Marksizm .

Eginthenie, opinię o dokonaniach i pomysłach PiS mam wyrobioną i nie jest ona pozytywna. To co zrobiono w Gdańsku z pomysłem dzieci nazwania szkoły imieniem Brzechwy uważam za kuriozum (inna sprawa, że nie tylko rękami PiS).

Natomiast gwoli sprawiedliwości historycznej - kiedyś rozprawą doktorską J. Kaczyńskiego zainteresowała się "Polityka" (kiedy rozprawę odnaleziono, bo zdaje się na jakiś czas zniknęła - coś tak mi majaczy, ale pewny nie jestem). Pisał zdaje się o samorządach na uczelniach w PRL. Z tego co kojarzę np. recenzenci związani byli bardziej z ówczesnym establishmentem niż jakąkolwiek (raczkującą) opozycja. Ale w sumie, poza jakimiś oczywistymi w tamtej epoce sformułowaniami, doktoratu za super kontrowersyjny dziś uznać nie można. Redaktor "Polityki" stwierdził zdaje się, że Kaczyński tą pracą nie zaszkodził sobie ani w PRL, ani nie zaszkodzi mu ona teraz. Czyli jakiś tam wielkich elaboratów o wyższości socjalizmu nad kapitalizmem tam raczej nie ma.

O doktoracie L. Kaczyńskiego nic nie słyszałem, podejrzewam, że był z prawa pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Sprawę skomentuję krótko, odpowiadając na pytanie Bruna:

Oczywiście - jest to tylko lista wstępna. Pytam Was, Drodzy Forumowicze - POMOŻECIE (radnym)?

Wyjechać na taczkach? Z największą chęcią...

Ponoć inteligentni ludzie zawsze znajdą sobie zajęcie, ale radni z PiSu chyba za bardzo wzięli sobie to do serca, i zamiast zająć się czymś pożytecznym próbują udowodnić, że im się nie nudzi, w końcu mają tyle różnych ważnych problemów... Aż żal za serce ściska, jakie to poczciwe ludziska... Na tej samej zasadzie, na której oni rozpoczęli swoją krucjatę przeciwko Brzechwie (a o indeksie ksiąg zakazanych ktoś nie wspominał u nich przypadkiem?), można by sporą cześć ważnych postaci historycznych dla Polski w XX wieku, skrytykować. Bo ten to, bo ten tamto... Przecież taki gen. Mazurkiewicz, bohater Powstania Warszawskiego, w końcu był w ZBOWiDzie, podobnie jak dr Rybicki... Byle tylko nie podchwycili tego pomysłu z indeksem ksiąg zakazanych, jeszcze za jakiś czas urządzą publiczne palenie dzieł Brzechwy, i dopiero będzie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
- Padają głosy, że wszyscy się w tamtych czasach szmacili - tak. Bo ci, którzy mogliby pisać inne wiersze po prostu gnili w kazamatach UB, ukrywali się po lasach lub byli na emigracji - dodał radny PiS.

Ciekawe co robil radny Koscielak ?

Niewazne.

Udalo mu sie jako politykowi zaistniec. I o to mu chodzilo.

Cala reszta jest jest czescia kultury politycznej na naszym padole.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Trochę polityczny temat, a miało takowych nie być. Teraz nie wiem o czym traktuje temat czy o życiu Brzechwy czy też o interwencji radnych, że Brzechwa był piewcą socrealizmu? (ad hoc: był zwolennikiem czy entuzjastą nowego porządku powojennego w Polsce, podobnie jak Borowski)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Bruno zapomniałeś w swym wstępnym spisie wspomnieć o Tuwimie (aczkolwiek napisałeś o nim jako wielkim twórcy literatury dziecięcej, chociaż nie za nią go najbardziej cenię ;)). Ten jegomość również nie powinien być patronem żadnej szkoły (o kurcze ja chodziłem do szkoły im. Tuwima i pewnie to spaczyło moje poglądy).

Jednym słowem panom radnym się ewidentnie nudzi, raczej powinni zająć się czymś pożytecznym a nie mieszać dzieciom w głowach (na ten przykład ja w podstawówce, ba nawet w liceum nie wiedziałem o peonach Tuwima na cześć Ziutka Słoneczko).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bruno: do twej listy musisz dolożyć wszystkich tych którzy byli drukowani w latach '45 - '89 w oficjalnych wydaniach wierszów i poezji bo to że byli drukowani oznaczalo nic innego jak wspólpracę z okupantem sowiecko - komunistycznym tymi morderczymi pacholkami Sowietskowo Sojuza.. Do tego należaloby dolożyć tych którzy uczyli się w tym okresie i nie dzialali we wlaściwych strukturach podziemnych bo ich myśli zostaly zatrute wirusem komunistusa vulgarusa zlośliwca, a nie przeszli kuracji wstrząsowej by się jego pozbyć.

pozdr

PS. Ups... a może od razu oglosić polowanie na czarownice i zamknąć losowo 3 na 4 osoby?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   

Co do Jana Brzechwy to jednym frontem obok PiS głosowała większość radnych PO

24. K.K Baczyński - socjalista,miał znajomych komunistów,pisał wiersze o walce klasowej ( w 1937), napisał artykuł do pisma trockistów "Iskra"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A, to wszystko to jeszcze nic, przy Bolesławie Kontrymie:

Carski kadet, rosyjski oficer podczas I WŚ, kawalerzysta II Korpusu Polskiego, bohater rewolucji październikowej i wojny domowej, trzykrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru, członek partii bolszewików, niedoszły zdobywca Warszawy 1920 roku (sic!), kombryg ACz pacyfikującej chłopskie bunty, szpieg zarówno polski jak i sowiecki, uciekinier z ZSRS, oficer polskiej Straży Granicznej, funkcjonariusz Policji Państwowej zwalczający zarówno "komunę" jak i najróżniejsze przejawy bandytyzmu, komisarz w Białymstoku i Wilnie, po zakończeniu walk wrześniowych '39 na Zachodzie walczył m.in. pod Narwikiem, cichociemny, dowódca III Odcinka "Wachlarza", pracownik Delegatury Rządu RP na Kraj, współorganizator PKB (Państwowy Korpus Bezpieczeństwa) oraz "Startu", dowódca oddziału osłonowego "Sztafeta-Podkowa", uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec niemiecki, żołnierz 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, więzień bezpieki, skazany na karę śmierci, zamordowany 2 stycznia 1953 roku...

Za pierwszą część na pewno nasi radni znielubili by go...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

BTW - wg. relacji prasowych ma się odbyć kolejne głosowanie, gdyż decyzja radnych spowodowała duże wzburzenie. Niektórym podobno jest nawet wstyd. I bardzo dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.