Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

amon   

Brzechwa był Żydem , dla niektórych jest to dostateczny powód aby przestał być patronem . Ciekawe jest to , że Tuwima dotąd to nie spotkało , a Brzechwę nie raz. Widać że pochodzenie , skłonność do erotyzowania i komunizmu jest solidnym powodem do kwestionowania jego osoby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Trudno, ale i tak lepiej raz niż wcale.

Wkleiłem bo może inni nie oglądali, a warto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brzechwa oprócz pięknych wierszy pisał rzeczy haniebne.

A Kopernik miał kobietę na boku, a księdzem był. BTW - przedstawiłem innych "do eliminacji" w pierwszym poście. Możesz coś dopisać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
A Kopernik miał kobietę na boku, a księdzem był.

I bardzo dobrze, ze o tym wiemy!

Od tego są między innymi historycy, aby takie rzeczy znajdować. Jeżeli chcemy ocenić jakąś postać to trzeba znać jej dokonania. Te dobre i te złe.

Jakoś trudno jest podchodzić do sprawy na zasadzie „No cóż popełniał łotrostwa, ale przecież napisał to i to, więc nie ma, o czym mówić”.

Tak jak Szymborska oprócz wierszy uznawanych za wspaniałe (opieram się na opinii żony, ponieważ jakoś do mnie nie docierają) ma na sumieniu paskudne kawałki i o tym także trzeba wiedzieć.

Wolszczan (przy nim grzeszki Kopernika SA po prostu śmieszne), który jest światowej klasy naukowcem jest również moralna szmatą.

I tak dalej, i tak dalej!

Trzeba wiedzieć, czy wynosi się na piedestał bohaterów, czy skurwysynów "*)" , to jest podstawowa sprawa dla higieny psychicznej Narodu!

Poza tym czy Historia ma polegać na znajomości tak trzeciorzędnych rzeczy jak osiągi Me 109 i kaliber dział Yamato?

Ludzi ocenia się za całość a nie za wybrane fakty z życia. Twoja ocena konkretnego człowieka może być inna niż moja, ale fakty musimy znać obaj.

"*)" Bardzo proszę o nie usuwanie tego słowa. Wiem, że jest mocne, ale naprawdę bardzo adekwatne do miejsca, w którym zostało użyte.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ludzi ocenia się za całość a nie za wybrane fakty z życia. Twoja ocena konkretnego człowieka może być inna niż moja, ale fakty musimy znać obaj.

Gregski, piszesz w tym przypadku rzeczy oczywiste i to tak, jakby odkryto coś nowego. To, że Brzechwa pisał także "takie" wiersze i nie był aktywistą antykomunistycznym wie każdy średnio rozgarnięty historycznie i "literaturowo". I to od bardzo, bardzo dawna. Problem jest w tym, czy powinno to mieć wpływ na nazwę szkoły. Na przykładzie iluś tam przykładów wykazałem, mam nadzieję jednoznacznie, że olbrzymiej ilości zasłużonych postaci historycznych coś tam w życiorysie znajdziemy. Przesadnie histeryczna ocena, o podłożu jednoznacznie politycznym, jest w takiej sytuacji często śmiesznością, a nie "dbaniem o higienę psychiczną narodu" jak to ładnie określiłeś.

Wolszczan (przy nim grzeszki Kopernika SA po prostu śmieszne), który jest światowej klasy naukowcem jest również moralna szmatą.

I tak dalej, i tak dalej!

Trzeba wiedzieć, czy wynosi się na piedestał bohaterów, czy skurwysynów "*)"

Musisz mieć zaiste pełne przekonanie o swojej racji, jednoznaczności ocenianej sytuacji i o swojej czystości moralnej, że formułujesz taką opinię o drugim człowieku. Nie wiem czy Ci gratulować samopoczucia, bo za bardzo mi się Twoja wypowiedź nie podoba, nawet jeżeli chodzi tylko o formę. Ale - de gustibus...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

gregski:

Wkleiłem bo może inni nie oglądali, a warto.

Pospieszalski i Jego program w TV to żenada . Nie ma nic gorszego niż nawrócony , gorliwy inkwizytor. Gregski zlituj się .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Musisz mieć zaiste pełne przekonanie o swojej racji, jednoznaczności ocenianej sytuacji i o swojej czystości moralnej, że formułujesz taką opinię o drugim człowieku.

Tak mam przekonanie, że w tym i w kilku innych przypadkach sytuacja jest jednoznaczna.

Nie wiem, co rozumiesz poprzez "czystość moralną”, ale możesz kopać w archiwach do woli i bądź pewien, że nic podobnego o mnie nie znajdziesz. A jestem przekonany, że środowisko Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 80-tych na pewno było pod obserwacja SB, jestem też przekonany, że gdybym popatrzył w teczki to pewnie zmieniłbym zdanie o paru kolegach.

za bardzo mi się Twoja wypowiedź nie podoba, nawet jeżeli chodzi tylko o formę.

Cóż jest to dla mnie głęboki cios ale zniosę to mężnie!

Pospieszalski i Jego program w TV to żenada .

Wyłapałeś jakieś kłamstwa? jeśli tak to podziel się ze mną bo ja przeoczyłem.

Nie ma nic gorszego niż nawrócony , gorliwy inkwizytor.

Czy mógłbyś rozwinąć myśl bo chyba nie bardzo rozumiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem, co rozumiesz poprzez "czystość moralną?, ale możesz kopać w archiwach do woli i bądź pewien, że nic podobnego o mnie nie znajdziesz. A jestem przekonany, że środowisko Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 80-tych na pewno było pod obserwacja SB, jestem też przekonany, że gdybym popatrzył w teczki to pewnie zmieniłbym zdanie o paru kolegach.

Ależ, Gregski ja od Ciebie nie oczekiwałem oświadczenia lustracyjnego ;) . Dla mnie możesz być nawet asem wywiadu gospodarczego PRL czy liderem opozycji demokratycznej w Zimbabwe, i tak tego nie sprawdzę, liczą się dla mnie tylko Twoje poglądy wyrażone na forum. A przez "czystość moralną" rozumiem taki stan świadomości, który wiąże się z przekonaniem o własnej nieskazitelności i upoważnieniu do bycia sędzią drugiej osoby i mówienia o niej per "moralna szmata" czy "sk...syn". Cieszę się, że taki stan osiągnąłeś, tudzież, że zniesiesz moją krytykę. Ja za osobę dwuznaczną moralnie się nie uważam, ale do stanu upoważniającego do takich ocen jeszcze mi daleko i wcale do niego nie dążę, bo jakoś mnie to - nie wiem dlaczego - razi.

A co do Pospieszalskiego. Nie chcę odpowiadać za Amona, ale myślę, że to akurat nie najlepszy przykład obiektywizmu dziennikarskiego i urokliwej moderacji. Osobiście najbardziej podobały mi się te programy, gdy sprowadzał jedną ofiarę i kilku gości słusznie myślących. Ale znowu - de gustibus...

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
A przez "czystość moralną" rozumiem taki stan świadomości, który wiąże się z przekonaniem o własnej nieskazitelności i upoważnieniu do bycia sędzią drugiej osoby

A jakiż to niesamowity stan trzeba osiągnąć, żeby wiedząc, że ktoś kradnie moc nazwać go złodziejem?

Masz pecha, że rozmawiasz z prostym marynarzem a nie dzielącym włos na czworo jajogłowcem. Nie potrzebuję przez nikogo zostać namaszczony na jakiś "autorytet moralny”, aby nazwać bandytą osobnika, o którym wiem, ze dopuszczał się rozbojów. Analogicznie człowiek, który robił rzeczy plugawe jest szubrawcem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

gregski: na kanwie nieco Brzechwy i może ciut szerzej - rzadko, lub niemal w ogóle nie ma ludzi tylko czarnych i tylko bialych. Każdy ma jeszcze calą masę szarości. Jeden byl radzieckim generalem, co dla wielu jest wystarczającym dowodem winy i powodem do skazania. Dla mnie natomiast taki Koniew, będący marszalkiem powinien mieć pomnik w Krakowie i to taki gdzie kwiaty powinny być skladane co dzień. Doslownie. Tu powinno paść pytanie czy to dobrze czy źle? Dla mnie mieszkańca miasta, które ocalil - dobrze i w moim mieście powinien być bohaterem. Podobnie z F. J. i calą masą innych osób.

To co napisal Brzechwa, Tuwim czy kilka innych postaci gwarantuje im miejsce w historii literatury i nie tylko, byli poetami i to naprawdę dużej klasy. Każdemu zdarzają się potknięcia co jest ludzkie i normalne i powinno być wykorzystane w dyskusji - jak to wykorzystać tak aby uczyć się na czyichś blędach. Wolszczan za same swoje dokonania jest i będzie wielki i nikt nie będzie mu patrzyl w papiery - rozmawial czy nie rozmawial. W normalnym kraju jest normalne że czasem slużby specjalne jego kraju zapraszają go do siebie i zadają pytanie: "Kolego, jak tam oceniają nas, jak patrzą na nasze postępowanie....".

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
W normalnym kraju jest normalne że czasem slużby specjalne jego kraju zapraszają go do siebie i zadają pytanie: "Kolego, jak tam oceniają nas, jak patrzą na nasze postępowanie....".

Tak, o ile PRL był normalnym krajem, z resztą wiesz przecież dobrze na czym polegały kontakty z SB.

gregski: na kanwie nieco Brzechwy i może ciut szerzej - rzadko, lub niemal w ogóle nie ma ludzi tylko czarnych i tylko bialych

Przecież napisałem:

Jeżeli chcemy ocenić jakąś postać to trzeba znać jej dokonania. Te dobre i te złe.

oraz:

Wolszczan (przy nim grzeszki Kopernika SA po prostu śmieszne), który jest światowej klasy naukowcem jest również moralna szmatą.

Nie ujmuję mu niczego z jego nadzwyczajnych dokonań naukowych, natomiast uważam, że człowiekiem jest nikczemnym.

Każdemu zdarzają się potknięcia co jest ludzkie

A i owszem zdarzają się, co innego wszakże potknięcie a co innego upadek w bagno!

Poza tym jeżeli nawet uznasz taki epizod za potknięcie to powiedz mi ilu z tych potkniętych po 90 roku przyznało się do błędów i przeprosiło? Chyba niezbyt wielu?

Zwykła taktyka to najpierw siedzieć cicho, potem gdy sie sprawa rypnie zaprzeczac tak długo jak się da a na koniec obrazić się na tych którzy wywlekil prawdę na jaw.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

gregski : akurat czytalem wspomnienia jednej osoby z pracy w WUSW - SB, w jednym z wielkich miast w Polsce. Wydział gospodarczy bardzo często sięgał do do profesorów czy doktorów by napisali wyjaśnienie tego czy innego problemu pod względem naukowym, niejednokrotnie dzialo się to za pieniądze, wykorzystywali także ich wizyty naukowe by dowiedzieć się co w świecie jest nowego... Źłe to czy nie Źłe?

Co do określonego przez Ciebie bagna - tak dokonania Wolszczana jako naukowca całkowicie dla mnie zmazują jego winy, fakt że Koniew ocalił Kraków - sprawia że tu dla mnie zasługuje na pomnik kwiaty i nazwy szkół, za swoje dokonania i Brzechwa i Tuwim i cała masa innych zaslugują na to by być w nazwach szkól czy zakladów.

Ja się tym ludziom przyznającym z niechęcią wcale nie dziwię. Nikt ich nie ocenia przez pryzmat wszystkich dokonań w życiu, tylko za to że poszli do SB czy dzwonili na milicję, że coś się dzieje, tylko przez fakt "bycia" w urzędzie czy instytucji legalnego kraju. A najglośniej krzyczą zwykle ci ktorzy chodzili do owych wydzialów pól godziny przed nimi albo zaraz po nich i niemal się w drzwiach mijali.

Tutaj idealna jest scenka z Biblii o kamieniowaniu prostytutki: kto pierwszy bez winy. U nas problem że rzucają wszyscy a każdy winny.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.