Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Archipelag Gułag...

Recommended Posts

FSO   

Witam;

kojarzony jednoznacznie z ZSRR, jego początki sięgają właśnie lat 20 tych i 30 tych i czasów czystek w czasie których Stalin czyścił kraj ze swoich przeciwników mających zle poglądy, pochodzenia, odchylenia... Pierwsze polskie opracowanie sięga roku '32.

Jaka była rola obozów, geografia obozów i ich załozenia, w końcu ilość więźniów i kary im wymierzane.

Tmat szeroki, lecz i do samych obozów łatwo bylo trafić - słynny dowcip "z brodą" o karze za nic [czyli 10 lat...]

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

wiem, ale ja chcę znać m.in. Twoją opinię a nie Solżenicyna, ew. czy się z nim zgadzasz. Co ciekawe, Gulag zaliczyło conajmniej kilku marszałków ZSRR, iluś Bohaterów Związku Radzieckiego, nie wspominając o "pomniejszych" stopniach. Z "drwali" rąbiących lasy tworzono nawet w '41 r. całe oddziały wojskowe.

Poza tym Solżenicym nie jest wyrocznią;)

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
giskan   

Jak dla mnie to najwieksza rola obozów bylo unieszkodliwianie przeciwników politycznych, wykorzystywanie ludzi jako bardzo tania siła robocza, i byla takze wieźniem dla roznych przestępców (wiezienie przynoszace zysk)

Taka charakterystycza sprawa dla nkwd ktorzy umieszczali w łagrach ludzi było to ze mieli manie przypisywania ludziom winy...

Ławrienntij Beria mawiał -

"Znajdźcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf."

... a robili to w taki sposób zeby nie tylko ludzie przyznali sie do winy ( tego mozna dokonac torturujac ... co zreszta takze robili), ale sami zaczeli przynajmniej w pewnycm stopniu wierzyc ze popelnili przestępstwo.

Inna książko która dobrze opisuje łagry... jest "inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (pewnie kazdy w liceum/technikum to czytal)

Edited by FSO
Ortografia i interpunkcja! Bardzo proszę zwracać na nią uwagę! Pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

książek opisujących gulagi i więzienia w ZSRR jest cale multum, także pisanych przez autorów rosyjskich, czy tych mieszkających na terenie bylego ZSRR - patrz "Dzieci Arbatu" .

Sam opis Archipelagu jako miejsca odosobnienia i przymusowej pracy jest nieco uproszczony. Archipelag stanowil miejsce gdzie ludźmi [zwyklymi przestępcami politycznymi zwlaszcza] nikt nię tak naprawdę nie interesowal. To byla czarna dziura, która wsysala w siebie każdego i w dużej części informacje o więźniach. System byl tak zorganizowany, że nie dalo się uzyskać wiadomości o tych kto tam byl, żyl czy zostal więziony.

Niewolnicza praca, to jedno, zupelnie osobną sprawa byla możliwość powiązania zwolnienia z takiego lagru z koniecznością zamieszkania na danym terenie, lub inaczej: zakazu opuszczania jakiegoś obszaru, lub sikierowania do zamieszkania w jakimś mieście w którym dajmy na to istniala konieczność pracy w jakichś wielkich fabrykach. To też jest wszystko powiązane z system Gulagu.

Poza tym sam Gulag dostarczyl w latach II w.ś. ogromne ilości żolnierzy - tzw. zeków. Dzięki niemu byli oni skoszarowani w jednym miejscu, nauczeni wyknywania rozkazów, a slużba w armii byla wielokrotnie lepsza i lżejsza niż rąbanie drzew w tajdzie.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Tylko na wyspy Sołowieckie, kierowano już w 1923 r. Był to zalążek Gułagu. Wczesniej były obozy CzeKi.

Nie był to więc system stworzony przez Stalina, ale raczej Lenina tudzież genialnego Feliksa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasadniczo pomysły gułagów uzyskały swą pełną myśl już 23 lipca 1918 roku, kiedy to Ludowy Komisariat Sprawiedliwości wydał zarządzenie pod nazwą „Instrukcja o pozbawieniu wolności”.

Ramy organizacyjne sformułowano 15 kwietnia i 17 maja 1919 r. poprzez ogłoszone dwa dekrety dotyczące organizacji obozów pracy przymusowej.

Przed Wyspami Sołowieckimi mamy m.in.:

klasztory Andronikowski

Nowospasski,

Iwanowski

w Riazaniu

Północne Obozy Specjalne to rok 1921 i obozy w

Chołmogorach

Piertomińsku

pod Archangielskiem

To dopiero z nich w 1923 r. przetransportowano więźniów na Wyspy Sołowieckie

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

o Gułagu powstało także opracowanie w KOP: OGPU. Zarząd i obozy koncentracyjne ZSRR, z datą: sierpień 1933 i miejscem sporządzenia: Warszawa. Zarejestrowane zopstało jako L.dz.6952/Wyw. Of/1933.

Wyodrębione w nim są:

Słag - Sołowieckie obozy Koncentracyjne. Zarząd w Kiemii

Biełtbag - Białomorsko - Bałtyckie obozy. Zarząd - Niedźwiedzia Góra

Swirłag - Swirskie obozy. Zarząd Swir

Sibułag [sibułon] - Syberyjskie obozy. Zarząd w Nowosybirsku

Uptiłag - Ucht - Peczorskie obozy. Zarząd w Czibju

Uwitł - Wiszerskie obozy. Zarząd Krasnowiszersk

Siewłag - Pólnocne obozy. Zarząd Kotłas

Teminowskie obozy - Zarząd Tot'ma [pełnej nazwy nie ustalono]

Syzyrańskie obozy - Zarząd Syzrań [pełnej nazwy nie ustalono, wiadomości brak]

Permskie obozy - Zarząd Perm [pełnej nazwy nie ustalono, wiadomości brak]

Wajgackie obozy - Zarząd wyspa Wajgacz [pełnej nazwy nie ustalono, wiadomości brak]

Ust' - Wymskie obozy - Zarząd Ust' - Wym [został zlikwidowany w maju 1932 r.]

Archangielskie obozy - Zarząd Arachangielsk [pełnej nazwy nie ustalono]

Owo opracowanie zawiera bardzo różne dane, łącznie z liczbą więźniów, stanem załogi poszczególnych obozów, czasem nawet planem [szkicem] położenia i obozu i poszczególnych budynków na jego terenie...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Te wcześniejsze działania to były chyba takie zwiastuny tego, co później zorganizowano na szeroką skalę. Bazą do tej masówki była jak się wydaje uchwała Biura Politycznego z 27 czerwca 1929 roku, która wszystkich skazanych na 3 i więcej lat automatycznie wysyłała do "Reedukacyjnych Obozów Pracy".

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Jaka była rola obozów, geografia obozów i ich załozenia, w końcu ilość więźniów i kary im wymierzane.

Tmat szeroki, lecz i do samych obozów łatwo bylo trafić - słynny dowcip "z brodą" o karze za nic [czyli 10 lat...]

pozdr

Sformułowanie zawarte w temacie (: archipelag) jest cokolwiek mylące.

Wbrew obiegowym opiniom, że łagry były głownie rozmieszczone na peryferiach radzieckiego państwa, to największe zagęszczenie obozów było w europejskiej części kraju, a zwłaszcza w okolicach Moskwy.

Liczba śmiertelnych ofiar Gułagu obecnie jest weryfikowana, i to znacząco w dół (w porównaniu do wcześniejszych szacunków, choćby Aleksandra Sołżenicyna - 60 mln, Stéphane'a Courtisa 20 mln, Roberta Conquesta 42 mln).

Stanisław Ciesielski opierając się na materiałach radzieckich wskazuje na liczbę 1,4-1,7 mln w swej pracy "Gułag w radzieckim systemie represji 1939-1953".

/opierając się m.in. na: "GUŁAG (Gławnoje uprawlenije łagieriej) 1918-1960. Dokumienty" sost. A.I. Kokurin, I.W. Pietrow, "Łagry Przewodnik encyklopedyczny" red. N. Ochotin, A. Roginski, W.N. Ziemskow "GUŁag (Istoriko-socjołogiczeskij aspiekt)", "Socjołogiczeskije Issledowanija" 1991, nr 6, A.N. Dugin[/b] "Nieizwiestnyj GUŁAG. Dokumienty i fakty"/

Jak słusznie zauważył kolega FSO:

książek opisujących gulagi i więzienia w ZSRR jest cale multum, także pisanych przez autorów rosyjskich...

Muzeum i Społeczne Centrum "Świat, Rozwój i Prawa Człowieka" im. A. Sacharowa prowadzi elektroniczną bazę ze wspomnieniami osadzonych w łagrach:

http://www.sakharov-center.ru/asfcd/auth/list.html

Ja mam zaś pytanie: czy spotkał się ktoś z szerszymi publikacjami traktującymi o "szaraszkach"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W temacie, zapomniano; jakże niesprawiedliwie; o jednej z pierwszych relacji w tym zakresie autorstwa księżnej of Athlon z 1931 r. pt. "The Consription of a People" (chyba nieopublikowana ?).

Ciekawe informacje zawarte są w relacji niemieckiej komunistki Margarete Buber-Neumann "Under Two Dictators. Prisoner of Stalin and Hitler".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Potwór   

Trochę nudno ale perfekcyjnie opisał zjawisko Sołżenicyn. Chodziło o strach aby wszyscy się bali. Udało się to dlatego np tak długo rządził Stalin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.