Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Iwan Iwanowski

Najlepszy karabin samopowtarzalny II wojny światowej

Rekomendowane odpowiedzi

giskan   

Podobno Polacy na poczatku wojny dysponowali takim karabinem co przebijał pancerz pojazdów (tylko nie wiem teraz czy to byly czolgi czy co), ale ponoć byla to bron na tyle tajna że mało kto umiał sie nią posługiwać. Niestety zapomniałem jak sie nazywal ten karabin. (o tej broni usłyszałem od historyka.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to - link do hasła w Wikipedii o karabinie ppanc.

Z tym, że był powtarzalny, a nie samopowtarzalny, zatem do tej dyskusji nie pasuje. Poza tym, owa "nieumiejętność posługiwania się" to raczej legenda.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Strzelałem wczoraj pierwszy raz z SWT-40. Zabawa przednia, na 200 metrów strzelając z postawy stojąc z podparciem, za każdym razem trafiłem w cel. Broń ma jak na karabin bardzo przyjemny odrzut. Dobrze utrzymany egzemplarz jest celny i dostarcza przyjemnych wrażeń. ;)

Edytowane przez Dziki_Koziol

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lenapola   

Na pewno nie był najlepszy, ale co myślicie na temat karabinu samopowtarzalnego wyprodukowanego według prototypu inż. Maroszka w 1938, 39 r.? Ciekawy artykuł na jego temat jest do przeczytania tu: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,karabi...8-maroszka,2653. Jak czytamy w tym artykule: "Jedyna relacja o użyciu karabinu we wrześniu 1939r. pochodzi od samego konstruktora inż. Józefa Maroszka, który podał, że podczas ewakuacji pracowników i majątku instytutu pociąg którym jechali został zaatakowany pod Zdołbunowem przez nieprzyjacielski samoloty. Inż.Maroszek wziął swój karabin i zaczął ostrzeliwać nim samolot .W wyniku ostrzału pilot jednego samolotu pilot został ranny i wylądował niedaleko pociągu." Potem te karabiny przejęli agresorzy. Zachowało się tylko kilka sztuk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Temat brzmi: karabin powtarzalny.

Wz. 38M ''Turniej'' to karabin samopowtarzalny, genialnego inżyniera Maroszka. Bardzo dobra broń.

Ponoć zachowały się tylko dwa egzemplarze.

FSO-możesz przenieść te dwa posty do odpowiedniego tematu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz, że kb Maroszka był dobrą bronią? Nie był masowo wprowadzony do uzbrojenia, nie wiemy jak sprawdził się w polu. Za mało danych, żeby tak napisać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jeśli karabin był zły, to po kij Niemcy mieliby go używać?

Jeśli wierzyć Maroszkowi, że zestrzelił samolot z tego karabinu-to zła broń?

Poza tym, masz racją absolutną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niemcy używali bardzo różnego "złomu" :lol: z wyposażenia podbitych państw. Maroszek podobno ranił pilota i zmusił go do lądowania - miał niezłego farta, bo z jakiejkolwiek broni indywidualnej zestrzelić samolot to moim zdaniem fuks.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym karabinem samopowtarzalnym II wojny światowej jest polski 38M.

7,92 mm karabin samopowtarzalny wz. 38M był indywidualną bronią samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odprowadzanie gazów prochowych przez boczny otwór lufy. Sprężyna powrotna pod lufą. Ryglowanie przez przekoszenie zamka. Mechanizm spustowy kurkowy, z przerywaczem, tylko do ognia pojedynczego. Zasilanie ze stałego magazynka pudełkowego o pojemności 10 naboi. Był on ładowany dwiema łódkami mauserowskimi o pojemności po 5 nabojów. Na przedniej części lufy było zamocowane urządzenie wylotowe pełniąca funkcję hamulca wylotowego, podstawy muszki i obsady bagnetu. Przyrządy celownicze składały się z muszki pryzmatycznej i celownika krzywiznowego (nastawy od 100 do 2000 metrów)

Kaliber 7,92 mm

Nabój 7,92 x 57 mm Mauser

Wymiary

Długość 1134 mm

Długość lufy 625 mm

Masa

broni ok. 4,5 kg

KbspM.jpg

Tekst pochodzi z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_samopowtarzalny_wz._38M

Edytowane przez Albinos
Na przyszłość proszę podawać źródło pochodzenia cytatu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A na czym opierasz stwierdzenie, że był to najlepszy karabin samopowtarzalny? Na jaką skalę użyto owego karabinu? Jak wiele sztuk wyprodukowano? Jak długo go używano? W tym przypadku moja odpowiedź brzmi: zbyt mało, by móc ocenić ten karabin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Został wyprodukowany w 150 egzemplarzach . Lata produkcji 1938-1939. Powodem tak małej liczby egzemplarzy było niedocenienie skuteczności tego karabinu i oczywiście wybuch II wojny światowej. :lol:

Edytowane przez junior94tm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A 150 egzemplarzy to mało, malutko. Kropla. Nic.

Podejrzewam, że nawet i tysiąc by nic nie zmienił. Broń strzelecką należy produkować w dziesiątkach, jesli nie setkach tysięcy egzemplarzy.

A ocena na podstawie 150 to trochę mało.

Jak dla mnie nadal pozostają M1 Garand, M1 Carbine i G43.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem powiedzieć jaki karabin samopowtarzalny był najlepszy, ale od maja bawiłem się trochę (strzeałem i rozkładałem) SWT-40. Całkiem składny i celny karabin, choć ma bardzo bogate "życie wewnętrzne". Jednak, trzeba go utrzymywać w czystości i człowiek nieobyty z techniką (czy to będzie polski czy sowiecki prosty chłop) może mieć z nim problemy. Generalnie bardzo fajna broń.

Karabin Maroszka, może był i udany, ale za mało go wyprodukowano i tym samym użyto, żeby powiedzieć iż był najlepszy. Ciekawy jestem, jak by się sprawował w rękach żołnierzy z poboru, którzy, nie oszukujmy się w II RP mieli mało doczynienia z techniką.

Edytowane przez Dziki_Koziol

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Koźle, jak czytam Twoje posty, aż mnie skręca z zazdrości. :D

SWT-40, jak wspominają, był po prostu za delikatny jak na warunki frontowe. Snajperzy go średnio lubili ze względu właśnie na tą delikatność, mocniejszy odrzut i konieczność odłożenia poprawki przed pierwszym strzałem(bo strzał z zimnej lufy...). Zresztą jeszcze snajperom nie pasował cokół celownika, który tak skutecznie go blokował, że nie można było przesunąć lunety.

Tak, czy owak, zazdroszczę ''poglądu bezpośredniego''. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Są plany w klubie, żeby dokupić kilka orginalnych celowników optycznych do Mauserów, Mosinów i właśnie do SWT po to żeby sobie postrzelać jak snajper :lol: Problem zimnej lufy dotyczy też SWD. Chcę, po nowym roku rozłożyć sobie SWT i porobić fotki, żeby ładnie pokazać ile posiada on elementów, które można zgubić. Ale na to muszę mieć chwilkę czasu, jakieś ubranie robocze i wolną strzelnicę, dlatego nie mogę konkretnie obiecać kiedy to się stanie. Podsumowując, strzelanie fajne, ale składanie i rozkładanie wymaga pewnej wprawy i siły w palcach. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.