Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Johny_J   

Nawet z tak małej ilości armat jest pożytek-płoszy konie :) Ale dzięki trzem czy pięciu bitwa ta raczej nie została zapamiętana :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Johny_J napisał:

Nawet z tak małej ilości armat jest pożytek-płoszy konie

Kroniki wspominają, że "Anglicy odpalili parę dział, które mieli w bitwie, by wprawić w osłupienie Genueńczyków", o koniach nie wspominają, więc się nie wypowiadam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Johny_J   

Te konie to były dla przykładu, armaty mogły zostać odpalone po to żeby przestraszyć kuszników :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Te konie to były dla przykładu, armaty mogły zostać odpalone po to żeby przestraszyć kuszników :)

W sumie to o tej broni wspomina li tylko jedno źródło G. Villani, a siłą rzeczy jego relacja była z drugiej ręki, u J. Froissarta w pierwszych wydaniach kronik nie ma o tym mowy, pojawia się to później.

A czemu kusznicy mieliby się aż tak przestraszyć skoro byli przyzwyczajeni do tego typu broni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Johny_J   

Huk, dym od zawsze działały na człowieka paraliżująco. Aczkolwiek nie tak jak na konie, więc je najpierw tu przytoczyłem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Huk, dym od zawsze działały na człowieka paraliżująco. Aczkolwiek nie tak jak na konie, więc je najpierw tu przytoczyłem :)

Nie działają aż tak jeśli ktoś już to zna, a oni znali, a dymu niewiele bo ówczesne działa dawały huk i ogień.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nawet jak znasz huk i ogień wokoło to on cię ogłupia ;)

Może...

Rozumiem, iż kolega może wskazać z tego okresu przykłady "ogłupienia" przez wczesne działa Genueńczyków, Wenecjan, czy Florentyńczyków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Johny_J   

Nie nie potrafię podać przykładów. Ale zauważ- nawet perkusiści, grający dobre pare lat, zakładają nauszniki na próby. Chodzi o reakcję człowieka. Poza tym jaki związek mieli genueńscy kusznicy z armatami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Nie działają aż tak jeśli ktoś już to zna, a oni znali, a dymu niewiele bo ówczesne działa dawały huk i ogień.

Rozumiem, że nie chodzi tu o proch "bezdymny", ale czy na pewno skład ówczesnego prochu był taki, że mało dymił ? Wydaje mi się, że odwrotnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem, że nie chodzi tu o proch "bezdymny", ale czy na pewno skład ówczesnego prochu był taki, że mało dymił ? Wydaje mi się, że odwrotnie.

Możemy się jedynie domyślać, bo replika w muzeum nie jest repliką działa spod Crecy, a jedynie repliką działa, które mogło być tam użyte.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Możemy się jedynie domyślać, bo replika w muzeum nie jest repliką działa spod Crecy, a jedynie repliką działa, które mogło być tam użyte.

Myślę że ta armata nie jest właściwa. Pierwsze "puszki" miały konstrukcję listwową. Ta jest odlewana, a dodatkowo mam wrażenie, że kule są metalowe, a powinny być kamienne.

Poza tym harry ma rację. Dawały dużo dymu.

Ale myślę, że w zgiełku bitewnym te kilka wystrzałów mogło nie być zauważone przez Francuzów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Myślę że ta armata nie jest właściwa. Pierwsze "puszki" miały konstrukcję listwową. Ta jest odlewana, a dodatkowo mam wrażenie, że kule są metalowe, a powinny być kamienne.

Poza tym harry ma rację. Dawały dużo dymu.

Ale myślę, że w zgiełku bitewnym te kilka wystrzałów mogło nie być zauważone przez Francuzów.

Co do dymu wcale się nie upieram.

co do reszty, to kolega widiowy się myli.

Replika działa jest kopią tego znalezionego w Loshult, a datowanego na 1326 rok, wrażenie co do kul jest mylne - są z kamieni.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Fakt, kolega widiowy się pomylił ;) Doczytałem i konstrukcję listwową miały wprowadzone pod koniec wieku bombardy.

b50f0cc169168935m.jpg

Najstarsze wyobrażenie prymitywnego działa znajduje się w miniaturze tzw. „Rękopisu Milemete” Waltera z Milemete z 1326 roku, znajdującego się obecnie w Oksfordzie.

Jest nawet podobne do tego co wcześniej zamieścił secesjonista :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Co do dymu wcale się nie upieram.

co do reszty, to kolega widiowy się myli.

Replika działa jest kopią tego znalezionego w Loshult, a datowanego na 1326 rok, wrażenie co do kul jest mylne - są z kamieni.

Co do dymu to ja się upieram. Anglicy powinni mieć (i tu pytanie czy mieli ?) proch oparty na składzie Bacona, z dużo większą ilością siarki niż tzw. optymalny skład. Powinien bardziej dymić, niż miotać pociski.

@ widiowy7 Zauważyłeś, że na przedstawionej miniaturze miotają bełty a nie kule ?

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.