Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Achilles

Z czym Ci się najbardziej kojarzy epoka średniowiecza?

Rekomendowane odpowiedzi

Explore   

Powstanie pierwszych państw europejskich, krucjaty, papież=polityk.

I czy skojarzenia te przyczyniają się chęci zdobywania wiedzy?

Nie koniecznie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Mi średniowiecze kojarzy się z pierwszymi uniwersytetami, z filozofią, z nauką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Mi to tak szlachetnie, jak Riv-owi, się owa epoka nie kojarzy.

Ja jestem ofiarą stereotypów jak nic, bo dla mnie średniowiecze kojarzy się z brudem i ciemnotą, zabobonami.. :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Pierwsze uniwersytety to sa starsze niz Sredniowiecze. Filozofia w Sredniowieczu byla nauka sluzebna dla pseudonauki - teologii. Nauka jako taka kwitla, ale ideololo jej kwiatki przycinalo, czasem z glowa ogrodnika :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Pierwsze uniwersytety to sa starsze niz Sredniowiecze

To jaki jest pierwszy uniwersytet?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Pierwszym uniwersytetem w formie powiedzmy zbliżonej do dzisiejszej był w istocie Boloński, ale wcześniej istniały już np. słynna akademia medyczna w Salerno czy uniwersytet w Konstantynopolu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
A powaznie, to o ile pamietam Bolonia.

Uniwersytet założony w 1088- to jest średniowiecze.

A Za najstarszy uniwersytet, uznaje się Uniwersytet Carogrodzki czyli Uniwersytet Magnaury w Konstantynopolu ufundowany w 842 / 849 roku przez Bardasa, regenta cesarza bizantyjskiego Michała III.

Za kolejny uniwersytet uznawana jest jest islamska wyższa szkoła przy meczecie Karouiyne w Fezie (Maroko) powstała w 859 roku,(tez średniowiecze).

Boloński to najstarszy w europie zachodniej.

Ale tak czy owak wszystkie powstają w średniowieczu. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jeden z najbarwniejszych okresów historii, jest tu wszystko czego potrzeba historykowi by zainteresować się tym okresem.

Mi średniowiecze kojarzy się z:

- smokami, niesamowite opowieści o walkach szlachetnych rycerzy ze strasznymi bestiami, teraz zadaje sobie pytanie, kto był większa bestią, człowiek czy smoki.

- rycerskością wobec dam,

- z niesamowitymi legendami, król Artur, Św Graal, błędni rycerze, wyczyny pojedynczych wojowników,

- z Zakonami rycerskimi, dla mnie wielka pasja, nigdy nie rozwinięta ponad wiedzę ogólną, brak czasu,

- z papiestwem i klątwami rzucanymi na nieposłusznych władców ,

- z filmem " Imię róży", niesamowicie klimatyczny film.

- z chorałami gregoriańskimi, mogę ich słuchać w nieskończoność, szczególnie wieczorem

- z ze słowem rycerskim, ile świat byłby piękniejszy gdyby, dziś danie komuś słowa honoru, było święte....

- no i z mrokiem, surowością, tajemniczością, zamkami , klasztorami, czarami , czarownicami, magami...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
z ze słowem rycerskim, ile świat byłby piękniejszy gdyby, dziś danie komuś słowa honoru, było święt

Też tak myślę..... To epoka gdzie honor miał większa wagę niż życie.... gdyby tak było dziś...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Oj tam... Jedyna różnica między średniowieczem a naszymi czasami leży w tym, że wtedy takie wartości jak honor cieszyły się dużo większym uznaniem i popularnością. Ludzie zaś byli tacy jak zawsze byli, są i będą - bardzo dalecy od ideałów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wroobel   

Sredniowiecze to tak czy inaczej 1000 lat dziejów. Wiele rzeczy się wtedy działo. Powstawały i krzepły państwa (966 uważam za ważną datę),rozwijał się harmonijnie Kościół , który także dźwigał i podnosił cywilizację łacińską mając myślicieli na miarę św. Tomasza z Akwinu, wynaleziono druk, proch ,porcelanę ... przepiękna architektura w różnych stylach . Płytko patrzy ten kto tam jakiś brud potrafi tylko dostrzec. Renesans to dopiero był brud !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karo   

Moje skojarzenia ze średniowieczem raczej nie są zbyt oryginalne : zamki, rycerze, łacina, wtryniający się we wszystko Kościół i pogląd, że człowiek to tylko zabaweczka w rekach Boga. Jednak rzeczywiście jak już ktoś zauważył, średniowiecze to przede wszystkim przebogata kultura. Często się zapomina, że gdyby nie ludzie, żyjący w średniowieczu kto wie jaka cześć dorobku antyku zachowałaby się do dzisiaj. Bo mimo tych wszystkich wad Kościoła, to głównie zakonnicy i duchowni przepisywali księgi, prowadzili biblioteki i zakładali uniwersytety.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
iiks   

Hmm...Rycerze, krucjaty, walki, wybranki serca, eposy rycerskie, Roland i może trochę bardziej z j. polskiego niż z historii - dance macabre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karo   

O tak...dance macabre i ars moriendi, czyli wszechobecna sztuka umierania :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.