Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Achilles

Z czym Ci się najbardziej kojarzy epoka średniowiecza?

Rekomendowane odpowiedzi

Centurio   

Hmm... To co pierwsze mi się nasunęło to miecz, rycerze, Grunwald, wojna totalna :).

Oczywiście przyczynia się to do mojego zainteresowania epoką - wszystko to jest fascynujące. Techniki wojenne, uzbrojenie itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Średniowiecze to epoka trubadurów, zakonów rycerskich i oczywiście zamków. To czasy szczytnych idei uniwersalistycznych i bezgranicznej wiary w opatrzność Boską. A i oczywiści to czasy turniejów rycerskich i wypraw krzyzowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mnie się różnie kojarzy... Z etosem rycerskim, pewną mrocznością, balladami, Świętą Inkwizycją, brudem wielkich miast, zepsutymi zębami, błotem, wspaniałymi zamkami... Długo by wymieniać...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tytuł symfonii: "Ludzkie zbiorowisko walczy o przetrwanie"

Symfonia (...) jest, jak zwykle, akustyczno-olfaktoryczna. Od walczącego o przetrwanie zbiorowiska bije rozkoszna woń gotowanej kapusty, warzywa, bez ktorego przetrwać widać nie sposob. Charakterystyczny akcent zapachowy tworzą rownież efekty potrzeb fizjologicznych, załatwianych gdzie popadło, najczęściej na obrzeżach obozowiska. Nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego walk o przetrwanie objawia się niechęcią do kopania latryn

Ten przydługi cytat z Andrzej Sapkowskiego jak żywo oddaje moje pierwsze skojarzenie ze średniowieczem - nie pytajcie dlaczego, po prostu jakoś najpierw kojarzy mi się syf, a dopiero potem rycerze w lśniących zbrojach.

A drugie skojarzenie to wspaniały fragment filmowy, z niezapomnianym 'She turned me into newt!' :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

Z fanatyzmem religijnym , piękną architekturą i brakiem higieny.

No i chyba z Jesienią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Walter   

Może trochę spóźnione wyznanie, ale jestem nowym na tym forum ;)

Dla mnie średniowiecze to świat niezwykły i wcale nie taki mroczny jak się to nam wmawia na lekcjach historii.

Mam do niego bardzo ciepły stosunek, ponieważ kojarzy mi się najbardziej z okresem, kiedy większość ziemi pokrywały lasy, bagna i inne dzikie tereny. W owym czasie człowiek były częścią skłądową natury, a nie jej niszczycielem. Świat był wtedy ogromny, większość ludzi nie wiedziała co jest za pobliskim lasem, bądź wzgórzem. Świat był pełen tajemnic i niespodzianek. Życie toczyło się wolno i spokojnie, no może poza okresem wojen, które były wówczas częstsze, ale wydaje mi się, że mnie okrutne.

Dzisiaj mamy beton, asfalt i kamienie. Tereny ziolone zamyka się w parkach i rezerwatach, a reszta przeznaczana jest pod ludzką zabudowę. Dzisiaj naturę się niszczy, podporządkowuje i zmienia - wg mnie nie zawsze w dobrym kierunku. Świat jest małą globalną wioską i wiemy o wszystkim, np. że na drugim jego krańcu ktoś sobie podłubał w nosie. Jesteśmy zasypywani zbędnymi informacjami, uwięzieni w karbach pędu po pieniądz, awans w pracy i inne mniej ważne duperele.

Może to ckliwe i mało poważne, ale czasami chciałbym odpocząć przed wiejską chatą i letnim słońcu napić się zimnego zsiadłego mleka ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Walter, ale wiesz, że ten świat, który opisałeś przetrwał do XIX wieku, więc tak naprawdę niekoniecznie to musi kojarzyć się z średniowieczem. ;)

Mnie najbardziej kojarzy się średniowiecze z mnichami, rycerzami, zamkami i klasztorami. Może to jakieś wypaczenie po szkolnej edukacji, ale już tak mam. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

Walter - twój opis nie jest charakterystyczny tylko dla średniowiecza, również w Antyku i na początku nowożytności były Zielone lasy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kamil098   

templariusze, rycerze, turnieje, wojny, monumentalne budowle

to mnie zachęca do zdobywania wiedzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Walter, ale wiesz, że ten świat, który opisałeś przetrwał do XIX wieku,
Walter - twój opis nie jest charakterystyczny tylko dla średniowiecza, również w Antyku i na początku nowożytności były Zielone lasy.

No i?

Czy to znaczy, że Walterowi nie może się kojarzyć właśnie z tym?

Spójrz Narya na swoje skojarzenie:

Mnie najbardziej kojarzy się średniowiecze z mnichami, rycerzami, zamkami i klasztorami.

Ten świat też przetrwał znacznie dłużej, czy Twoje skojarzenie jest złe, fałszywe?

Moje skojarzenia jeśli chodzi o średniowiecze?

Dżuma, mordobicie, wzniosłe ideały, które większość ma gdzieś, Arabowie, pokutnicy, łaźnie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie epoka ta od początku kojarzy mi się z rycerzami i ascetami na ulicach gdzie główne budynki są w stulu romańskim a domy ze słomą na dachu.

Edytowane przez Polinejkes

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

W zasadzie... masz rację, Capricornusie. Tak więc - przepraszam. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.