Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Otóż to. Były w składzie Cesarstwa a nie Cesarstwem.

Edward the Confessor został przetłumaczony jako "Edward Spowiednik" ... też można, ale ja twierdzę, że w naszej historiografii funkcjonuje jako Edward Wyznawca, więc po co zmieniać

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Prusy były królestwem. Więc to jakaś bzdura.

Kniga w końcu została przetłumaczona na rodzimy język. Więc cenzura musiała dozwolić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A w 1940 pierwszym Prusakiem był chyba niejaki Goering.

Co do cenzury, tłumacz był elektroniczny, więc i ona może też ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Prusy były królestwem. Więc to jakaś bzdura.

Nie do końca bzdura. Jak rozumiem pojawiła się fraza "Prussian Empire" co w cale nie musi znaczyć "Cesarstwo Pruskie" tylko "Pruskie Imperium" co w obliczy zjednoczenia ziem niemieckich pod pruskim przewodnictwem nie jest niczym dziwnym. Kłopoty ma tłumacz, nie autor.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

No i jeszcze jedna uwaga, tytuł Cesarza (Kajzera) miał mieć dożywotnio król Prus! O to biliśmy się od 1740 ;)

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytam In hoc signo vinces. A presentation of the Swedish State Trophy Collection - pycha, to co tygrysy lubią najbardziej :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Samuelu "Francuska sciezka" to jedna z lepszych ksiazek Lysiaka-frankofil, wiec akurat ta gaweda o historii i kulturze sila rzeczy wyszla znakomicie.Pieniazkow nie straciles absolutnie.

Pisarstwo Lysiaka jest zazwyczaj swietne,zazwyczaj bo wydal duzo,a wiec spotkac mozna oczywiscie rzeczy gorsze.No i chyba wielu,piszacego te slowa nie wylaczajac,pierwsze fascynacje napoleonikami mu zawdziecza."Francuska sciezka" tez byla tu wazna inspiracja.

Harry ja mam wydanie Kociszewskiego z 1984 roku,nie mam pojecia czy sa wzowienia.Czy warto kupic? Moim zdaniem tak ,jak gdziesz spotkasz w antykwariacie oczywiscie.Procz obszernych historii batalistycznych roku 1906 ,pan Kociszewski analizuje bardzo szczegolowo sytuacje gospodarcza regionu,stosunki spoleczne,zaludnienie,administracje itp.itd.Masa tabel,ilustracje i mapki jak to w tych latach czesto bywalo slabej jakosci,okladka twarda,stron wszystkiego ponad 500.

"Napoleon fortyfikator" Lysiaka zamowiony i czekam niecierpliwie :rolleyes: .

Warto faktycznie zwrocic uwage na to nowe wydanie, bo tym razem cena jest calkowicie akceptowalna.Wczesniej to byla czysta zgroza i horror.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Kociszewskiego widziałem w zeszłym tygodniu, ale nie jestem pewien czy w antykwariacie czy księgarni. Jak jeszcze będzie, to sobie zafunduje. Łysiaka też zamówiłem, ale w Empiku bo taniej i sam sobie odbiorę :)

Może z tej okazji, jak już nam zamówione książki przyjdą, wrócimy do dyskusji o fortyfikacjach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.