Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Vapnatak   

Właśnie zagłębiam się w lekturę niepozornej, ale znakomitej pozycji Tonio Hölschera Sztuka rzymska: język obrazowy jako system semantyczny (2011).

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Bloch C., Starania Ignacego Prądzyńskiego o rozwój oświaty w wojsku przed powstaniem listopadowym,

Skarbek J., Straż Bezpieczeństwa województwa lubelskiego podczas powstania listopadowego,

Ziółek J., Magazyny żywnościowe intendentury wojsk w powstaniu 1830/31,

Całość zwarta [w:] Roczniki Humanistyczne, Tom XX, zeszyt 2, 1972.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powtórnie czytam artykuł "Zabobony, pieśni i obrzędy ludu mieszkającego u źródeł Sanu i Dniestru" Andaw. przedruk jest w "Płaju" nr 32. Niewiele zachowało się wspomnień dotyczących wierzeń Bojków. A szkoda, bo to był świat niezwykły, mocno osadzony w pogaństwie. Artykuł ukazał się w "Wędrowcu" w odcinkach w 1882 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

P. Hollander "Political Pilgrims, Travels of Western Intelectuals to Soviet Union, China i Cuba 1928-1978" - książka z lat 80-tych, ale ciekawa i wciąż aktualne spostrzeżenia o "ukąszeniu".

A. Wyczański "Rozdawnictwo dóbr królewskich" - jedna z podstaw do dziejów skarbowości królewskiej

"Komunikaty Informacyjne Komisariatu Rządu na m. st. Warszawę" kolejne tomy, toteż nie podaję redakcji. - frapujące informacje z agenturalnej inwigilacji różnych środowisk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Tylko przeglądam, gdyż potrzebuję do dyskusji... Jadwiga Hoff, Mieszkańcy małych miast Galicji Wschodniej w okresie autonomicznym (2005).

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano pewna nieznajoma pani zadzwoniła do mnie z pytaniem jaki ma kupić prezent swemu mężczyźnie. Nie ma pomysłu, nie cierpi historii, trudno więc jej podjąć decyzję. Jest w księgarni w Przemyślu. Hmmm, jeżeli historia i Przemyśl to pierwsze skojarzenie: Twierdza, a drugie to cykl Architectur et Ars Militaris. Jeżeli któryś z Kolegów z for dostanie pod choinkę książki z tego cyklu to może przeklinać lub błogosławić mnie.

Oczywiście ględząc przez telefon sięgnęłam po książki, jedna wpadła mi w oko więc podczytuję po kilka kartek "Drugie oblężenie Twierdzy Przemyśl II Czasy upadku" Franza Stuckheila. To sprawozdanie, lektura ciekawa aczkolwiek przyciężka.

Prawdę powiedziawszy jest mi smutno. Wczoraj na facebooku Znajomy zamieścił bardzo nieciekawe informacje. Kolejny zabytek związany z Twierdzą jest niszczony w świetle prawa, za zgodą konserwatora (tak twierdzi przedsiębiorca). Niwelowana jest bateria XXa Kanał, nie ma już lewego barku i szyi, fosa została zasypana. Kurczę niefajnie dzieje się tam, niedługo pozostaną nam tylko książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Artykuł Mariana Strusia "Pasja według Aleksandra Rybickiego" zawarty w jubileuszowym wydaniu "Materiałów Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku" tom 37. Bardzo ciekawe czasopismo ukazujące się nieregularnie od 40 lat. Mottem przewodnim jest sam skansen i jego 50.rocznica istnienia. Numer ciekawy także dla osób niezbyt interesujących się etnografią. Aleksander Rybicki był niezmiernie barwną postacią, nie tylko muzealnikiem, twórcą skansenu ale także żołnierzem, jednym z kurierów wielokrotnie przekraczającym granicę, wywiadowcą AK współpracującym z Rumunami, po wojnie skazany na 25 lat ciężkich robót. Skansen stworzył od podstaw, jednak władza ludowa dość brutalnie z nim obeszła się, w 1972 r.stacił stanowisko dyrektora. Pozostawił w Sanoku coś wyjątkowego, przepiękny i bogaty zbiór ceramiki pokuckiej - dar dla muzeum historycznego, unikatowa kolekcja składająca się z 492 pozycji, która leży gdzieś tam z muzealnych kazamatach.

http://skansen.mblsanok.pl/a/strona.php?dir=../historia&id=historia

http://skansen.mblsanok.pl/indexokno.php

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za przyczyną Widłobrodego czytam "a na imię jej..." M. Wrońskiego.

Za szczodrobliwością kobiełki i poradą jej koleżanki; bo nie sądziły, że to znam a uznały (i słusznie), że to moje klimaty; zagłębiam się kolejny raz w pesymistyczny monolog S. Plath "Szklany Klosz".

A. Wyczański "Rozdawnictwo dóbr królewskich za Zygmunta I" - wreszcie... Mikołaj się postarał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Jan Ziółek, Żydowski szwadron jazdy ochotniczej w postaniu listopadowym, Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego, Warszawa, X-XII 1971 r., Nr 4 (80).

Jan Warmiński, Żydzi województwa podlaskiego w powstaniu 1830-1831, BŻIH, Warszawa, X-XII 1980 r., Nr 4 (116).

Jan Skarbek, Udział duchowieństwa województwa lubelskiego w powstaniu listopadowym, Roczniki Humanistyczne, t. XVII, z. 2, 1969.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

A u mnie podchoinkowe znaleziska (jak to się u nas mówi: dzieciątko przyniosło):

- Józef Hen: Crimen,

- Władysław Czapliński: Akta do dziejów Polski na morzu 1632-1648.

Jedno bardziej smakowite od drugiego.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Upiększam sobie wieczorny czas lekturą artykułu Wacława Tokarza, pt. Stosunki fabryczne w Częstochowie, pierwotnie wydanym w czasopiśmie "Głos" 1896 r., nr 42, 45 i 46, kolejno zebranym w całość i ponownie wydanym w tomie 1, Rozprawy i Szkice, Warszawa 1959, s. 502-525.

Prawdziwą przygodę w świat rewolucji przemysłowej rozpocznę jednak z chwilą zabrania się za stronice monumentalnego opracowania Franciszka Sobalskiego, pt. Przemysł Częstochowski (1882-1914), Częstochowa 2009, ss. 361.

Nie przesadzę jeżeli napiszę że jest to dzieło życia tego zacnego historyka. Kwerenda archiwalna, krytyka materiału źródłowego, statystyczne przedstawienie ujętych danych, iście wzorowe, jak na "starą szkołę" metodologiczną przystało.

I ostatni mikołajkowy prezent:

- Złotkowski D., Dzieje Spółki Akcyjnej Browaru w Częstochowie (dawniej K. Szwede), Częstochowa 2006, ss. 160

Ciekawe magisterium, obostrzone w wielorakie informacje, choćby takie że w okresie międzywojennym piwo częstochowskie serwowano na transatlantyku M/S Batorym.

Pozdr.

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
master86   

Jestem po lekturze Goebbelsa Ralfa Georga Reutha. Książka wciągająca, a postać ministra propagandy nie mniej ciekawa.

Równolegle czytam Kardynała z Kremla Toma Clancy'ego, a po skończeniu Goebbelsa mam dylemat: zacząć czytać trzeci tom biografii Hitlera Kershawa, biografię Himmlera Petera Padfielda, czy dla porównania z Reuthem - Wojnę Goebbelsa Irvinga...

Edytowane przez master86

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.