Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Piwo w Egipcie?

Recommended Posts

Przeczytałem niedawno chyba w jakiejś gazecie, że Egipcjanie wyrabiali, a zatem pili piwo. Czy to prawda? Jeśli tak to co to za piwo?. Jeśli ktoś z was to potwierdzi to Egipt w takim razie był pionierem w dziedzicnie piwowarstwa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, np. w miejscowości Tell el- Farcha w Egipcie, Polacy odkryli kilka lat temu browar, dużą konstrukcję wykonaną z cegły, przypominającą kształtem trójlistną koniczynę. W glinianych kadziach mieszkańcy warzyli tygodniowo kilkaset litrów słodkiego i mętnego pierwowzoru piwa. Produkty opartywano pieczęciami, które do dziś możemy spotkać na odległych od tamtąd szlakach handlowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Piwo to najstarszy (poza wodą) napój świata. Nic więc dziwnego, że znane było "od zawsze". Jednak trudno jest z całą pewnością stwierdzić gdzie warzono pierwsze piwo, w Egipcie czy Sumerze. Prawdopodobnie tego wynalazku dokonano niezależnie i mniej-więcej w tym samym czasie.

Egipskie piwo było bardzo słodkie, mętne i stosunkowo mocne. Nie miało nic wspólnego z dzisiejszym złocistym napojem.

W jednym z najstarszych mitów egipskich krwiożercza Sachmet-Hathor upija się piwem zabarwionym na kolor krwi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdziwiłabym się, gdyby nie mieli piwa... Wszyscy mieli jakiś napój alkocholowy, to co - Egipcjanie mieli być gorsi xD? Z tego co wiem, mieli coś a'la piwo jęczmienne. Raczej mętne, ale chwała im za to.

napata ma racje i hołd mu składam - lubię ten mit :lol: Boginka wysłana przez boga Słońca miała zamienić się w lwa i ukarać ludzi za ich pychę... ale zasmakowała w ludzkiej krwi i zaczeła mordować tak wielu ludzi, że mało nie przetrzebiła populacji. Wtedy bogowie kazali wieśniakom zabarwić 300 dzbanów jęczmiennego piwa na czerwono i rozlać na pustyni. Nasza boska kotka rąbneła jeden dzban za dużo i z potężnym kacem wróciła do swoich kolegów.

Pozdrowienia i niech kisiel piwny będzie z Wami ^^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kobiety przeżuwały składniki - mieszały je ze śliną i rozdrabniały przyspieszając proces fermentacji.

A poza tym jak już zauważyli moi przedmówcy piwo jest wszędzie od Himalajów po Amazonkę, tylko wszędzie w trochę innej postaci - np. Indianie piją bardzo ciepłe, białe i gęste piwo, przypominające raczej zupkę ze śliną niż Lecha :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

No nie wiem. Ciekawe jak naprawdę takie piwo smakowało i ile miało voltów?

My już chyba mamy podniebienie przyzwyczajone do klarownych, przemysłowych trunków.

Nie piłem nigdy piwa własnej produkcji. Ma ktoś jakieś doświadczenie>?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   
Kobiety przeżuwały składniki - mieszały je ze śliną i rozdrabniały przyspieszając proces fermentacji.

A poza tym jak już zauważyli moi przedmówcy piwo jest wszędzie od Himalajów po Amazonkę, tylko wszędzie w trochę innej postaci - np. Indianie piją bardzo ciepłe, białe i gęste piwo, przypominające raczej zupkę ze śliną niż Lecha ;)

Przezuwanie, to dzis, czy raczej przedwczoraj, w Afryce, Oceanii, Ameryce... Czy taki byl proces produkcji w Egipcie - nie wiadomo.

Chyba najgestsze piwko pedzi sie w Afryce. Kapuscinski pisal o liberyjskim bodaj piwie bananowym, tak gestym, ze moze zastapic posilek.

Egipskie piwo bylo jeczmienne - jak wszystkie prawie piwska po dzis dzien. Nasze sa inne, bo chmielowane, ale to chmielowanie wprowadzono gdzies w dojrzalym Sredniowieczu.

Zachowala sie receptura na staroegipskie piwo. Pojecia nie mam, z jakiego okresu. Kilkanascie lat temu Jakas firma wypuscila na rynek niedluga serie numerowanych butelek z trunkiem "zrekonstruowanym". Ceny nie pamietam, ale byla naprawde mordercza, wiec nie sprobowalem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile wiem Egipcjanie dosyć dziwnie wyrabiali piwo. Było wyrabiane z pokruszonego chleba, osłodzonej wody z daktylami i zostawiano do fermentacji. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egipcjanie po winobraniu wlewali je do dzbanów i staranie zamykali czopkami z gliny. Zaopatrzone były w informacje o roczniku, pochodzeniu i jakości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Martinus   

Oprócz słynnych odkryć w Tell el-Farcha należy tutaj wspomnieć o jeśli dobrze pamiętam "Naukach dla Merikare" w których zamieszczono taki fragment: "Widzę że zaniedbałeś naukę pisania i oddajesz się przyjemnością.Włóczysz się po ulicach i wdychasz zapach piwa.Pamiętaj że piwo sprawia, iż przestajesz być człowiekiem"

Jak widać mentalność Starożytnych Egipcjan nie wiele różniła się w tym zakresie od współczesnych :)

Edited by Martinus

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vapnatak   

Była jedna zasada, powtarzam za prof. Ciałowiczem, jak powstawała osada w Egipcie, zawsze stawiano jako pierwsze dwa budynku: piekarnie i browar. Obie "instytucje" były od siebie zależne.

vapnatak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.