Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Ale w żadnym z nich nie zarejestrowano pierwszej stałej stoczni. To na prawdę proste pytanie... W mieście tym jest nawet takie muzeum...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, dam Wam już spokój. Częściowo dobrze odpowiedział Regulus. Częściowo dlatego, że nie było w średniowieczu żadnej stoczni stałej w Europie. Pierwsza istotnie, powstała w Portsmouth, ale w rejestrach królewskich figuruje dopiero od 1495 roku. Do tego czasu stocznie miały chrakter tymczasowy, często powstawały w miejsu gdzie po prostu zdecydowano się na zbudowanie statku lub kilku. Po zbudowaniu stocznie takie z reguły znikały, potem powstawały nowe.

Niby podpuściłem Was z tym miastem, ale wystarczyło trochę poryć w historii Portsmouth i szybki wiedzielibyście, że żadnej stoczni stałej w średniowieczu tam nie było, mimo, że był to dynamicznie rozwijający się ośrodek okrętowy i statki tam powstawały. W Portsmouth jest muzeum" Stara stocznia", gdzie zakotwiczone są słynne okręty historyczne, tam też można było pogrzebać ;)

Ponieważ w zasadzie nikt nie odpowiedział prawidłowo (a wystarczyło powiedzieć, że nie słyszeliście o żadnej stoczni stałej w średniowieczu - bo nie mogliście słyszeć i byłoby bingo), więc teoretycznie pytanie powinienem zadać ja. Ponieważ jednak mam ponoć talent do zabijania quizów, zostawiam więc sprawę do rozsądzenia gospodarzowi działu, czyli Naryi, a propos tego, kto ma zadać kolejne pytanie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Regulus najtrafniej wg Vissegerda odpowiedział, więc to on zadaje pytanie, chyba, że zrezygnuje to pytanie wraca do Vissegerda (o, zgrozo! :hihi: ;) ). : )

Rzecz ważna, zadać pytanie proszę jak najszybciej w przeciwnym wypadku w myśl zasady "kto pierwszy ten lepszy". :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

W swej wspaniałomyślności rezygnuje na rzecz Vissegarda :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Raczej okrutności niż wspaniałomyślności. ;P (taki żarcik)

Nie masz pomysłów na pytanie? Spróbuj zadać jakieś. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to ja zadam :twisted:

Zostaniemy w klimacie poprzedniego pytania... Co to były Tablice z Segowii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ech (westchnienie). To ja poproszę o inny zestaw pytań z średniowiecza, najlepiej z Europy Środkowo - Wschodniej. ;P Taki żarcik. ; )

Nazaa, Ty lubisz historię iberyjską, może będziesz wiedzieć? :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest wręcz banalne. Jak dam Wam ostateczną podpowiedź, to znajdziecie w necie w 1 minutę. Tak więc na razie, mała podpowiedź. Ma to związek z astronomią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Spróbuję. Nie wiem, czy dobrze, ale coś mi się wydaje, że chodzi o oparte na muzułmańskich tablice planetarne, które kazał sporządzić król Kastylii Alfons X Mądry (1252-1284)

:P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Doskonale Avaritia, to jest prawidłowa odpowiedź, zadajesz :P

Służyły w nawigacji, zawierały deklinacje znanych ciał niebieskich. Inna nazwa tych tablic, to "tablice alfonsjańskie", ale tego nie mogłem Wam napisać, bo odpowiedź znaleźlibyście błyskawicznie przez :google: :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.