Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

1300 Z taka datą się spotkałem. Jeśli nie to będę musiał pogrzebać głębiej, ale nie wiem czy będę miał czas.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Narya, leniuszku, gdybyś przeczytał parę postów wcześniej to byś nie podawał tych dat :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vissegerd, mógłbyś dać inną zagadkę, bo zdaje mi się, że zabiłeś quiz. :lol:

Ach, zdarza mi się to czasem, strasznie przepraszam, brak wyczucia :)

To koło wynaleziono w 1350 roku.

Czy w średniowieczu istniały stałe stocznie okrętowe (wg źródeł) i kiedy zarejestrowano pierwszą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A co rozumieć pod tym, że zarejestrowano? Wiem, to świadczy o mojej ignorancji, ale różnie to można interpretować. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stocznie uwidocznione były np. w rejestrach królewskich, krajowych lub miejskich. To żadna ignorancja Narya, kto pyta nie błądzi :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dobra a chodzi ci o te które już istniały w starożytności (wiesz tek które znajdujemy w takich krainach jak, Galia, Italia, Bizancjum, Iberia :) ) czy o zupełnie nowe, powstałe już w średniowieczu?

Tak, wiem, czepiam się, ale pytam się by wiedzieć do czego zajrzeć. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, ale część tych rzymskich w późniejszych czasach wykorzystywano. Więc chodzi mi czy ci chodzi o te nowe zupełnie nowe czy nowe przerobione? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, nie sprecyzowałem. Chodzi o Europę, stocznie nie starożytne (ani przerobione, ani odbudowane, ani zrujnowane).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Czy w średniowieczu istniały stałe stocznie okrętowe (wg źródeł) i kiedy zarejestrowano pierwszą?

Tradycyjnie pewnie nie o to ci chodzi, ale dogrzebałem się takich oto informacji:

Koło Elbląga znajdowała się osada-port z VIII-IX wieku Turso, która była największym portem na Bałtyku w IX wieku wg jakiejś tam kroniki brytyjskiej (nie mam pojęcia jakiej). Turso była założona przez Duńczyków w VIII wieku i była wielkim i znaczącym miastem-portem i centrum handlu i żeglugi.

Ponadto w Anglii porty z stoczniami mamy w Boston i King's Lynn, położone daleko od morza korzystały z rzek jako kanały do niego, gdzie mamy żurawie średniowieczne i inne oporządzenia tego typu (w Bostonie do dzisiaj zachowały się żurawie z tamtych czasów). Typowe dla średniowiecznej Anglii.

Jest jeszcze Antwerpia w Holandii. Haithabu w Szlezwiku i Birka w Szwecji.

Najwcześniejsze jednak jakie znalazłem to Truso.

Viss, muszę przyznać, że masz wspaniały talent do zabijania quizów. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Anglia to bardzo dobry kierunek prowadzenia badań ;)

Stałe stocznie, to takie, które mają min. stałe doki, zabudowania o charakterze trwałym, itd. Przez setki lat w Anglii prowadzono rejestry królewskie, w których uwidocznione są również stocznie.

Skoro już tyle wiadomo, to ostatecznie: Pojawiły się w rejestrach królewskich w Anglii stałe stocznie w średniowieczu, czy nie? Anglia dlatego, że w ogóle w tym względzie była pierwsza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ja znam tylko te dwa porty angielskie Boston i King's Lynn. Stawiam na King's Linn, ponieważ był największym od XI wieku w Anglii i miał ogromne znaczenie dla żeglugi morskiej aż do rewolucji przemysłowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.