Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Achilles   
niejakiego Bertranda du Guesclin

Z tym Bertrandem to była głupia historia... Piotr go wezwał jako wsparcie dla siebie, a ten korzystając z jego słabości poszedł do Henryka. Ale za to los mu odpłacił - w bitwie pod Najerą.

Ok, czekamy na pytanie Vissegerda. :sweet:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A z czego to quiz? Acha, średniowiecze ;)

No dobrze, jak zwykle nie będzie trudne (mam fobię, ze 3 razy zabiłem już quiz na historykach):

W którym roku wynaleziono wielkie koło do kołowrotka? Chodzi oczywiście o przędzenie :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ale to jest quiz ze średniowiecza, a nie ze starożytności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ze średniowiecza. No dobrze, to wyraźniej - chodzi o Wielkie koło, tzw. Koło Jersey, w Europie. Przepraszam, że nie sprecyzowałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie mam pojęcia kiedy wynaleziono to koło, ale pokrzyżuję Vissowi zagadkę i ułatwię innym rozwiązanie. :>

Pierwszy kołowrotek prawdopodobnie powstał w Indiach ok. XI wieku. W Europie pierwsza wzmianka o kołowrotku pochodzi z 1298. Naromiast pierwszy rysunek w niemieckiej książce z 1475. Chodzi oczywiście o kołowrotek w którym uzyskuje się proces ciągły, bowiem te pierwsze (jak w XI-wiecznych Indiach) były prymitywne i uzyskiwano proces nieciągły (był to po prostu zestaw kądzieli i wrzeciona i na korbę - kołowrotek ręczny). Informacja z 1298 zawiera dodatkowo skrzydełko i napęd nożny wraz z kołem napędowym (m.in.).

Powodzenia temu kto odgadnie! Mam nadzieję, że komuś pomogłem. :hihi:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Narya, myślę, że pomogłeś :)

Faktycznie kołowrotek trafił z Indii, pierwsze koła były niewielki. Parędziesiąt lat po pojawieniu się w Europie (jak napisał Narya), wynaleziono Wielkie Koło, długo przed tym niemieckim rysunkiem ;)

Sądzę, że to spora podpowiedź :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Miałeś być wkurzony... :| Foch! ;P (żartuję)

Skąd ty bierzesz takie pytania, Viss? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Miałeś być wkurzony...

Tylko brak kultury i głupota mnie wkurzają ;)

Skąd ty bierzesz takie pytania, Viss? :)

Jak to skąd? Albo z książek, albo z netu. To akurat jest z netu :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To na dziwne strony internetowe wpadasz. ;)

Nie wiem, ja stawiam na koniec XIII wieku, ok. 1298. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

. "Około 1500 roku p.n.e. wynaleziono kołowrotek, naj-prostszy mechaniczny warsztat przędzalniczy, służący do skręcania włókien lub nici i nawijania przędzy na szpule."-Wiem - To.org

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To coś pokręcili. Ja korzystałem z materiałów opracowanych przez panią profesor Annę MacCain, prodziekana wydziału historii na Massachusets Institute of Technology. Jej dzieła publikuje University of Illinois.

Narya, trochę później.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ja w tym quizie nie biorę udziału, tylko kilka dni temu czytałem o wynalezieniu koła, i zastanowiło mnie sprzeczność dat.

Link do całego artykułu:

;)http://wiemto.org/?q=kolo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Aj, dobrze Pancerny, ja nie przeczytałem prawidłowo Twojego poprzedniego postu, strasznie Cię przepraszam ;)

Oczywiście, sam kołowrotek istniał już dużo wcześniej, pisał o tym Narya. Tamto urządzenie rózniło się bardzo od znanego nam do czasów współczesnym, czyli z jednym kołem Wielkim. Tamten kołowrotek sprzed naszej ery nie przypominał wyglądem późno-średniowiecznego i jeszcze późniejszego. A mnie się rozchodzi o to duże koło:

kolowrotekyr7.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Chyba dałeś za szczegółowe pytanie i obawiam się, że możesz zabić quiz, Viss. ;)

Wiesz, trzeba sobie zdawać sprawę, że ludzie aż tak szczegółowo w wiele spraw nie wnika. Szczęście będzie jak coś o historii kołowrotka zapamiętają.

A koło napędowe kołowrotka? Kiedy powstało? Czy przeciętnego człowieka to interesuje? ;P

(Tu na forum są ludzie nieprzeciętni, ale forum toż to nie świat. :) )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ależ Drogi Narya, przecież to epokowy wynalazek ;)

Liczę na to, że kto jak kto, ale Capricornus będzie wiedział :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.