Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Erinna

Nowe odkrycia

Recommended Posts

Wg. Legendy podczas potopu Bliźniaków w koszyczku wyrzuciła woda na zbocze palatynu gdzie ich znalazł ich przyszły niby - ojciec. Jeśli coś poplątałem to przepraszam :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   
Ślady olibanum odkryto w pochówkach z Wielkiej Brytanii z okresu rzymskiego. Ta żywica drzew z rodzaju boswellia (kadzidła) była bez wątpienia znana już od dawna - w faraońskim Egipcie, znał ją też Herodot. Niby więc nic dziwnego ale bardzo ciekawego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ciekawostka - od lat sądzono, ze osady germańskie były osadami otwartymi to znaczy pozbawionymi umocnień stałych. Okazuje się, że niekoniecznie. otóż na terenie Jutlandii odkryto osady otoczone specyficznymi umocnieniami - a to pasem "wilczych dołów" a to pasem nabitych, w płytkich jamach, kolców drewnianych mających ranić stopy. Przypomina to czasem system jaki zastosował Cezar pod Alezją. Co ciekawe tego typu pasy ciągną się także bez nawiązania do jakichś osad - ot przez pola lub las - wstępnie zakłada się, że mogły one rozgraniczać terytoria plemienne. Sprawa jest całkiem świeża, więc przyjdzie jeszcze poczekać nim zostanie opublikowana w jakimś bardziej przystępnym niż duński, języku ale już jest bardzo ciekawa.

pisał o tym m.in. Esben Schlosser Maurtisen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.