Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Życie w okopach

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jak wyglądało życie żołnierzy w okopach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Straszliwie... pili wodę chlorowaną wapnem, przez co smakowała jak woda z basenu. Okopy były pełne śmierdzącej wody, przez co tworzyło się błoto, do kostek. Żołnierze trzęśli się z zimna, bo nie mogli palic w piecykach z powodu artylerii, nie mogli palić papierosów z powodu snajperow, którzy celowali w czubki papierosów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Żołnierze mieszkali w okopach na froncie zachodnim niczym jaskiniowcy w świecie, w którym panowały na przemian kompletna nuda i niewyobrażalny horror. Całymi miesiącami przebywali pod gołym niebem lub w małych, często błotnistych ziemiankach, zmuszeni znosić palący upał, przeszywający chłód i ulewne deszcze. Zaopatrzenie w żywność i warunki sanitarne pozostawiały w najlepszym razie mnóstwo do życzenia, w najgorszym zaś były po prostu tragiczne. Dlatego żołnierze zawsze byli brudni i zawszeni.

W trakcie przedłużających się walk ziemia niczyja stawała się czymś w rodzaju cmentarzyska, na którym leżały pokiereszowane ciała tysięcy żołnierzy - zarówno martwych, często w stanie zaawansowanego rozkładu - jak i umierających.

Co gorsza, ci, którzy przeżyli, często byli świadkami, jak chmary szczurów, które zjawiały się po każdej bitwie, pożerały ciała ich poległych kolegów.

Chociaż weterani I wojny światowej często wspominają z rozrzewnieniem czas spędzony na wojnie z kolegami to jednak dla wszystkich tych, którzy zmuszeni byli dłuższy czas mieszkać w okopach, ten okres ich życia był prawdziwym piekłem na ziemi. Żołnierze I wojny światowej przeżyli jedno z najcięższych doświadczeń, które trudno porównać do czegokolwiek co miało miejsce w historii wojen.

"Historia I wojny światowej", Andy Wiest, Warszawa 2003. Poniżej wspomnienia naocznych świadków:

Nie zwracaliśmy uwagi na wszy, kiedy staliśmy na warcie przemarznięci do szpiku kości. Ale kiedy wracaliśmy do ciasnych ziemianek i nasze ciała zaczynały się rozgrzewa, wtedy wszy wypełzały ze wszystkich zakamarków mundurów... Tak, one były naszymi najlepszymi przyjaciółmi, nie opuszczały nas nigdy...

Tkwiliśmy w okopach jakieś 500 jardów [457 m] od nich [Niemców], a cały teren między nami zasłany był zwłokami.

Jego ciało już się rozkładało. Myślałem, że zwymiotuję... koło niego poruszało się coś dużego. Jak go zobaczyłem, pomyślałem: "Chryste! Mogliśmy go pochować, przykryć ziemią"... I wtedy ten wielki cholerny szczur wybiegł z wnętrza jego ramienia z okrwawionym pyskiem. Zżerał mu rękę.

Choć zdarzały się wyjątki - Lis - Kula w okopach uczył analfabetów i sam uczył się do matury. Prowadził też klub sportowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Paul Fussel nazwał okopy "światem jaskiniowców", do którego wojna przeniosła się w ostatnich dniach listopada 1914 roku. Okopy to, moim zdaniem, jedna z najbardziej charakterystycznych rzeczy z okresu IWŚ- to jest długie, nieregularne, ciągłe linie okopów ciągnące się setki kilometrów. Podczas IIWŚ niemal zupełnie zrezygnowano z budowy takich umocnień- z powodu zwiększenia "mobilności" ówczesnej wojny, która wykluczała taką wojnę pozycyjną jak podczas Wielkiej Wojny. Wracając do tematu, żołnierz z 6. Bawarskiej Dywizji Rezerwy pisał, że "transzeje naszej piechoty" były "labiryntem wydrążonych w ziemi okopów z otworami strzelniczymi, umocnieniami, zasiekami z drutu kolczastego, pułapkami minami".

Paul Fussel pisze: "Gdyby ktoś mógł się wznieść na taką wysokość, aby objąć wzrokiem cały front, zobaczyłby szereg równoległych wykopów, biegnących 600 km przez Belgię i Francję. (...) Tylko po alianckiej stronie było ponad 19 000 kilometrów okopów. Kiedy dodamy do tego okopy państw centralnych, długość okopów wyniesie 40 000 km (...)".

Za: "Ulubiony dowódca Hitlera" Steven Newton, str. 29

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A co to wszystko spowodował-karabin maszynowy.

Ciekawe dla mnie jest tylko jedno. Wiedząc że żadna ofensywa nie jest możliwa w obliczu kaemu, czemu cały czas były ponawiane? Osobiście tych dowódców postawił bym pod mur, i to z obydwu stron.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Poczytaj "Na Zachodzie bez zmian"

Piękna książka! Tylko nie mogłam jej nigdy skończyć- bo zaczynałam , po paru rozdziałach wracałam z powrotem do początku- tak mi się podobała- i ostatecznie nie skończyłam ;) Wstrząsająca książka, daje dużo do myślenia. I oczywiście pokazuje nam jak wyglądało życie rzuconych na wojenny front młodych ludzi. Na wojnie było wielu nieletnich rekrutów.

z powodu artylerii, nie mogli palic papierosów z powodu snajperow, którzy celowali w czubki papierosów.

Jest taki film "Bardzo długie zaręczyny"- tłem dla wątku miłosnego jest I WŚ- tam jest pokazane co żołnierze robili by wrócić do domu z frontu, który z ich psychiką robił co chciał. Jeden z żołnierzy wystawia papierosa, by został trafiony...

Jeśli się nie mylę- to takie zachowanie określało się jako "strzał ojczyźniany"- ale mogę się mylić. Może to ktoś zweryfikować?

We wspomnianym filmie w ogóle dobrze pokazano warunki życia w okopach.

Psychiatrzy wypowiadają się, że dla żołnierzy większym szokiem i stresem niż strzelanie było zbieranie kawłków mózgu . Każdy żołnierz odbierał wojnę inaczej- historycy zwracają uwagę, że nie ma dwóch jednakowych żołnierzy. Zaś jeden z weteranów I WŚ, H.Patch wpsomina "jeśli mówił że się nie bał, to łgał jak pies".

Między żołnierzem a oficerem istaniała ogromna przepaść- to też mogło źle działać na ich psychikę.

Inną ciekawą sprawą- myślę wartą uwagi, są sądy wojskowe w czasie I WŚ- wielu żołnierzy zostało skazanych za dezercje, z tymi procesami to słyszałam, że różnie bywało...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Życie mieli na pewno straszne. Higieny to tam nie było . Musieli siedzieć nieruchomo by nie narazić się na trafienie . Jedzennie -konserwy(często przeterminowane). Ponieważ żołnierze nie mieli gdzie...(każdy wie co) robili to w okopach przez co wydzielał się straszny smród. Za maski gazowe słuzyły im chusteczki namoczone ...moczem. Perspektywa niezbyt miła ale lepsze było to niż śmierć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony tylko dodam że szczególnie złe warunki panowały w okopach francuskich. Przydomek francuskiego żołnierza - poilu (czyli "brodacz", "zarośnięty" itd.) był właśnie wynikiem fatalnych warunków sanitarnych.

A co do postawienia pod mur dowódców - to należy wziąć pod uwagę, że nikt nie był w stanie zaradzić zaistniałej sytuacji, każdy szukał rozwiązania jak zwyciężyć. warunki jakie panowały w I wojnie światowej były absolutnym novum dla generałów, dlatego nikt nie był w stanie wymyślić (przez długi czas) żadnego cudownego "leku". Stąd olbrzymie koszty i wielkie straty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Oprócz tego woda chlorowana wapnem, smakujaca niczym basenowa. Po przegotowaniu nadal tak samo. Ci9ekawe dlaczego było tak? Nie mogli jej filtrowac?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Poczytaj "Na Zachodzie bez zmian"

Piękna książka! Tylko nie mogłam jej nigdy skończyć- bo zaczynałam , po paru rozdziałach wracałam z powrotem do początku- tak mi się podobała- i ostatecznie nie skończyłam ;) Wstrząsająca książka, daje dużo do myślenia. I oczywiście pokazuje nam jak wyglądało życie rzuconych na wojenny front młodych ludzi. Na wojnie było wielu nieletnich rekrutów.

Jeszcze 'Wszystkim do widzenia' Roberta Gravesa i, dla kontrastu i zadziwienia, 'W stalowych burzach' Ernsta Jungera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

O stalowych burzach napisałem w temacie o literaturze pięknej związanej z Iwś :D

Psychika tych ludzi była pewnie zniszczona kompletnie. W "Na zachodzie bez zmian" jest opisana jakie katusze przeżywają zwolnieni z frontu żołnierze, którzy słyszą odgłos jadącego tramwaju przypominającego dźwięk jaki wydaje moździerz. W jakimś programie w TV opowiedziano o chłopaku, który wrócił z frontu do domu na urlop i nie chciał rozebrać się z munduru... Cierpienia psychiczne są znacznie gorsze od fizycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Wszy, pchly i nine insekty, brak zaopatrzenia, wilgoc, zimno. Chyba jedynie Amerykanie nie odczuwali tak dotkliwie cierpień IWW, ponieważ doszli na feront dopiero w 1918r. i Rosjanie, jako że byli ujz przyzwczajeni- warunki w Rosji nie odbiegały tak daleko od życia w okopach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Poza tym, żołnierze musieli dźwigać sporo amunicji. Musieli ją wypychać z okopów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ciężko bylo żołnierzom posiadającym ciężką broń maszynową. Karabiny te miały wagę nawet do 45kg, łącznie z podstawą i amunicją. Niermcy stosowali szelki do noszenia ich z przodu by żołnierzom było lżej. Anglicy początkowop sądzili, że szelki te służyły do przywiązywania żołnierzy za karę do ckm-u.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.