Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Z czym się Wam kojarzy II RP?

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   

Dla mnie Dwudziestolecie to proza Zbigniewa Unilowskiego. Nic milego.

Gombrowicz tez ma cos do powiedzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

II RP to skrajności: albo demokracja gdzie każdy mógl prezentować swoje poglądy albo sanacja gdzie powolutku uśmierzano wszelkie bunty opozycja doczekala się "procesu" gdzie zamknięto jej usta, by w końcu uchwalić konstytucję z "Bogiem i Ojczyzną" gdzie prezydent robil co chcial lącznie z Berezą...

... z drugiej ogromny wysilek gospodarczy [i reformy Grabskiego i Kwiatkowski i Rożnów] mające na celu zniwelować ogromne różnice gospodarcze i spoleczne.

Jak każdy kraj miala swoje plusy i minusy

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

II RP kojarzy mi się z sławojkami - duże osiągnięcie jak na naród polski w tamtym czasie. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Narya: z drugiej strony dla mnie zalamanie - jeżeli general zajmujący się wojskiemi wszystkim tym co z nim związane zajmowal sie toaletami... i przy okazji pokazuje zacofanie jeżeli symbolem jest drewniana wygódka pod dachem obok domu z powodów higienicznych...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Miał być temat bez polemik ale :roll:

Narya: z drugiej strony dla mnie zalamanie - jeżeli general zajmujący się wojskiemi wszystkim tym co z nim związane zajmowal sie toaletami...

Składkowski nie był 'liniowym' generałem był lekarzem, zajmował się szeroko pojętymi zagadnieniami higieny z stąd jego zainteresowanie tymi tematami ;) .

A tak dla zainteresowanych polecam Kwiatuszki administracyjne i inne Składkowskiego powinno to sporo wyjaśnić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Dla mnie jest to heroiczny okres prób podzwignięcia się po 120 latach niewoli i niebytu politycznego, zaistnienia na arenie międzynarodowej. Okres największych reform gospodarczo - militarnych w dziejach Polski. Jednocześnie próba dojrzałości Narodu do życia w demokracji parlamentarnej (nieudana), okres autorytaryzmu ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie II RP to przede wszystkim:

*mapa II RP - nie wiem ale szalenie mi się podoba ok. 300x bardziej jak nasz współczensy "kwadracik" mimo tylu problemów z ustaleniem jej granic ;)

*Gdynia

*Lwów i te piękne kresy - to mnie zawsze najbardziej smuci. My możemy cieszyć się wieloma rzeczami i współczuć tamtym wojen, ale oni mogli oglądać to, czego my dziś nie...oddałbym Szczecin, Lubuskie, a nawet Wrocław za Lwów, Łuck, Pińsk....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakby co, nie odpowiadam za swoje skojarzenia ;) :

-straszna bieda;

-rozpadające się chłopskie chałupy;

-policyjny reżym Piłsudskiego;

-endecy heilujący na pogrzebie Romana Dmowskiego;

-Bereza Kartuska;

-Na zdjęciu jedno z głównych "sukcesów" przedwojennego ONR-u. Indeks studenta narodowości żydowskiej(rok 1934) z ostemplowanym miejscem w getcie ławkowym.

getto.PNG

-Eligiusz Niewiadomski, morderca pierwszego prezydenta RP;

-Gdynia;

-Stalowa Wola;

-Wilno;

-Lwów;

-piękny Wołyń;

-Adolf Dymsza;

-masakra w Sempericie;

-dojście Piłsudskiego do władzy, po trupach;

-strajki chłopów i robotników rolnych;

-"zadymy" między socjalistami a komunistami;

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

II Rzeczypospolita ,

Walka o Granice i Bitwa Warszawska ,

Wolność po ponad stu latach niewoli ,

Polska Armia ,

Odbudowa Jedności Kraju na trzy części rozdartego ,

Nędza wsi ( niemal od zawsze obecna) ,

Wrogie mniejszości narodowe ,

Sowiecka Agresja i Agentura ,

Polscy Studenci na Polskich Uniwersytetach ,

Honor i Ojczyzna

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To straszna bieda była czynnikiem wyróżniającym II RP?

Wcześniej i potem jej nie było.

Zadziwiające wnioskowanie...

-Eligiusz Niewiadomski, morderca pierwszego prezydenta RP

Ot taki przyczynek do wiedzy kolegi, w świetle ówczesnego prawa był zabójcą a nie mordercą, taki oto jest stan wiedzy naszych młodych kolegów na lewicy, że nie potrafią wyzbyć się z ahistorycyzmu.

A mnie się jawi II RP z działaniami komunistów względem destrukcji wojska polskiego, i instrukcją Zofii Dzierżyńskiej... kolega Samuel ją zna?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: podobne odczucia może budzić przecież Bereza Kartuska, czy rugowanie wojskowych nie lubiących Marszałka, bezprawie sanacji... Przecież do tego kącika zaglądali nie tylko czerwoni, z tym, że sanatorzy nie zaludniali w swej przeważającej większości Berezy...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakich podobieństwach kolega prawi, za to rozumiem; z racji ogólnego tonu; że o piśmie p. Z. Dzierżyńskiej nie ma nijakiego pojęcia... dobrze dedukuję?

Jeśli źle, to może kolega zacytuje kilka jej fraz... albo młody znawca lewicowych korzeni, czyli kolega Samuel nas wspomoże.

O zaglądaniu do jakiegoś kącika nic mi nie wiadomo.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi kojarzy się z niepowtarzalnym klimatem dworku, takim w którym przebywał Czarek Baryka u Hipolita. Ponadto z innym niepowtarzalnym klimatem warszawskim, knajp takich jak ta w której przygrywał Nikodem Dyzma lub tej gdzie pił doktor Wilczur przed napadem (mam w głowie ich obraz z ekranizacji)...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Identycznie jak moj przedmowca.Ale dodam jeszcze pare knajp odrobine elegantszych, gdzie Franc Fiszer droczyl sie z plk.Wieniawa o francuskich literatow,a kawalerzysci popijali ostro z G.K.Chestertonem.Dyzma tez tam pozniej bywal :)

Jako ze ktos wczesniej sie ze slawojek nasmiewal to kilka slow na ten temat.Tez swego czasu bezmyslnie drwilem z odgornego nakazu premiera.I zupelnie nieslusznie.Byl dr.medycyny a wiec problem kontynuowania rosyjskich tradycji higienicznych dobrze rozumial(na Pomorzu,Slasku i w Wielkopolsce odpowiednie instalacje i owszem istnialy).Bo to wstyd i hanba,aby w XX wieku chodzili ludzie robic za stodole.Natomiast o wiele bardziej sprawa wstydliwa jest to,ze owe wyszydzane slawojki byly podstawa wiejskiego systemu sanitarnego w PRL-u jeszcze w koncu tegoz XX wieku.Sam z takowych bywajac na wiejskich wakacjach u dziadkow korzystalem.Istnieja zreszta do dzisiaj,ale stopniowo trzeba przyznac zanikaja.A skoro o elementanej higienie mowimy to bierzaca wode we wsi mojej babci zainstalowano dopiero jakies 10 lat temu. :mellow:

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.