Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Wybacz, ale trudno mówić o błędach, przy tak rozbieżnych źródłach. Akurat Londyn czyni bardziej prawdopodobną wersję, że mjr Plec jednak dotarł do lasu Dąbrowa. Bo Londyn podważa Trybunę.

Zamiast wymyślać to Skarżysko, czy nie prościej przyjąć, że ktoś, kto widział śmierć Pelca i podał to do Londynu, pomylił się o jeden dzień ?

Tomaszu N rozbieżności są ale nie aż tak wielkie, jak by się wydawało. J.P.P zbyt ubarwił i uprościł wydarzenia. A zarazem z jego prac można wiele wyjaśnić. Każdy zresztą ma prawo się pomylić. A naszym zadaniem jest wyjaśnić to co się da.

Wyjaśnienie pewnego wydarzenia dotyczące mjr Pelca, pojawiło się z nieoczekiwanej strony. A mianowicie z pewnej relacji zamieszczonej w Zagładzie Batalionu str 169

Cyt"

Panie redaktorze! czy major Pelc miał właściwe nazwisko, czy to był pseudonim? chodzi mi o to że w nocy z 6 na 7 września w jednym wypadzie na zachód od wsi Dąbrowa, nasz oddziałek zdobył na Niemcach 2 rkm i spalił 3 samochody niemieckie oraz wziął do niewoli ok. 15 Niemców. sierżant który nami dowodził, o nazwisku Kogut lub Kochut powiedział nam, ze dowódca kazał spisać nasze nazwiska do odznaczeń Krzyżem Walecznych. Działo się to w obecności mjr. Pelca i kpt Polskowskiego.

Nadmieniam przy tym, że byłem zmobilizowany 3 września do 4ppleg. a do grupy mjr. Pelca byliśmy dołączeni po rozbiciu 5 września w okolicach Kielc, kolo Zagnańska"

Mamy więc dowód że mjr. Pelc dotarł do Dąbrowy,właściwie do lasu pod Dąbrową. W czasie ataku na wozy pancerne użyto butelek z benzyną.Zniszczono nie trzy a bodajże dwa wozy pancerne. Nasz bohater który zdobył dwa rkm. był w dodatku ranny w rękę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

A z którego roku ta relacja ? Ona mi pachnie późnym ŻBOWiD-em.

Relacje i rozkazy to 1939r. i później.

Tomaszu N to opisy walk pod Dąbrową, ale Dąbrową pod Kielcami w dniu 7 września 1939r. Właściwie walki trwały aż do rana w dniu 8 września.

Pełny opis walk u Zarzyckiego - Południowe zgrupowanie Armii Prusy str 173 - 190.

Jest też mowa o walce batalionu dowodzonej przez kpt Kotołowskiego, to batalion Zygmunta Mroza. Z. Mróz dotarł pod Ciepielów nad ranem 8 września - Piechurzy str 62.

Jak podje Żarzycki resztki 74pp po walkach o Kielce , zostały włączone do 154pp. 154pp to własnie walki pod Dąbrową ( w lasach) pod Kielcami ( po wojnie wieś Dąbrowa stała się dzielnicą Kielc). 154pp to również kpt Leonard Cholewa zastrzelony w Dąbrowie pod Ciepielowem.

Opisy lasów pod Dąbrową koło Kielc, idealnie pasują do opisu lasów Dąbrowy pod Ciepielowem.

W opisach Zarzyckiego nazwisko mjr. Pelca nie pada bo nie dowodził, dowodził płk Glabisz.

Jeżeli tak jak podaje Londyn że mjr Pelc poległ 7 września, to mogło to mieć miejsce pod Dąbrową ale koło Kielc.

To wskazuje że J.P.P. pomylił miejscowości.

Zresztą łatwo tutaj o pomyłkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

I później ? A konkretnie ? Nazwisko, imię, gdzie służył, kiedy zmobilizowany itd. podaje ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

I później ? A konkretnie ? Nazwisko, imię, gdzie służył, kiedy zmobilizowany itd. podaje ?

Sprecyzuj pytanie.

U Zarzyckiego jest ujęte wszystko w całość- niezły wałdach.

Trzeba wszystko wyciągać po kawałku i składać jak puzle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A mianowicie z pewnej relacji zamieszczonej w Zagładzie Batalionu str 169

Cyt"

Panie redaktorze! czy major Pelc miał właściwe nazwisko, czy to był pseudonim? chodzi mi o to że w nocy z 6 na 7 września w jednym wypadzie na zachód od wsi Dąbrowa, nasz oddziałek zdobył na Niemcach 2 rkm i spalił 3 samochody niemieckie oraz wziął do niewoli ok. 15 Niemców. sierżant który nami dowodził, o nazwisku Kogut lub Kochut powiedział nam, ze dowódca kazał spisać nasze nazwiska do odznaczeń Krzyżem Walecznych. Działo się to w obecności mjr. Pelca i kpt Polskowskiego.

Nadmieniam przy tym, że byłem zmobilizowany 3 września do 4ppleg. a do grupy mjr. Pelca byliśmy dołączeni po rozbiciu 5 września w okolicach Kielc, kolo Zagnańska"

Mamy więc dowód że mjr. Pelc dotarł do Dąbrowy,właściwie do lasu pod Dąbrową. W czasie ataku na wozy pancerne użyto butelek z benzyną.Zniszczono nie trzy a bodajże dwa wozy pancerne. Nasz bohater który zdobył dwa rkm. był w dodatku ranny w rękę.

O to. Choć jak widzę sporo tu już informacji jest, ale podejrzanych.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

A mianowicie z pewnej relacji zamieszczonej w Zagładzie Batalionu str 169

Cyt"

Panie redaktorze! czy major Pelc miał właściwe nazwisko, czy to był pseudonim? chodzi mi o to że w nocy z 6 na 7 września w jednym wypadzie na zachód od wsi Dąbrowa, nasz oddziałek zdobył na Niemcach 2 rkm i spalił 3 samochody niemieckie oraz wziął do niewoli ok. 15 Niemców. sierżant który nami dowodził, o nazwisku Kogut lub Kochut powiedział nam, ze dowódca kazał spisać nasze nazwiska do odznaczeń Krzyżem Walecznych. Działo się to w obecności mjr. Pelca i kpt Polskowskiego.

Nadmieniam przy tym, że byłem zmobilizowany 3 września do 4ppleg. a do grupy mjr. Pelca byliśmy dołączeni po rozbiciu 5 września w okolicach Kielc, kolo Zagnańska"

Mamy więc dowód że mjr. Pelc dotarł do Dąbrowy,właściwie do lasu pod Dąbrową. W czasie ataku na wozy pancerne użyto butelek z benzyną.Zniszczono nie trzy a bodajże dwa wozy pancerne. Nasz bohater który zdobył dwa rkm. był w dodatku ranny w rękę.

O to. Choć jak widzę sporo tu już informacji jest, ale podejrzanych.

Tak podaje J.P.P

Cyt;

"nadmieniam przy tym że zostałem zmobilizowany 3 wrzesnia do 4ppLeg, a do grupy mjr. Pelca byliśmy dołączeni po rozbiciu w dniu 5 września w okolicy Kielc koło Zagnańska. Do niewoli się nie dostałem i poprzez Kraśnik, Janów lubelski,Chełm,Kowel dotarłem do Łucka, gdzie nasz oddział został rozformowany. A po tygodniu powróciłem do domu.

Bolesław Garula Pińczów."

I jeszcze jedna ważna sprawa - mogiłę mjr Pelca pod Ciepielowem wskazuje tylko J. Zuba.J.P.P zamieszcza również relalcje dotyczącą mogiły kpt Leonarda Cholewy i jej losów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak dla mnie to fałszywka, typowy późny ZBOWiD. Facet nie ma pojęcia jak wyglądała nasza mobilizacja i w jakich terminach przebiegała. A nazwisko Pelca służy tu do uwiarygodnienia tej historii z wnioskiem o KW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Jak dla mnie to fałszywka, typowy późny ZBOWiD. Facet nie ma pojęcia jak wyglądała nasza mobilizacja i w jakich terminach przebiegała. A nazwisko Pelca służy tu do uwiarygodnienia tej historii z wnioskiem o KW.

pewny jesteś że masz rację?

Piechurzy str 62 cyt z relacji Z. Mroza:

"otrzymałem kartę mobilizacyjną i już 3 września zgłosiłem się do stacjonującego pod Kielcami 4pp leg., którego żołnierze jako tzw . trzeci rzut uzupełniali 4pp leg.tego samego dnia jechaliśmy do Kielec od 0,00 do wieczora"

Podawany wszędzie zmarły w szpitalu polowym w Ciepielowie ( kościół ) - Rutka z brzeska. To prawdopodobnie ppor Rutkowski Karol. Jako jedyna osoba o takim nazwisku figuruje w archiwach poległych z powiatu Brzeskiego we wrześniu 1939 roku

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A to jeszcze ciekawsze. Bo 4 ppleg był od 28 sierpnia na przedpolu Łodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

A to jeszcze ciekawsze. Bo 4 ppleg był od 28 sierpnia na przedpolu Łodzi.

Jednak nie cały. Część weszła w skład "Podgrupy Kielce" a był to batalion marszowy 4ppleg.- dowodzony przez kpt Karola Turka.Czyli ten "trzeci rzut." Ponadto w skład tej podgrupy wchodził cały 154pp ( kpt Cholewa, kpt. Kotołowski) i reszta 74pp po walkach o Kielce z grupy płk Wilniewczyca ( d-ca 74pp) i inni z 7DP. Skład tej grupy się zmieniał w zależności od dnia i godziny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Może ja mam na to inne spojrzenie, z racji pogranicza, a w głębi kraju mogło to wyglądać inaczej. Ale i tak to tłumaczenie nie trzyma się kupy bo baon marszowy nie służy do mobilizacji kolejnego rzutu. Raczej jakiś OZ, ale czemu nie w koszarach ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Może ja mam na to inne spojrzenie, z racji pogranicza, a w głębi kraju mogło to wyglądać inaczej. Ale i tak to tłumaczenie nie trzyma się kupy bo baon marszowy nie służy do mobilizacji kolejnego rzutu. Raczej jakiś OZ, ale czemu nie w koszarach ?

To wyglądało mniej więcej tak:

Co mieli pod ręką to zgarniali.Kiedy utworzono podgrupę Kilce to uzupełniali jej stan wszystkim co chodziło i ,mogło nosić broń.

U Zarzyckiego można się doczytać, że jaka grupa pojawiła się od zachodu była wcielana do wszystkich jednostek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Co mieli pod ręką to zgarniali.Kiedy utworzono podgrupę Kilce to uzupełniali jej stan wszystkim co chodziło i ,mogło nosić broń.

U Zarzyckiego można się doczytać, że jaka grupa pojawiła się od zachodu była wcielana do wszystkich jednostek.

To jest niezgodne z opisem dla tego przypadku. To było potem, a nas interesuje: dostał kartę mob i się zgłosił do ...

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Co mieli pod ręką to zgarniali.Kiedy utworzono podgrupę Kilce to uzupełniali jej stan wszystkim co chodziło i ,mogło nosić broń.

U Zarzyckiego można się doczytać, że jaka grupa pojawiła się od zachodu była wcielana do wszystkich jednostek.

To jest niezgodne z opisem dla tego przypadku. To było potem, a nas interesuje: dostał kartę mob i się zgłosił do ...

nawet wiki pisze o tym - https://pl.wikipedia.org/wiki/154_Pu%C5%82k_Piechoty_(II_RP)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.