Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Marianie.

Co do listy, to jest ona tożsama z listą opublikowaną przez JPP ponad 20 lat temu w "Panoramie". Nie jest Tobie wiadome, czy był wtedy jakiś odzew ? Oraz czy wiesz na podstawie czego została opracowana ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał - Oraz czy wiesz na podstawie czego została opracowana ? Na podstawie świadków, czyli mieszkańców Dąbrowy i Anusina. Zaraz po wojnie groby które były w lesie , były oznakowane. Czyli na krzyżach były tabliczki z imieniem i nazwiskiem. Mogiły zbiorowe niestety nie były oznakowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czyli jest to lista Tadeusza Ciszka ?

Tylko że JPP opisuje to tak:

Nieoceniony wkład w tę pracę wniósł zmarły przed kilku laty Tadeusz Ciszek, sam żołnierz Września a później partyzant. Odszukał w lesie i opisał niemal wszystkie groby masowe, a także odnalazł częściową listę poległych żołnierzy sporządzoną jesienią 1939 roku przez jego brata, a późnej zagubioną."

Zatem to raczej nie są nazwiska z tablic, tylko najprawdopodobniej ta lista brata + coś jeszcze.

A ktoś tę listę TC widział ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wracjąc do relacji J Załęskiego i innych. Z przypisów do "Księgi wrześniowej chwały" JP-Z wynika, że te wszystkie relacje są w "zbiorze JPP" czyli dla mnie są niewiarygodne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał - Wracjąc do relacji J Załęskiego i innych. Z przypisów do "Księgi wrześniowej chwały" JP-Z wynika, że te wszystkie relacje są w "zbiorze JPP" czyli dla mnie są niewiarygodne. - Sprecyzuj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Po prostu coś takiego jak "zbiór JPP" nie istnieje, ale wszyscy się na jego istnienie nabierają. JPP jest osobą czynnie kreującą historię, a nie historykiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ale wróćmy do kpt Juliana Ząłeskiego. Skoro kpt Rybicki w w swoich pamiętnikach wspomina , jakie wydarzenia miały miejsce w Dąbrowie i co miał z tym wspólnego Załęski. To znaczy że miał informacje od samego Załęskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Co do listy żołnierzy poległych lub zamordowanych w lesie Dąbrowskim, sprawa jest prosta. Lista zaczyna się od dwóch nazwisk - ppor Jerzy Bartke i podchr Karol Rzewuski. To dwa groby pojedyncze w lesie w Dąbrowie. Są pare metrów jeden od drugiego. Jak można było zrobić taką liste , bardzo prosto. Wystarczyło porozmawiać z mieszkańcami Dąbrowy. Mnie po tylu latach bez trudu udało mi się ustalić , te dwa nazwiska i miejsca pochówku. Patrz jeszcze zeznania pana Czapki przed KBZHWP

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Ale wróćmy do kpt Juliana Ząłeskiego. Skoro kpt Rybicki w w swoich pamiętnikach wspomina , jakie wydarzenia miały miejsce w Dąbrowie i co miał z tym wspólnego Załęski. To znaczy że miał informacje od samego Załęskiego.

To prawda, ale to jest to samo źródło. JP-Z na str. 210 KWCh t.2 przypis 86 pisze:

Relacja o ostatniej bitwie 74 gpp wg mjr K. Rybickiego, (...) w zbiorze JPP

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Moim zdaniem pamiętniki Rybickiego to nie jest właśnośc JP-P, skoro JP-Z podaje że relacja pochodzi ze zbiorów JP-P to znaczy że na jego dokumentacji się opierał. Że w książce " PIECHURZY APOKALIPSY " są nieścisłości toinna sprawa. Np. JP-P podaje w sprawie śmierci Stanisława Lewandowskiego ( 74 GPP ), błedne informacje. - że kartke z informacją o śmierci Lewandowskiego jego żona otrzymuje w 1940r. Że gdzie jest pochowany, wie sołtys Świesielic. Ż do sołtysa docierają bracia poległego, i nie uzyskują żadnych informacji od niego. JP-P nie podaje nawet nazwiska sołtysa. A tak się złożyło że do mnie zadzwonił syn Stanisława Lewandowskiego. I co się dowiedziałem - że kartke jego matce dostarczono nie w 1940r tylko w 1945r. Jego stryjowie nigdy się nie spotkali z sołtysem Świesielic, bo sołtys po 1945r był więziony przez władze ( zarzut współpracy z okupantem, oczyszczony i zwolniony około 1948r ). I na koniec udało mi się ustalić nazwisko sołtysa Świesielic - Magdziak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Moim zdaniem pamiętniki Rybickiego to nie jest własność JP-P, skoro JP-Z podaje że relacja pochodzi ze zbiorów JP-P to znaczy że na jego dokumentacji się opierał.

Jeżeli są jego autorstwa, to niewątpliwie jest to jego własność intelektualna.

Bo według mojego znajomego, on - JPP - sam pisze relacje na które się powołuje. Potrzebuje tylko nazwiska. Jest taka jego książka "Wisła ruszyła o świcie" gdzie są np. relacje osób które wojny nie przeżyły, w pełni potwierdzające kreowany w niej fałszywy obraz walk wrześniowych na Śląsku.

Stąd ja nie wierzę w ten zbiór.

Poza tym on mi opowiadał, że IPN zwróciło się do JPP o udostępnienie relacji z tego zbioru w sprawie walk na Śląsku i pomimo hucznych deklaracji JPP czego to on nie ma, nic nie uzyskało. W końcu wykorzystując fakt, że to było oficjalne śledztwo, prowadzone przez pion śledczy IPN, a nie badania pionu edukacyjnego, wezwali go oficjalnie na świadka. Wtedy okazało się, że król jest nagi i JPP nic nie posiada.

W wspomnianym wcześniej przypisie JP-Z dla przykładu pisze, że: "W relacji (...) znajduje się także wiadomość o spotkaniu płk Wilniewczyca z mjr Pelcem i przekazaniu temu ostatniemu dowództwa nad pułkiem".

Dla mnie jest to taki pośredni dowód na to pisanie przez JPP relacji pod kreowany przez siebie przebieg, stąd nazywam go kreatorem historii, a nie historykiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał - Jeżeli są jego autorstwa, to niewątpliwie jest to jego własność intelektualna. Pamiętniki są autorstwa Rybickiego, więc nie mogą być własnością JP-P.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Pamiętniki są autorstwa Rybickiego

A skąd ta pewność ?

Ppor. Pużak-Pniak (z tego samego zbioru) pewnie też sam napisał jak widział przekazanie dowództwa pułku pod Julianką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Chcę wyjasnić jedną kwestię. Pamiętnik majora Kazimierza Rybickiego jest w posiadaniu jego córki z którą miałem przyjemność się spotkać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponadto wracając do zbiorów JPP. Byłem wielokrotnym gościem u p.JPP. Chciał abym mu pomógł w realizacji 2 tomu "Szlaku Czarnych Orłów". I tak ja pisze Tomasz N. Nasłuchałem się niemożliwych opowieści JPP o posiadanych archiwaliach dotyczących 74 GPP. Niestety, mimo chyba 5 wizyt niczego konkretnego się nie dowiedziałem.Na każdym spotkaniu były powielane znane już tematy i zagadnienia. Tak więc ja też uwazam,że archiwum JPP to mit. Tym bardziej że wystąpiłem do JPP ,jako prezes Stwaorzyszenia "Rodzina Wojskowa 74GPP" o przekazanie jego zbioru do naszej Izby Pamięci w Lublińcu. Niestety JPP sam nie wiedział co z nim zrobić. Po ostatniej rozmowie telefonicznej jakiś miesiąc temu zdecydował się podobno na przekazanie archiwów do IPN w Katowicach. Bardzo mnie to zaciekawiło, ponieważ cały czas powtarzał jaki ma wielki żal do IPN-u za fałszowanie historii życia jego ojca. I jeszcze jedna sprawa,będąc niejednokrotnie w mieszkaniu JPP w Katowicach wiedziałem jedynie zwały makulatury w postaci prasy i książek.ZADNEGO ARCHIWUM DOTYCZACEGO 74 GPP NIESTETY NIE DANE MI BYLO ZOBACZYC, mimo niejednokrotnych zapewnień JPP o udostępnieniu go celem pomocy przy pracy nad drugim tomem w/w książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.