Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

ak_2107   

Witam

Niestety z "Sütterlin" mam takie same trudnosci jak (prawie) kazdy wspolczesnie poslugujacy sie

niemieckim, musialbym porzadnie "przysiasc" nad tymi tekstami , na co mi obecnie troche czasu brakuje.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Otrzymałem podpisy pod zdjęciami, niestety tłumaczenia, ale ciekawe jak się one mają do tekstu monachijskiego.

1. Wiadome

Dwóch maruderów przed pułkownikiem Weselem. Jeden opowiada błagalnym głosem, że chciał tylko bronić swoich czterech dzieci. Pułkownik z monoklem daje ruchem kciukiem rozkaz do rozstrzelania.

2. Jeńcy bez koszul idący z podniesionymi rękami (bez przodu ciężarówki)

Polscy żołnierze którzy w lesie koło Ciepielowa wstrzymali posuwanie się naprzód zmotoryzowanej jednostki piechoty (zmot III/ IR 15) są odprowadzeni i natychmiast rozstrzelani

3. Pojedynczy żołnierz niemiecki nad rowem:

Rozstrzelano 300 jeńców żołnierzy polskich strzelec jednostki zmotoryzowanej (motocyklista) który brał udział w rozstrzelaniu z dumą staje przed obiektywem.

4. Dwaj żołnierze niemieccy nad rowem:

Również jeden z sanitariuszy brał udział w akcji mordowania, bo w przeciwnym razie nie ma okazji do strzelania

5. Jeńcy bez koszul idący z podniesionymi rękami (bez przodu ciężarówki)

Bez podpisu

Kto tak podpisuje zdjęcia. Pza tym jak on może stawać z dumą. Jak z dumą to niech chłop robi i 20 zdjęć.

Dla mnie podpisy absolutnie nie pasują pod tekst monachijski, choć w nim słowo "dumnie" też się pojawia

Zaryzykowałem zrobienie dwóch zdjęć, a wtedy stanął dumnie przed obiektywem jeden z tych zmotoryzowanych strzelców

Czy on stoi dumnie ? A co z sanitariuszem ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tak praktycznie jeden opis zdjęcia jest istotny. I zgadzał by się z relacjami świadków ( Bardzik) eb8641fd1049899am.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ślicznie, ale to nie jest zdjęcie monachijskie tylko znalezione gdzieś w sieci przez Ciekawego. Pozostałe mają tworzyć całość z tekstem, stąd pytanie o spójność opisu, podpisu i obrazka.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Ślicznie, ale to nie jest zdjęcie monachijskie tylko znalezione gdzieś w sieci przez Ciekawego. Pozostałe mają tworzyć całość z tekstem, stąd pytanie o spójność opisu, podpisu i obrazka.
Wszystko Ok. Ale to jest zdjęcie z Dąbrowy. Porównując ze zdjęciami tzw Monachijskimi wszystko sie zgadza. I jest puytanie dlaczego to zdjęcie nigdy nie pojawiało się w sprawie mordu w Dabrowie. Opis ze zdjecia tłumacząc z niemieckiego - polska piechota przy ulicy/drodze ostrzelana z jednego magazynka z czołgu. Może nie jest to dokładne tłumaczenie , bo jest tłumaczone przy pomocy translatora. Ale to zdjęcie psuło by wszystkie fakty jakie przedstawiono w sprawie, domniemam że z tego powodu było nie publiowane. Lub był inny powód nieznany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No cóż według mnie po prostu zrobienie zdjęć w tym miejscu wbrew autorowi "Unsere ..." nie było wyjątkiem. Mamy w końcu jeszcze jedno, kiedy stoją w dwuszeregu.

ale ciekawsze są te dwa nad rowem. np to. według podpisu to jest ten groźny motocyklista który uniemożliwił wykonanie kolejnych zdjęć. Więc gdzie ten PM ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

według "Unsere ..." rozstrzelano ich za pomocą 12 pistoletów maszynowych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Praktycznie jednostki piechoty werhmachtu , jak tez jednostki zmotoryzowane nie miały na wyposażeniu PM. Podstawowym uzbrojeniem był karabin mauser i rkm MG.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Pomijając te PM uważacie, że się dumnie wypręża ? Według mnie stoi znudzony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

" Pomijając te PM uważacie, że się dumnie wypręża ? Według mnie stoi znudzony. " - raczej zaciekawiony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to kiedy zostało zrobione to drugie zdjęcie. Wcześniej czy później ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie trzeba numerować są tylko dwa zdjęcia z ciałami w rowie

Dwaj żołnierze niemieccy nad rowem:

Również jeden z sanitariuszy brał udział w akcji mordowania, bo w przeciwnym razie nie ma okazji do strzelania

więc które było wcześniej, bo z Unsere wynika, że zrobił je jedno po drugim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

3bedd04022ff1732m.jpg

kolejność robienia zdjęć w/g mnie. Zaczynając od lewej. PS Wczoraj pożegnaliśmy Pana Stanisława Wrzochala z Anusina. Już nic nam nie powie o wydarzeniach z września 1939 roku.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.