Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Temat dotyczący tego wszystkiego co działo się na terenach naszego pięknego kraju od najdawniejszych czasów, aż do momentu gdy pojawili się tutaj Słowianie.

Jako lekturę polecam Najdawniejsze Dzieje Ziem Polskich (I Tom Wielkiej Historii Polski) - Piotr Kaczanowski i Juliusz Krzysztof Kozłowski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Temat dotyczący tego wszystkiego co działo się na terenach naszego pięknego kraju od najdawniejszych czasów, aż do momentu gdy pojawili się tutaj Słowianie.

A konkretnie? Bo jakby nie patrzeć temat dość rozległy, więc może rzucisz coś na początek?

Jako lekturę polecam Najdawniejsze Dzieje Ziem Polskich (I Tom Wielkiej Historii Polski) - Piotr Kaczanowski i Juliusz Krzysztof Kozłowski.

Pozycja rzeczywiście niezła, niedawno miałem egzamin z historii starożytnych ziem Polski i właśnie z tego podręcznika się uczyłem. Sporo informacji a i czyta się dość łatwo... niemniej nadal boli mnie głowa jak sobie przypomnę, jak musiałem uczyć się z niej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
niemniej nadal boli mnie głowa jak sobie przypomnę, jak musiałem uczyć się z niej.

???

Pierwszy człowiek pojawił się na naszych ziemiach pół miliona lat temu,to jest szmat czasu ,Albinos ma rację,rzuć okres odkąd piszemy i jedziemy z "koksem"

A tak przy okazji to rzućcie okiem na temat:http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2802

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Skoro upieracie sie przy jakimś konkretnym momencie to niech będzie powtórne zasiedlenie tych terenów przez człowieka po epoce lodowcowej.

Z góry zaznaczam, że mogę być raczej mało interesującym dyskutantem bo od kiedy zdałem egzamin na I rocku nie miałem wielu okazji zajmować się archeologią ale z przyjemnością odświeżę swoją wiedzę.

Tak więc liczę na to, że podacie jakiś konkretny temat nad którym będziemy dyskutować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Według moich zapisków najstarszą grupą zamieszkałą na naszych ziemiach były:

- grupy? kultury?aszelskie od 480 do 250 tys. pne.Pozostałości po nich znajdują się na Dolnym Śląsku(Strzegom).

-zespoły klaktoidalne od 380 do 330 tys. pne - nic o nich nie wiem.

-zespoły z narzędziami mikrolitycznymi od 320 do 100 tys.lat pne-tez mam pusta kartkę o nich

-zespoły wschodnio-mikockie od 100 do 57,5 tys.lat pne- południowa Polska

- Zespoły z ostrzami liściowatymi od 52 do 38 tys. lat temu

- kultura szelecka od 37,5 do 30 tys. pne ślady jaskinia Obłazowa koło Nowego Targu

- kultura jerzmanowicka od 30 do 22 tys. pne-jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach

- kultura grawecka od 27,5 do 21 tys. pne-Górny Śląsk

- kultura epigrawecka od 17,5 do 12,5 tys.lat pne-jaskinia Zawalona w Mnikowie

- kultura magdaleńska od 15,5 do 10 tys. pn.e. -wyżyna Krakowsko-Częstochowska i Góry Świętokrzyskie

Wypisałem grupy kultur występujące w Paleolocie.Nie mam pewności do dat które podałem.Mile widziana aktualizacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do kultur paleolitu można dodać jeszcze kultury takie jak:

- kult. oryniecka- Jaskinia Mamutowa w Wierzchowiu k. Krakowa

- kult. hamburska- południowo-zachodnia Wielkopolska (Liny, Olbrachcice, Siedinica)

- kult. świderska- Kraków-Borek Fałęcki, Kraków-Kobierzyn, Kraków-Podgórki

- kult. iyngbijska- Rydno nad Kamienną, Trzebca w woj. śląskim

A do kult. magdaleńskiej można dodać stanowisko z Dzierżysławia, dość znane. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Starałem się to poukładać chronologicznie, jak nie znałem dat to po prostu o nich nie pisałem.Jak znasz daty występowania tych kultur to możesz je dodać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

kult. oryniecka 45 000 - 25 000

kult. hamburska z ok. 12 tys. p.n.e.

kult. świderska z ok. 10 tys. p.n.e

Tej ostatniej <kult.iyngbijska> daty nie pamiętam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Znalazłem kilka kultur z Mezolitu od 10 do 5,7 tys. p.n.e.

- kultura komornicka od 9 do 6,5 pne

Szeroko rozpowszechniona w Polsce - Smolno Wielkie w Wielkopolsce i Pobiel na

Dolnym Śląsku

- kultura kundajska od 8,2 do 4,1 pne.

Północno-wschodnia Polska - Tłoków koło Ełku

- kultura janisławicka od 6,5 do 3,5 tys. pne

Basen Wisły - Janisławice koło Skierniewic

- kultura chojnicko-pieńkowska od 6,5 do 3,5 tys. pne

Chojnice na Pomorzu, uroczysko Pieńki koło Warszawy

Więcej nie znalazłem .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

W Trzebnicy, czyli gdzie mieszkam, odkryto szczątki Homo Erectusa, rzekomo najstarsze w Europie, a także wiele przedmiotów codziennego użytku. Poza tym prowadzone są tu wykopaliska na Kociej Górze (aka Winnej Górze) i co chwila znajdują coś nowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
odkryto szczątki Homo Erectusa, rzekomo najstarsze w Europie,

Czyli ok. 1 miliona lat temu.

[ Dodano: 2008-02-13, 18:53 ]

A tak nawiasem mówiąc to fajna nazwa- Homo Erectus.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dodam kultury neolitu i kamień z podziałem na kultury będzie "przerobiony" ;)

-Kultura ceramiki wstęgowej rytej (Zofipole, Samborzec, Gniechowice woj. dolnośląskie, Nosocice woj. dolnośląskie, Olszanica k. Krakowa, Targowisko woj. małopolskie, Pietrowice Wielkiewoj. śląskie, Radziejów woj. kujawsko-pomorskie)

-Kultury kręgu lendzielskiego (Kraków-Pleszów, Samborzec — woj. małopolskie, Komice woj. śląskie, Janówek i Sąspów woj. małopolskie)

-Kultura ceramiki promienistej (Bronocice, Niedźwiedź k. Krakowa, Kraków-Pleszów, Kraków-Mogiła)

-Kultura pucharów lejkowatych (Samów na Kujawach, Radziejów Kujawski — woj. kujawsko-pomorskie, Cmielów, Książnice Wielkie)

-Kultura amfor kulistych (Klementowice, Las Stocki woj. lubelskie, Złotowo — woj. kujawsko-pomorskie, Chodzież — woj. wielkopolskie, Rańsk — woj. warmińsko-mazurskie, Ma lice — woj. podkarpackie)

-Kultura ceramiki sznurowej (Zerniki Górne i Książnice Wielkie — woj. świętokrzyskie, Kietrz — woj. opolskie, Legnica, Kraków-Zesławice, Brzezinki — woj. podkarpackie, Kaszewo — woj. dolnośląskie)

-Kultura złocka (Złota, woj. podkarpackie)

-Kultury ceramiki wstęgowej kłutej (Poznań-Dębiec, Karsk k. Pyrzyc, Konary, Brześć Kujawski, Gniechowice woj. dolnośląskie)

Daty doetytuje za jakiś czas :P bo teraz zajmuję się pisaniem pracy o archeo własnej okolicy. A epoka kamienia mogę się poszczycić jest tu bardzo dobrze widoczna a nawet niektóre stanowiska znane są w całej Polsce. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A jak tak całkiem z innej beczki, może wiecie dlaczego ostatnimi czasy zrobiło się dosyć cicho o Biskupinie? (nie żeby nie wiedział, ale jestem ciekaw czy to wiedza powszechna).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
dlaczego ostatnimi czasy zrobiło się dosyć cicho o Biskupinie?

Od trzech lat bywam na wrześniowym festynie biskupińskim,ale nic mi się o uszy nowego nie obiło,chyba że czegoś nie skojarzyłem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A słyszałeś o upodobaniach kulinarnych mieszkańców Biskupina?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.