Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   
A słyszałeś o upodobaniach kulinarnych mieszkańców Biskupina?

Dreszcze mnie po plecach przeszły,gdy pomyślałem sobie o lud......Nic nigdzie o tym nie słyszałem(może coś więcej). Biskupin to teraz dochodowy interes.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Ano dokładnie tak, parali się kanibalizmem, oczywiście nie na co dzień, raczej od "święta", że tak powiem, kiedyś na konwersatorium z archeo tak sobie rozmawialiśmy z prowadzącym no i zadał nam dokładnie to samo pytanie co ja teraz, oczywiście nie wiedzieliśmy, ale on nas wyprowadził z błogiego stanu niewiedzy. Wszystko wyszło na jaw gdy znaleziono ludzkie kości ze śladami ogryzania, po bliższym zbadaniu okazało się, że noszą one ślady ludzkich zębów. Sam przyznasz, że od jakiegoś czasu w mediach mniej o Biskupinie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No cóż się działo..dokładnie to samo co wszędzie indziej. Życie ludności skupiało się głównie wokół polowania, obrzędów religijnych i uprawy roli. A biskupin zamieszkiwali Lędzianie (lub Lechici) , którzy nie byli ani Niemcami, ani Słowianami...taki jakby średnik, coś jak Węgrzy dla Ugrofinów. Niby swoje, ale obce.

[ Dodano: 2008-02-24, 08:51 ]

Ano dokładnie tak, parali się kanibalizmem, oczywiście nie na co dzień, raczej od "święta", że tak powiem, kiedyś na konwersatorium z archeo tak sobie rozmawialiśmy z prowadzącym no i zadał nam dokładnie to samo pytanie co ja teraz, oczywiście nie wiedzieliśmy, ale on nas wyprowadził z błogiego stanu niewiedzy. Wszystko wyszło na jaw gdy znaleziono ludzkie kości ze śladami ogryzania, po bliższym zbadaniu okazało się, że noszą one ślady ludzkich zębów. Sam przyznasz, że od jakiegoś czasu w mediach mniej o Biskupinie.

No i czymże się tu ekscytować? Prawda jest taka, że takie to były czasy, a poza tym nie tylko Biskupinianie zasłynęli z tego, nie ma sensu to wspominać choćby ludów południowej Ameryki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
No i czymże się tu ekscytować? Prawda jest taka, że takie to były czasy, a poza tym nie tylko Biskupinianie zasłynęli z tego, nie ma sensu to wspominać choćby ludów południowej Ameryki...

No ale kto tu się ekscytuje, to było tak dawno temu, że faktycznie nie ma czym, ale nie zmienia to faktu, że jakoś nie bardzo szerzy się tę wiedzę i o to mi tylko chodziło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No i czymże się tu ekscytować? Prawda jest taka, że takie to były czasy, a poza tym nie tylko Biskupinianie zasłynęli z tego, nie ma sensu to wspominać choćby ludów południowej Ameryki...

No ale kto tu się ekscytuje, to było tak dawno temu, że faktycznie nie ma czym, ale nie zmienia to faktu, że jakoś nie bardzo szerzy się tę wiedzę i o to mi tylko chodziło.

Wiem ;) chociaż szczerze mówiąc fakt, że jedli oni ludzkie mięso nijak na mnie nie wpływa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Wiem ;) chociaż szczerze mówiąc fakt, że jedli oni ludzkie mięso nijak na mnie nie wpływa.

Na mnie też, nie można mierzyć nasza miarką innych kultur (w tym wypadku jeszcze prehistorycznych), inne czasy inne obyczaje, a próby dopasowania naszych standardów do tego, są po prostu nieporozumieniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
A biskupin zamieszkiwali Lędzianie (lub Lechici) ,

Jeżeli chodzi o Biskupin to jest to gród kultury łużyckiej. Jest to najstarszy gród na terenach Polski- powstał w okresie halsztackim D. Lechitów to wtedy jeszcze nie było.... Słowian ani Niemców też nie. Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się z tezą aby byl to gród zamieszkały przez Lechitów czy Lędzian. Wszystkie prace naukowe podają,że jest to gród kultury łużyckiej.

Najbardziej zbliżony do biskupińskiego jest gród również kultury łużyckiej w Smuszewie.

Dodatkowo pewne badania wskazują na mozliwość,że gród ten(Biskupin) powstał ok 738 r pne- udowodnienie tej tezy wywołało by pewna sensację.

Dodatkowo, co poniektórzy badacze twierdza,że Słowianie wywodzą sie właśnie z ludności kultury Łużyckiej. Chociaż jak wiadomo problem etnogenezy Słowian jest jak do tej pory nie rozstrzygnięty. Najwcześniej o Słowianach wspomina Jordanes w VI w- chodzi tu o Gatica 34; 119 To dzieło jest dostępne w tłumaczeniu Zwolskiego. Na podstawie badań archeologicznych i językowych obecnie uważa się ,że o poczatku Słowian możemy mówić na pocz. V w ne prawdopodobnie na podstawie postzarubinieckich grup kulturowych. Na ziemie polskie Słowianie dotarli już w II poł V w.

Szczerze mówiąc nie słyszałem,żeby kultura łużycka parała się kanibalizmem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pewne badania wskazują na mozliwość,że gród ten(Biskupin) powstał ok 738 r pne

O ile się nie mylę to tę datę określono za pomocą metody dendrochronologicznej.

Szczerze mówiąc nie słyszałem,żeby kultura łużycka parała się kanibalizmem...

Jako żywo ja też nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
O ile się nie mylę to tę datę określono za pomocą metody dendrochronologicznej.

Dokładnie. W opublikowanych badaniach podano nawet dokładnie ,że jest to zima 738 i 737 r. pne. Ale na razie nie ma potwierdzenia tych badań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Biskupin   

Witam

Czy mógłbym Was prosić o wypełnienie ankiety związanej z Biskupinem i muzeum znajdującym się na jego terenie. Niezbędne mi to jest do napisania pracy magisterskiej związanej właśnie z Biskupinem.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Rafał

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.