Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

Centralizacja czy decentralizacja?

Zaznacz to co popierasz  

33 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Większa centralizacja kraju
      2
    • Większa decentralizacja kraju
      20
    • Nie trzeba nic zmieniać aktualnie jest najlepszy
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie proste czy opowiadacie się za zachowaniem dzisiejszego porządku czy za większą (jeżeli tak to jak dużą) decentralizacją czy za zwiększoną centralizacją kraju?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Odpowiem na to pytanie dość ogólnie. Kompletnie nie popieram centralizacji, której efektami ubocznymi jest korupcja, nadmierna biurokratyzacja, zbyt wielka liczba urzędników, zbyt wysokie diety dla najwyższych przedstawicieli administracji, nieracjonalne wydatki i politycy-populiści. Uważam, że należy minimalizować biurokrację przez przełożenie władzy w ręce samych ludzi. Naprawdę, nie potrzebny jest sztab urzędników, by zdecydować jak nazwać nową ulicę, gdyż mieszkańcy sami mogą to zrobić... Podobnie nie potrzeba dwudziestu kuratorów, aby zbadać stan nauczania w szkole - wystarczy dobry kontakt z rodzicami uczących się dzieci itp.

Spójrzmy na międzynarodowe korporacje, które dają ludziom możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Ogranicza się biurokrację i centralizację, bo ta tylko utrudnia zarządzanie i zaciemnia obraz rzeczywistej sytuacji. Jeżeli próbuje się ogarnąć wszytko, to to wszytko zaczyna wyciekać między rękami. Próba sterowania wszystkim po prostu musi zakończyć się katastrofą i tworzeniem coraz to nowych problemów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Decentralizacja oczywiście co pokazała ustawa o samorządzie terytorialnym, wybór burmistrze przez mieszkańców etc. więcej władzy w ręce obywateli powinno być.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

Uważam, że centralizacja kraju była by lepsza. I chodzi mi tu głównie o ograniczenie władzy sejmu i zwiększenie władzy prezydenta, w decentralizacji również rozwija się korupcja. Jeżeli służby państwo będą dobrze walczyć z problemem korupcji, niewiedzę powodu do obaw. Władza centrala może również zapobiec nieustającym kłótnią w sejmie. Uważam, że podstawowymi założeniami centralizacji powinno być:

*likwidacja senatu

*zmniejszenie liczby posłów

*ograniczenie immunitetu poselskiego

*większa władza prezydenta

*ograniczenie władzy rządu

*sprawny aparat państwowy walczący z korupcją

*większe prawa policji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Uważam, że centralizacja kraju była by lepsza. I chodzi mi tu głównie o ograniczenie władzy sejmu i zwiększenie władzy prezydenta, w

Mam jakoś takie wrażenie że błędy czasów "Polska okresu wolnej elekcji" chcesz za bardzo przenieś do czasów dzisiejszych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
*likwidacja senatu

*zmniejszenie liczby posłów

*ograniczenie immunitetu poselskiego

*większa władza prezydenta

*ograniczenie władzy rządu

*sprawny aparat państwowy walczący z korupcją

*większe prawa policji

Zaden z tych punktów nie zaprzecza decentralizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Uważam, że centralizacja kraju była by lepsza. I chodzi mi tu głównie o ograniczenie władzy sejmu i zwiększenie władzy prezydenta, w

Mam jakoś takie wrażenie że błędy czasów "Polska okresu wolnej elekcji" chcesz za bardzo przenieś do czasów dzisiejszych

Jestem przeciwnikiem jednowładztwa i wzmocnienia prezydenta, trudno, aby jedna osoba maiała takie możliwości, Sejm się może rozwiązać, prezydent nieustąpi to jest dopiero centralizacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
Jestem przeciwnikiem jednowładztwa i wzmocnienia prezydenta, trudno, aby jedna osoba maiała takie możliwości, Sejm się może rozwiązać, prezydent nieustąpi to jest dopiero centralizacja.

Rozumiem, każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, ja przedstawiłem swoje, Jearpe przedstawił swoje, Jachu również. Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w decentralizacji również rozwija się korupcja. Jeżeli służby państwo będą dobrze walczyć z problemem korupcji, niewiedzę powodu do obaw.

W państwie opiekuńczym, socjalnym, korupcja będzie zawsze. Na przykład w bogatych krajach Skandynawii rozrosła się ona do wręcz gigantycznych rozmiarów. Odpowiedzią na korupcję nie jest powoływanie CBA tylko państwo minimalne.

Oczywiście decentralizacja i to jak najdalej idąca;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Jestem przeciwnikiem jednowładztwa i wzmocnienia prezydenta

W warunkach Polski "wzmocnienie prezydenta" to jeszcze nie "jednowładztwo".

Trzeba sie zdecydowac czy władza wykonawczą ma byc premier czy prezydent. Ale to nie ejst kwestia centralizacji/decentralizacji tylko po prostu zdrowego rozsądku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co rozumiesz pod pojęciem "błędy okresu wolnej elekcji"

Przedtem w Polsce była potrzebna właśnie centralizacje. Za czasów wolnej elekcji była jak na tamte czasy bardzo duża decentralizacja co było chyba wyjątkiem w tamtych latach w Europie. Po twoich postach mam takie wrażenie że chcesz aby naprawić tamte błędy i przez to chyba przenosisz realia XVII i XVIII wieku na czasy dzisiejsze

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

No może masz trochę racji, jednak uważam że centralizacja jest lepsza, nie wiem dlaczego tak jest i już :(. Po drugie uważam że centralizacja jest lepszą metodą sprawowania rządów, tak jest i już. Nie zamierzam się tu wykłócać ponieważ jestem w mniejszości, jednak wyraziłem swoje poglądy i dziękuje że je ktoś wysłuchał.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gervazy   

Dla okresu czasu w którym obecnie żyjemy lepsza jest decentralizacja, wzmocnienie władz lokalnych. Po okresie w którym każda decyzja była sterowana odgórnie powinniśmy nieco zreformować kraj. Ale bez przesady - nie dla wersji decentralizacji w wydaniu RAŚ. raslaska.aremedia.net/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale bez przesady - nie dla wersji decentralizacji w wydaniu RAŚ. raslaska.aremedia.net/

Jako Ślązak uważam się za polaka (więc jestem przeciwnikiem narodowości śląskiej) ale jednocześnie popieram autonomię śląska ale nie w wydaniu RAŚ. Byłbym raczej za gospodarczą autonomią ale za to Polska by załamała sobie gospodarkę 8) . Nie byłby złym przykładem decentralizacja w Niemczech ale tam historia była zupełnie inna wiec chyba plan by się w Polsce nie przyjął. Najlepszą decentralizacją byłoby coś w stylu autonomii śląska w dwudziestoleciu międzywojennym (oczywiście w odniesieniu do każdego województwa a nie tylko śląskiego)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Byłbym raczej za gospodarczą autonomią ale za to Polska by załamała sobie gospodarkę

typowe dla socjalizmu myslenie. To pewnie slas utrzymuje calą Polske...wg. Ślazaków rpzynajmniej, wszyscy inni uważają raczej, ze dopłacaja do Śląska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.