Jump to content

Gervazy

Użytkownicy
 • Content count

  162
 • Joined

 • Last visited

About Gervazy

 • Rank
  Ranga: Wykładowca

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  z Ponidzia
 1. Ordery

  Jeśli ktoś choć troszkę zna się na orderach, to prosiłbym o pomoc, nie znam się na tym aż tak bardzo i książeczki orderów nie wszystkie ocalały (zdjęcie dałem do załączników). Wiem tyle - z ocalałych książeczek, opowiadań babci i leksykonów: (od lewej, od góry) 1. Order odrodzenia Polski V klasa 2. Krzyż Walecznych 3. Krzyż Partyzancki 4. Medal za Wolność i Zwycięstwo 5. ??? 6. Za Wojnę Obronną 1939 7. ??? 8. ??? Mam tylko baretki orderów i przepraszam, że zdjęcie nie jest za dobrej jakości, ale nie mam zbyt dobrego aparatu. edit: (kliknijcie na fotografie lewym, bo normalnie nie jest zbyt dobrze widoczna)
 2. Wszyscy wychwalają husarię, a mało się mówi o jednostkach takich jak pancerni, ile osób wie, jaki był wkład pancernych w sukcesach oręża polskiego, jak skuteczna była ta formacja?
 3. Polskie konie

  W sumie to tak, ale Anglicy uważają, że to ich konie były najlepsze - tak mówili w Viasat History. Widać każdy ma swój pogląd na temat bycia the best :?
 4. Wojna domowa w Czadzie

  Europa się cieszy i to bardzo. Polski dziennikarz pyta się brytyjskiego:"Jakie są wasze nadzieje związane z rządem Donalda Tuska?" -"Mamy nadzieję na szybką prywatyzację PKN Orlen i paru innych spółek" źródło: "Słoń a sprawa polska"- Superstacja. Osobiście nie traktuję rządów PO jako katastrofy, czy powodu do wstydu - każdy ma prawo do nadziei na lepszą przyszłość, 7mln uznało, że cud gospodarczy jest lepszy od budowy 4rp. Jeśli ten cud rzeczywiście nastąpi, to nawet zagłosuję za 4 lata na PO. Denerwuje mnie tylko, że za studia będę musiał płacić. A wracając do wysyłania wojsk do Czadu, to myślę, że każdy sposób (no może prawie każdy) jest dobry aby podnieść pozycję kraju na arenie międzynarodowej.
 5. Wybić? A kto ci zainwestuje w takiej wsi jaką są Kielce. Poza tym biorąc pod uwagę liczbę siły roboczej - żenada, najniższa w kraju, w dodatku najniższe saldo migracji. Nie ma tu takich ośrodków kulturalnych jak w Gdańsku, czy Krakowie, województwo nie wyjdzie cało z tak trudnej konkurencji. Wawel jest znany na całym świecie, a słyszał ktoś o pałacu biskupów krakowskich, czy o lochach sandomierskich ? - na pewno nie. Nie mamy tu jakichś szczególnych atrakcji jak na mazurach, Giżycko to raj dla ludzi posiadających dużą gotówkę. Może z tym Londynem to trochę na wyrost, ale potencjał ludnościowy i powierzchniowy podobny. Wystarczy dobrze rozreklamować a "klejnot wschodu" Europy zacznie lśnić.
 6. No tak łatwo ci mówić (pisać), twoje śląskie ma prawie 4mln mieszkańców, ale moje świętokrzyskie - 900 tys. W dodatku wy macie, w zasadzie to dopiero będziecie mieć - metropolię największą w europie śr-wsch. - Silesię. Na razie to Aglomeracja śląska, miacho-gigant istny magnes na inwestorów, drugi Londyn. A Kielce, Sandomierz, Skarżysko, Ostrowiec, a mój region - Ponidzie - one nie mają szans konkurować z Wrockiem, Wawą, Krakowem, Poznaniem, Trójmiastem. Właśnie. Pytanie do któregoś z Modów: czemu sejm został zamknięty?
 7. Dla okresu czasu w którym obecnie żyjemy lepsza jest decentralizacja, wzmocnienie władz lokalnych. Po okresie w którym każda decyzja była sterowana odgórnie powinniśmy nieco zreformować kraj. Ale bez przesady - nie dla wersji decentralizacji w wydaniu RAŚ. raslaska.aremedia.net/
 8. Feneomen młodych...

  Tak ci się teraz wydaje, ale gdybyś wracał z urodzin przyjaciela samochodem a przed jazdą wypiłbyś jeden, mały kieliszek - jeden, a za tobą jechałoby 10 pijanych kierowców - nieźle pijanych. A policja zatrzymałaby akurat ciebie i zabrałaby twoje auto, na które oszczędzałeś 10 lat, to jaki byłby twój stosunek do partii, która wymyśliła tą ustawę ? A tylko od 30.10 do 3.11 policja zatrzymała ok. 1500 (o ile dobrze pamiętam) nietrzeźwych kierowców - i nie byli wcale tak bardzo pijani, bo wystarczy tylko troszkę przekroczyć normę, aby kogoś chłopcy-radarowcy dostrzegli z dala. Sama łatka jaką się komuś przypisze wcale nie wyklucza z ponownego objęcia władzy, wykluczają posunięcia i gafy. Taki Cimoszewicz byłby dzisiaj prezydentem, gdyby nie komisja śledcza ds. PKN Orlen i zeznania jego asystentki. PSL mimo, że są uważani za wieśnioków czy arbuzów to weszli do sejmu i to z dwukrotnie lepszym wynikiem niż poprzednio. A Lepper zasiadł na ławie , bo: seksafera+zboże na torach+niewyjaśnione okoliczności powstania samoobrony+rozbijanie koalicji+ciągłe żądania stanowisk dla swoich ludzi+gwałcenie prostytutek przez europosła SRP+problem świńskiej górki+sprawy drobne m.in. błędy w public relations= jedno wielkie g****, w które Lepper wdepnął i wszystkie znaki na niebie i ziemi zwiastują, że się w nim utopi. To samo było z SLD, z 41% poparcia i 216 mandatów 11% i 55 mandatów, zaszkodziły im przede wszystkim afery, dlatego w roku 2005 hasło walki z układem miało takie wzięcie. PiSowi zaszkodziła źle poprowadzona kampania wyborcza, oraz rozczarowanie ogółu społeczeństwa niską efektywnością reform. Ale i tak w ich przypadku nie spadli na aż takie dno, 155 (w końcu kadencji 150) 166.
 9. Feneomen młodych...

  Jak myślisz, dlaczego? Dlatego, że PiS zbudowałby 4rzeszę, zlikwidował opozycję, rozprawiłby się z przeciwnikami politycznymi - Olejniczak do więzienia, Pawlak w dyby, Tusk - na gilotynę (według skali zagrożenia dla władzy), a to z pewnością do reszty zepsułoby nasze relacje z Niemcami i nieuchronie doprowadziłoby do III wojny światowej... Otóż: -pielęgniarki pod kancelarią, -strajki nauczycieli, -strajki lekarzy, -strajki kolejarzy, -pomysły Ziobry na obniżenie zysków notariuszy, -pomysły Ziobry na konfiskatę aut za jazdę po pijanemu, -mundurki Giertycha - dodatkowe koszta dla rodziców, -szachy i sprawy wagi imtymnej Leppera - lobbing, -kombinowanie Giertycha wokół kanonu lektur i jego upieranie się przy Dobraczyńskim, -amnestia Giertycha - co wywołało bunt maturzystów, ich rodziców oraz kolegów, To wystarczyło do zmiany kierownictwa. Nie jakiś tam strach przed kataklizmem.
 10. Husaria rusza na Wiedeń - Jedziemy na Euro

  Nie chciałbym krytykować, ale husaria była przez 120 lat niezwyciężona, a nasi piłkarze po raz pierwszy jadą na Euro, a przez 120 lat nie mogli bo byli za słabi - w takim razie jest to husaria do potęgi minus pierwszej. Doceniam wysiłek Leo Beenhakkera, dzięki niemu nasza ekipa awansowała o jeden level wyżej.
 11. A z jakiego źródła te antyki jeśli można wiedzieć ?
 12. Katana vs Szabla

  Prośba do Gervazego: jak wzmocnić szablę?! No cóż, to nie takie proste. Trzeba by ją wykuć od nowa ze stali takiej z jakiej są japońskie katany, ze specjalnych surowców, jakie można zdobyć tylko na Dalekim Wschodzie. Poza tym czemu najbardziej wytrzymałe mosty na świecie mają kształt łuku, ano po to: aby zapewnić im większą stabilność i niepodatność na uszkodzenia. To samo ma na celu zastosowanie ostrza w kształcie łuku w szabli. Więc nie tak łatwo przeciąć takie coś na pół. Katana również ma wygięcie, ale nie takie. A to ktoś widział: http://pl.youtube.com/watch?v=5_mCNoqqK0k
 13. Partia

  A prawda byli tacy http://pl.wikipedia.org/wiki/Partowie ciekawe dlaczego mało kto o nich wie. Byćmoże wynika to z luk w szkolnych podręcznikach.
 14. Grunwald ( Zielony Las ) największa bitwa średniowiecza, prestiż, sukces, jest się czym chwalić, szkoda, że nacjonalizm Jagiełły nie pozwolił nam wyciągnąć większych profitów z wiktorii. Wkład polskiego rycerstwa był większy niż litewskiego, podobnie jak wkład finansowy.
 15. Feneomen młodych...

  Tylko co dalej. Tusk obiecał cud, więc ma być cud tylko żeby z tego cudu nie wyszedł smut. Chcieli dobrej władzy, normalnego państwa, aby w Polsce żyło się lepiej, aby było cudownie. Odejście Kaczyńskiego (jednego) od władzy = cudownie, PiS odszedł od władzy = normalnie, będzie (byczo) - cud gospodarczy - więc w Polsce będzie się żyło lepiej. Polacy zaczną wracać z Irlandii, powstaną tysiące kilometrów autostrad, stadiony, miejsca pracy, wszystko nowoczesne w cztery lata. Stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Ale jak, gdzie, za co, czyimi rękoma, z czyjej kieszeni za to pójdzie - tajemnica. Skoro udało się w Irlandii, czemu ma się nie udać w Polsce. Budujemy kapitalizm, cud - mucha nie siada, pensje wzrosną, oczywiście będą takie jak w Irlandii. Nikodem Dyzma został prezesem, więc byczo będzie. I tylko sobie zadaję pytanie, czy to są jajca, czy to świrowanie...
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.