Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jachu

Gdzie, co, za ile?

Rekomendowane odpowiedzi

Lepszy bo co? Bo lansuje wizję historii, która Tobie odpowiada? Jedna propaganda dobra, druga zła? A może lepszy dlatego, że tematy o których pisał znał z autopsji? W końcu był tym pułkownikiem UB.

Tyle, że Gontarczyk jest krytykowany przez rzetelnych historyków (chociażby Duraczyński) za tendencyjność i nieznajomość tematu, a Nazarewicz nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czyli mam rozumieć, że według Ciebie Nazarewiczowi nie da się zarzucić w żadnym wypadku, że zajmował się propagandą, i jest autorem absolutnie obiektywnym, rzetelnym, a to, że był w UB, nie miało żadnego wpływu na jego pracę jako historyka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Z tego co pamiętam to autor poległ w recenzyjnych polemikach.

Można jakiś namiar na te polemiki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć, że według Ciebie Nazarewiczowi nie da się zarzucić w żadnym wypadku, że zajmował się propagandą, i jest autorem absolutnie obiektywnym, rzetelnym, a to, że był w UB, nie miało żadnego wpływu na jego pracę jako historyka?

Czytałem kilka książek Nazarewicza (w tym dwie wydane w PRL), ale żadnej nie zakwalifikowałbym jako dzieła o charakterze propagandowym. Absolutnie obiektywnym być się nie da. A Nazarewicz był związany emocjonalnie z lewicowym ruchem oporu, w którym walczył i co mogło wpływać na jego oceny. Jednak nie zauważyłem u niego jakiejś specjalnej stronniczości, zatajania niewygodnych dla PPR-AL faktów, stosowania odpowiedzialności zbiorowej, potępiania całych organizacji. Słyszałem nawet o artykułach, w których przedstawiał pozytywne dokonania obozu narodowego w czasach okupacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Błędy - tak, powtarzane przekłamania pomimo wielu sprostowań innych - rzadziej.

Gdzie?

Nie wiem.

Za ile?

Nie wiem.

Moja kobiełka zakupiła mi kilka pozycji; przed swym wyjazdem nad morze; pewnie bym nie tracił czasu jako "słomiany wdowiec" w jaskiniach zupy chmielowej itp. miejscach.

W. Bolecki "Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny."

L. Mażewski "Posttotalitarny autorytaryzm. PRL 1956-1989"

"Stanisław Patek. Raporty i korespondencja z Moskwy 1927-1932" oprac. M. Gmurczyk-Wrońska

R. Ainsztein "Jewish Resistance in Nazi-occupied Eastern Europe: With a Historial Survey of the Jew as Fighter and Soldier in the Diaspora."

"The Trial of German Major War Criminal Proceedings of the International Military Tribunal Sitting at Nuremberg Germany" part 5,6,8; Under the Authority of H.M. Attorney by his Majesty;s Stationery Office, London 1947 - mam nadzieję, że pozostałe części też dokupi. :lol:

J. Campbell "Joy in Work, German Work. The National Debate 1800-1945"

G. Mörsch "Arbeit und Brot. Studien zu Lage, Stimmung, Einstellung und Verhalten der deutschen Arbeiterschaft 1933-1936/37"

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lepszy Nazarewicz niż Gontarczyk i jego koleżkowie...

Jakieś kompleksy względem Gontarczyka, bo nie wspomniałem o nim nawet słowem? :) Chętnie poznałbym również nazwiska koleżków.

Tyle, że Gontarczyk jest krytykowany przez rzetelnych historyków (chociażby Duraczyński) za tendencyjność i nieznajomość tematu, a Nazarewicz nie.

Może Nazarewicz nie jest krytykowany przez rzetelnych historyków, bo nie warto? Kiedyś rozmawiałem z prof. Andrzejem Nowakiem z UJ, przewinęło się nazwisko Nazarewicz, które skwitował, parafrazując rzecz jasna: "komunistyczny propagandzista, ubek, szkoda czasu na niego".

Można jakiś namiar na te polemiki?

Przyłączam się do prośby.

A wracając do tematu, udało mi się kupić w końcu pozycję bardzo ważną dla mnie z racji zagadnienia, któremu poświęcam najwięcej czasu:

Armia Krajowa w dokumentach, t.1-6, Ossolineum 1990/1991.

Natomiast od trzech miesięcy poluję na:

Paweł Wieczorkiewicz, Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937-1939, Rytm 2002.

Niestety jak na razie bez skutku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może Nazarewicz nie jest krytykowany przez rzetelnych historyków, bo nie warto? Kiedyś rozmawiałem z prof. Andrzejem Nowakiem z UJ, przewinęło się nazwisko Nazarewicz, które skwitował, parafrazując rzecz jasna: "komunistyczny propagandzista, ubek, szkoda czasu na niego".

A czy pan Nowak, który nazwał Nazarewicza propagandzistą, to nie ten sam pan Nowak, co kieruje pismem "Arcana", gdzie zaczynali pisać tacy "historycy" jak Zyzak i Gontarczyk, co pisze do takich "obiektywnych" gazet jak "Gazeta Polska", "Nasz Dziennik", "Nasza Polska", "Najwyższy Czas!", co nazwał PKWN gorszym od Targowicy, co był promotorem pracy magisterskiej Zyzaka i co był członkiem komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego?

Przyłączam się do prośby.

To było w "Dziejach Najnowszych" z 1999 roku (polemiki odnoszą się do I wydania). Nazarewicz odnosi się także do krytyki w posłowiu do wydania II.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy pan Nowak, który nazwał Nazarewicza propagandzistą, to nie ten sam pan Nowak, co kieruje pismem "Arcana", gdzie zaczynali pisać tacy "historycy" jak Zyzak i Gontarczyk, co pisze do takich "obiektywnych" gazet jak "Gazeta Polska", "Nasz Dziennik", "Nasza Polska", "Najwyższy Czas!", co nazwał PKWN gorszym od Targowicy, co był promotorem pracy magisterskiej Zyzaka i co był członkiem komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego?

Ten sam. Jego publikacje w gazetach, które wymieniłeś odnoszą się raczej do obecnych wydarzeń politycznych, także tego komentować nie będę. Odnośnie Zyzaka myślę, że oceniam go podobnie jak Ty. Nie zmienia to jednak faktu, że prof. Nowak jest wybitnym sowietologiem i znawcą tego tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mushir   

Wyprzedaż książek w Bibliotece Dolnośląskiej

E. Kozłowski "Wojsko Polskie 1936 - 1939. Próby modernizacji i rozbudowy" - 3 zł

T. Jurga, Wł. Karbowski "Armia Modlin 1939" - 3 zł

B. Prugar - Ketling "Aby dochować wierności. Wspomnienia z działań 11 Karpackiej Dywizji Piechoty w kampanii wrześniowej" - 2 zł

Wł. Drzewniecki "Wrześniowe wspomnienia podporucznika" - 2 zł (wspomnienia dowódcy plutonu w 84 pp)

C. Miżejewski "Czerwoni Kosynierzy Gdyńscy" - 2 zł

IPN "Podkarpacki wrzesień 1939" - 2 zł

A. Bernaś - Kostynowicz "Społeczeństwo polskie w wojnie obronnej 1939" - 3zł

A. Olejko "Morski Dywizjon Lotniczy" - 2 zł

J. Biziewski "Irak - Iran 80-88" - 1 zł

red. D. Kozerowskiego "Operacje pokojowe i antyterrorystyczne w procesie utrzymania bezpieczeństwa międzynarodowego w latach 1948 - 2004" - 3 zł

K. Kubiak "Grenada 1983, Panama 1989" - 1 zł

K Kubiak, J. Kubiak "Indie - Pakistan 1971" - 1 zł

M. Porwit "Obrona Warszawy 1939" - 3 zł

Wyprzedaż książek w bibliotece miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej (łącznie 10 zł)

J Broniewicz "Nie każda kula celna" (wspomnienia ppor. mar. z obrony Helu 1939)

"Obrona Warszawy we wspomnieniach:płk T.Tomaszewski, płk J. Janowski, płk M. Porwit, płk A. Pragłowski, płk Rola - Arciszewski, gen dyw. T. Kutrzeba"

L. Głowacki "Obrona Warszawy i Modlina na tle kampanii wrześniowej"

L. Bartelski "Powstanie Warszawskie"

K. Malinowski "Żołnierze łączności walczącej Warszawy"

Kupiona na straganie przy Dworcu Głównym we Wrocławiu

J. Przemsza - Zieliński "Księga wrześniowej chwały pułków śląskich" Tom I - 12 zł

Najważniejsze zdobycze z ostatniego miesiąca. Co Wy na to?

P.S. Witam wszystkich na Forum

Edytowane przez Mushir

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

co nazwał PKWN gorszym od Targowicy,

A nie był? Od PKWNu gorszy był chyba tylko Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski.

Generalnie gratuluję Samuelu, jeżeli uważasz, że pułkownik UB jest obiektywnym badaczem. Ja radziłbym jednak nabrać trochę dystansu... obiektywizm nie istnieje, każdy z autorów zawsze trochę subiektywnie podchodzi do tematu - inaczej się nie da. Nie mniej jednak krytykując wszystkich krytyków komunizmu i wychwalając publikacje ich zwolenników i publikacje wydane przed 1989 r., przyjmując je za prawdę objawioną, sprowadzasz podstawowy element pracy historyka - krytykę źródeł - do absurdu.

Żeby nie być gołosłownym, to ja ostanio dostałem gratis: Hans-Urlich Rudel, Moje życie w czasie wojny i pokoju, Kraków 2010.

Z czego jestem bardzo zadowolony bo miałem kiedyś "Czas wojny" - polskie wydanie pierwszej części tych wspomnień, ale gdzieś się rozeszło...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Offtop będzie ale nie mogę się powstrzymać

Secesjinista napisał:

Moja kobiełka zakupiła mi kilka pozycji;

Zawsze myslałem, że moja to anioł, ale wychodzi na to że twoja to ARCHANIOŁ!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
M. Porwit "Obrona Warszawy 1939" - 3 zł

L. Głowacki "Obrona Warszawy i Modlina na tle kampanii wrześniowej"

Co prawda średnio się orientuję w temacie obrony Warszawy w '39, ale te dwie pozycje z tego co mi wiadomo, są raczej cenione. A i dobrze się je czyta.

L. Bartelski "Powstanie Warszawskie"

Przeczytać można, choć ogólnych opracowań do Powstania Warszawskiego trochę jest, w tym parę lepszych od pracy Bartelskiego.

K. Malinowski "Żołnierze łączności walczącej Warszawy"

A to zdecydowanie dobry zakup. W tym temacie nie ma chyba lepszego opracowania.

P.S. Witam wszystkich na Forum

Witam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.