Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Która Francja najlepsza?

Która Francja najlepsza?  

38 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • 1789-1799
      4
    • 9 11 1799-1804
      3
    • 2 12 1804-1806
      6
    • 21 11 1806-1812
      7
    • 22 06 1812-1814
      0
    • kwiecień 1814- marzec 1815
      1
    • 1815 r.- "100 Dni"
      1
    • Nie mam zdania
      1


Rekomendowane odpowiedzi

No i co z tego? Lepszy rok potęgi niż 100 lat kryzysu.

Nie, nic tylko że mnie się wydawało iż to dewizą kogoś spośród bourbonów było "po mnie choćby potop...". Zdaje się że także ta wspaniała koncepcja legła u podstaw 12 lecia III 1000 letniej rzeszy, wzlotów i upadków reżimów komunistycznych i wszelkich innych wariatów zakładających wszechświatową dominację opartą na okupacji i zasadzie podporządkowania wszystkich bez cienia legalizmu i tradycji.

Na marginesie lepsze 100 lat "kryzysu" ze zrównoważonym panowaniem Karola czy jedynie rozsądnie ekspansywnym Ludwika niż 1 rok potęgi z uzurpatorem z Korsyki.

Jakby trwała łysiakowa napoleoniada, jakby Rzecki żył i znowu snuł swoje fantasmagorie... Można żyć w kulcie świata bez tradycji z uwielbieniem heglowskiego absolutu ujawniającego się rzekomo w parweniuszu i uzurpatorze bonaparte.

Lepszy rok potęgi - czyżby te słowa miał powiedzieć nasz ulubiony korsykański generał po Berezynie? Byłyby to słowa godne polityka, męża stanu, przywódcy i władcy...

W kwestii wpływu tegoż na świat proponuję rozważania Hanny Arendt w Korzeniach totalitaryzmu nad kodeksem cywilnym wniesionym Niemcom, równouprawnieniem Żydów - krokami oderwanymi, przekształcającymi nagle i bez przygotowania - nienaturalnie rzeczywistość - jako źródłami współczesnego antysemityzmu i w konsekwencji jednego z ulubionych totalitaryzmów - nazizmu. Światły korsykanin objawi się wtedy jako zarozumiały demiurg niszczący dotychczasowy świat w imię swojej megalomanii, z potwornymi konsekwencjami dla potomnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
czy jedynie rozsądnie ekspansywnym Ludwika

Trudno uznać za rozsądne:

1. Wygnanie protestantów z kraje i praktycznie oddanie ich na służbę wrogów Francji.

2. Wojna z niemal wszystkimi dookoła - z własnej woli.

Lepszy rok potęgi - czyżby te słowa miał powiedzieć nasz ulubiony korsykański generał po Berezynie?

Nic o tym nie wiem.

Światły korsykanin objawi się wtedy jako zarozumiały demiurg niszczący dotychczasowy świat w imię swojej megalomanii, z potwornymi konsekwencjami dla potomnych.

Co to za konsekwencje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
proponuję rozważania Hanny Arendt w Korzeniach totalitaryzmu
Nic o tym nie wiem

Ja też nic, ale gdzieś je powinien wypowiedzieć, zgodnie z tokiem powyższych wywodów wielce szacownych Przedmówców - miejsce wydaje mi się najodpowiedniejsze - zwłaszcza chwila.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

1789-1799 - okres pierwotny rewolucji francuskiej. :D Niestety okazało się, że "rewolucja pożera własne dzieci". ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
1789-1799 - okres pierwotny rewolucji francuskiej.

podzielę w tym poście lata 1789-1799 dokładniej:

1) 1789-1791

2) 1792-1793 (do początku dyktatury jakobińskiej)

3)Dyktatura jakobińska 1793-1794

4) Rządy Dyrektoriatu 1795-1799

5) Konsulat

a) 1799-1802

B) 1802-1804

Który z tych okresów był najlepszy? A może ktoś zechce zaproponoiwać inny podział?

I jeszcze wrócę do tego:

1789-1799 - okres pierwotny rewolucji francuskiej

Dlaczego akurat ten?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
1789-1799 - okres pierwotny rewolucji francuskiej

Dlaczego akurat ten?

Innej opcji w ankiecie nie było. Chodzi mi o tę pierwszą rewolucję, która obaliła monarchię. Kiedy rzeczywiście obywatele-poddani sami o sobie chcieli decydować i zadecydowali. Stworzono konstytuantę (o ile dobrze pamiętam), konstytucję i wybory. Kolejne lata to była już bezpardonowa walka o władzę, terror etc. W nowym twoim podziale tej epoki francuskiej Estera, wybrałbym datację: 1799-1791, w tym okresie ludzie rzeczywiście szczerze chcieli wolności, praw i lepszego bytu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Joanna   

Jak dla mnie, Francja rewolucyjna, w końcu rewolucja to czas zmian. Wtedy też podzielono ją na 83 departamenty, które istnieją do dzisiaj. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
1799-1791, w tym okresie ludzie rzeczywiście szczerze chcieli wolności, praw i lepszego bytu.

Szybko się niektórym odwidziało.

Zwróć uwagę, jak lud był manipulowany...Jak zręcznie nim sterowano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Niestety! :D

Okazało się, że rewolucja pożarła własne dzieci! :| :P

Jednakże nie zaprzeczysz, że w 1789 idee jakie nieśli rewolucjoniści były piękne. ;)

Przypomina mi się to co ma się zdarzyć za 128 lat w Rosji (rewolucja). A ponadto widzę przed oczami "Folwark zwierzęcy". ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jednakże nie zaprzeczysz, że w 1789 idee jakie nieśli rewolucjoniści były piękne.

Ale rewolcuja filozofów, chłopów i burżuazji to nie to samo...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Jednakże nie zaprzeczysz, że w 1789 idee jakie nieśli rewolucjoniści były piękne.

Ale rewolcuja filozofów, chłopów i burżuazji to nie to samo...

Czepiasz się już. :D Nie czepiaj się. Ja się nie czepiam twojego ukochanego Napoleona, to bądźmy na qui quo pro. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Czepiasz się już. :D Nie czepiaj się. Ja się nie czepiam twojego ukochanego Napoleona, to bądźmy na qui quo pro.

To Twój argument?

Nie czepiam się. Stwierdzam jak było. Poza tym chciałam kontynuować dyskusję.

A co do pogrubionych słów: ale przecież możesz. Proszę bardzo. Zarzucaj mu ile i co tylko chcesz. Ja chętnie podyskutuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Huzar   

Tak sobie czytam ten wątek i szczęka opada... Na szczęście Tofik radzi sobie dzielnie więc mogę zrezygnować z przydługiej tyrady , cytatów i ripost. Chcę jednak podkreślić , że nazywanie Napoleona uzurpatorem ,perweniuszem itp. właśnie najlepiej pokazuje w czym był i jest problem. W tamtych czasach właśnie to było zbrodnią wobec rządzących Europą bandy zdegenerowanych rodzin reprezentowanych często przez wszelkiej maści miernoty wyróżnione przez los tylko swoim pochodzeniem. Geniusz bez błękitnej krwi osiagający wszystko własnym talentem i pracą nie mieścił się w ich ciasnym systemie myślenia. Stąd nienawiść i kolejne koalicje aż do końca. No i jeszcze co pozostało z epoki? Bardzo wiele... być może dzieki temu niektórzy nie biegają po polach jako "hołota" wykorzystywana przez "elity". Po "N" świat już nie był taki sam pomimo okresu Świetego przymierza. Rządząca zgraja wiedziała już, że nie może robić wszystkiego na co ma ochotę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
W tamtych czasach właśnie to było zbrodnią wobec rządzących Europą bandy zdegenerowanych rodzin reprezentowanych często przez wszelkiej maści miernoty wyróżnione przez los tylko swoim pochodzeniem

A jednak wśród tych „miernot” jak nazywasz ludzi Ancient Regime, znajdowały się również wybitne jednostki.

Choćby wspomnieć wielkich Francuskich reformatorów artylerii jak Valiere czy Jean-Baptiste Vaquette de Gribeauval.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Huzar   

Pisząc o miernotach miałem na myśli głównie przedstawicieli dynastii panujących , a swoją drogą wszędzie znajdowali się ludzie wybitni jednak chyba cieżko zaprzeczyć tezie ,że to błękitna krew promowała ,a nie zdolności.

Pozdrawiam

H.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.