Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Aleksander

Jaki jest wasz ulubiony starożytny bóg?

Recommended Posts

Jaki jest wasz ulubiony starożytny bóg? Nie ważne z jakiej cywlizacji.

Ja osobicie lubię mit z Anubisem. Był on partonem mumifikacji bo według legendy zmumifikował zmarłego Ozyrysa. Miał postać szakala lub człowieka z głową owego zwierzęcia podobnego do psa.

anubis.jpg

Napiszcie parę słów o tych bogach.

Emjotka   

Mój ulubiony... hm... Jahwe- bóg Żydów i chrześcijan ... najmniej ciekawy, a najbardziej rozpowszechniony w świecie i wyznawany do dziś :)

Nike

Bogini zwycięstwa, wspierana w boju przez bóstwa: Zelos (Współzawodnictwo), Kratos (Siła) i Bia (Przemoc); towarzyszyła Zeusowi i Atenie, z którą ją niekiedy utożsamiano; w mit. rzym. - Wiktoria; przedstawiana jako młoda kobieta ze skrzydłami u ramion, z wieńcem lub gałązką palmową w dłoni, w czasach rzym. z tarczą.

MaWro   

Mój ulubiony bóg to Ra(egipski bóg słońca).Nie wiem dlaczego go lubię po prostu tak jakoś się żłożyło.

Nie mam swojego ulubionego, ale mogę wyróżnić trzy boginie:

:smile: Wenus [Afrodyta]- bogini miłości, opiekunka żeglarzy

:smile: Junona [Hera]-najwyższa bogini grecka, opiekunka kobiet, żon, położnic i małżeństwa

:smile: Minerwa [Atena]- bogini pokoju i słusznej wojny, uosobienie mądrości

Kiya   

Uwielbiam HORUSA, boga nieba. Trudno mi powiedzieć dlaczego. Był dobrym bóstwem. Podoba mi sie mit o walce Horusa z Setem i zranieniu OKA, które potem stało się bardzo potężnym amuletem (notabene- nosze 'wieczny' amulet podwójnego Oka Horusa na ciele- w postaci tatuażu :D )

Kiya   

Na tej najbardziej interesującej :D

Dobra, żarty na bok... Na lędźwiach :D

//JKM wolałbym na tej bardziej interesującej ;-), ale przypomne, że od takich rozmów jest shoutbox lub chat

Erinna   

Mój ulubiony to Ozyrys - bóg zmarłych chyba każdy wie jak wygląda, więc nie musze prezentować:D

ango   

Inanna ( akad.Isztar ) która była sumeryjską boginnią. Jak dobrze pamiętam to stawiano ją na równi z An ( bóg nieba ). Z czasem stala się uniwersalnym bóstwem. Pewnie miał duży w to wkład Sargon, bo w propagandzie miał być jej ulubieńcem.

Ze wszystkich bogów dostępnych w panteonach najbardziej fascynuje mnie staroegipski bóg RA(Re).Zwany jest bogiem słońca i odrodzenia.

Towarzyszył chyba wszystkim dynastiom faraonów.Można mieć wrażenie że od niego zaczęła się cała Starożytność.

Pozdrawiam.

Moi ulubieni bogowie to:Bastet, bogini ogniska domowego i zabaw; Zeus, najważniejszy grecki Bóg na Olimpie, lubił żenic się z Ziemiankami;.

Moim najbardziej ulubionymibogiem jest Zeus - bóg świata, ale Atena też była fajna - bogini mądrości wyskoczyłą z glowy Zeusa i przyszła w ten sposób na świat.