Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Andrea$ odpowiedział tak jak jest to w większości źródeł więc pytanie jest jego.

Ps

To co znalazłem u Kosiarza traktuję bardziej jako rodzaj ciekawostki. Wstawiłem to z nadzieją, że ktoś może dotarł do czegoś co mogłoby tą historię potwierdzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jestem, jestem, przepraszam, wakacje mnie porwały i ni hu hu, trza jechac było, a tam, to Internetu ni ma.

Proszę podac, co wsię stało z broniącą Szacka 52. DP(radziecką)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Proszę podac, co wsię stało z broniącą Szacka 52. DP(radziecką)

Niemal przestała istnieć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Szacka 52. DP(radziecką)

A czy nie była to przypadkiem 52DS (Dywizja Strzelecka) ?

Była to bitwa, stoczona 29/30 września pomiędzy grupą KOP generała Wilhelma Orlika-Rückemanna , a sowiecką 52DS. Po początkowym ataku sowieckim (odpartym) nasi ruszyli do kontrataku, zdobywając Szack, i urządzając pościg za wycofującymi się oddziałami 52DS. Straty sowieckie nie są bliżej znane (prawdopodobnie zginęło około 500 żołnierzy), nasze - około 350 żołnierzy.

Niemal przestała istnieć?

"Niemal" (podobnie jak "prawie") robi wielką różnicę :) - ale jednak Szumo, ktory odgadł jako pierwszy - zadaje pytanie !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Racja, więc Szumo, Twoja kolej(czyżbyśmy korzystali z tej samej strony?)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Szumo, ktory odgadł jako pierwszy - zadaje pytanie !

Pytanie będzie proste, bo nie jestem jakimś znawcą tego tematu. :) "Czy osobami, benzyną, bombami czy też chlebem, przynosimy ... ....". Dokończcie to zdanie. Chodzi o to kto, co i komu przynosi oraz gdzie to zdanie zostało ono napisane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Czy osobami, benzyną, bombami czy też chlebem, przynosimy ... Polsce śmierć"

Napis ten znajdował się na niemieckim transportowcu Ju-52.

post-1256-1216440503.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Dokładnie tak. :) Twoja kolej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Będzie trudne: "Mała Akcja", i "Duża Akcja" - proszę mi wyjaśnić co to było, na czym miało polegać, jakie siły miały brać w tym udział, i kto za tym stał ...

Powodzenia !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eeeee... trudne? Przesadzasz Drogi ciekawy :)

Chodzi o koncepcję zwrotu zaczepnego nad Bzurą. Ponieważ to tylko quiz, więc w dużym skrócie. "Mała akcja" polegać miała jedynie na działaniach Armii Poznań, której zadaniem byłoby przebijanie się w kierunku Warszawy, a w ślad za nią miała podążać Armia Pomorze. "Duża akcja" to działania ofensywne obu armii na kierunku radomskim z planem późniejszego odejścia za Wisłę. Do wykonania przyjęto drugi wariant.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

... "Duża..." rózniła się tym, że dodatkowo planowano koncentryczne uderzenie z W-wy, planowano przerzucić kawalerię gen. Andersa, no i wykorzystać resztki Armii "Łódź". R-zy do tej akcji miał wydac szef SG, gen. Wacław Stachiewicz. Mimo wszystko - zdumiałeś mnie Vissegard - pytanie jest twoje !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mimo wszystko - zdumiałeś mnie Vissegerd - pytanie jest twoje !

A to niby czymże zdumiałem? :)

A teraz pytanie. Kto pełnił funkcję szefa wywiadu KOP we wrześniu 1939?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Mjr. Jan Gurbski.

A to niby czymże zdumiałem?

W jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu - wychodzi na to, że rzeczy, które mi sie zdają conajmniej trudnymi, dla innych są "bułką z masłem" :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze ciekawy :)

Twoja kolej proszę.

P.s.: Po prostu czytałem trochę o bitwie nad Bzurą i tyle :shy:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.