Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Masz rację wpadł jeden, drugi został "wsypany". Ale historia zamachu w Tarnowie ma drugie dno, bo zamach miał się odbyć wcześniej, przed wyjazdem 16 pp z Tarnowa, lecz właściwe osoby zawiodły i dwa dni później pojechała ekipa improwizowana z wiadomym skutkiem.

[ Dodano: 2008-04-19, 15:03 ]

Podaj jeszcze nazwisko drugiego zamachowca, tego co czekał w Krakowie i pytanie jest twoje.

Wygląda na to że nikt nie zna oryginalnych raportów Abwehry na temat wrześniowej dywersji (zostały opublikowane w Polsce ponad 20 lat temu) więc braci sobie odpuścimy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Neumann, z którym zapoznał Guzego jego przyjaciel (Guzego) Hesler. Czy mimo wszystko mógłbyś podać prawidłową odp?? Aż mi wstyd, że tak mało wiem...

Jeśli rzeczywiście jestem przez cienie uprawniony do zadawania następnego pytania, to w takim razie, (uprzedzam, nie mam weny, więc pytanie będzie dość proste, zresztą dla takich spacjalistów jak np.: ciekawy czy albinos, żadne chyba pyatanie z tego okresu nie jest trudne) moje pytanie brzmi.... :

Na jakim okręcie w nocy z 1 na 2 października, około 15 osobowa grupa polskich obrońców Helu, dokonała udanej ucieczki, z kapitulującego półwyspu, przedzierając sie przez kilka pierścieni niemieckiej blokady i dotarła do Szwecji?? Proszę wymienić przynajmniej 4 nazwiska i dość ważne funkcje/stanowiska jakie później piastowali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wymieniłeś wszystkie nazwiska, tylko Hessler pisał się przez podwójne s

Przyznam się, że zadałem to pytanie celowo, by zareklamować te absolutnie skazane na zapomnienie materiały opublikowane przez Andrzeja Szefera. Raporty z organizacji dywersji przez Abwehrę oraz raporty z akcji Szefer opublikował w języku oryginału w Biuletynie BKBZHwP nr XXXII w 1987 r. Aż 101 stron !!

Ponieważ podał sygnatury akt, to niektóre cwaniaki piszą sygnatury, nie wspominając o jego pracy i materiał jak widać z jest absolutnie nieznany. A jest niesamowity i zaskakujący.

Bo oryginalne raporty Abwehry o wrześniowej dywersji dają zupełnie jej inny obraz i powody dla których został powołany oddział „Brandenburg”. Przyczyną była totalna klęska pomysłu Abwehry o dywersji pomyślanej jako masowe pospolite ruszenie. Stąd szybka decyzja o powołaniu specjalistycznych oddziałów. To była taka poruta, że i Niemcy, z Kurowskim na czele, wolą o tym nie wspominać.

W przypadku Tarnowa dowódcą S - grupy nr 2 która miała wykonać to zadanie był wspomniany przez Ciebie Henryk Hessler, który razem ze swym bratem Jakubem miał wysadzić osobiście dworzec. Grupa była organizowana od maja i liczyła 7 osób w jej skład wchodził również Karol Naumann i Antoni Guzy.

Tymczasem 22 sierpnia H. Hesslera powołano do WP, a po kilku dniach zwolniono do domu każąc mu jednak pozostawać w dyspozycji wojska. I chłopu rura zmiękła.

25 sierpnia o 20-tej jego brat Jakub usłyszał sygnał przejścia do działania i pojechał (aż z Radomyśla gdzie mieszkał) do Bielska do brata. Po powrocie też mu rura zmiękła i uznał że na akcję jest za późno. I w tej sytuacji ich dzieło postanowiło na chybcika wykonać dwóch członków grupy Naumann i Guzy. Dalej jak piszą.

W aktach jest raport Naumanna i Hesslera jak też niezależna ekspertyza oceniająca postawę Hesslerów jako ... zdradę.

Praca Andrzeja Szefera ma tytuł:

„Dywersyjno-sabotażowa działalność wrocławskiej Abwehry na ziemiach polskich w przededniu agresji hitlerowskiej w 1939 r.

Wybór dokumentów i opracowanie Andrzeja Szefera”

Biuletyn BKBZHwP nr XXXII w 1987 r. str. 271 -372.

Mam nadzieję, że Jego praca będzie doceniona i cytowana.

[ Dodano: 2008-04-21, 21:45 ]

Głownie Śląsk. Są też raporty z akcji pod Mostami, jak też z terenu Wielkopolski. Jak się to przeczyta to widać, że policję i kontrwywiad mieliśmy dobry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Doceniam tak długie i interesujące posty, ale to jest quiz. Zasady są jasne, pytanie i odpowiedź, w miarę możliwości bez zbędnego rozpisywania się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
zresztą dla takich spacjalistów jak np.: ciekawy czy albinos, żadne chyba pyatanie z tego okresu nie jest trudne) moje pytanie brzmi.... :

Zbytek łaski, Mości Panie, zbytek łaski - przynajmniej ja za takowego się nie uważam ...

Na jakim okręcie w nocy z 1 na 2 października, około 15 osobowa grupa polskich obrońców Helu, dokonała udanej ucieczki, z kapitulującego półwyspu, przedzierając sie przez kilka pierścieni niemieckiej blokady i dotarła do Szwecji??

Tradycyjnie - "bułka z masłem" :arrow: - ścigacz dozorowy Straży Granicznej "Batory", który w nocy z 1 na 2 października przedarł się do portu Klintehamn na Gotlandii. Internowany w Szwecji - w Vaxholmie - przetrwał tam okres wojny.

. Na jego pokładzie m.inn. byli:

- kier. referatu radiowego Służby Łączności Komendy Portu Wojennego Gdynia - Oksywie kpt. Jerzy Milisiewicz;

- kpt. mar. Konrad Sawicz - Korsak (oficer sygnałowy D-cy Floty);

- kpt. mar. Eligiusz Ceceniowski (d-ca ORP "Czapla");

- por. mar. Tadeusz Męczyński (II oficer artyleryjski ORP "Grom");

- por. mar. Alfons Górski (ofic. nawig. ?)

- ppor. mar. Mieczysław Tarczyński (pomocnik ofic. sygn. D-cy Floty);

- mat Alfred Chęciński;

- st. mar. Władysław Kwiatkowski;

- st. mar. Henryk Pull;

- st. mar. Antoni Słomiński;

- mar. rez. Witold Hubert;

z załogi:

- mat Roch Kaźmierczak;

- kpr. SG Jan Gawlik;

- radiotelegrafista Stanisław Lis;

a także dwóch cywili - urzędników kontraktowych Dowództwa Floty:

- Kazimierz Sokolowski;

- Stanisław Nikiel.

W sumie na pokładzie ścigacza znajdowało się 16 ludzi.*

Proszę wymienić przynajmniej 4 nazwiska i dość ważne funkcje/stanowiska jakie później piastowali.

To już wykracza znacznie poza ramy września 1939r. :evil: Kpt. Milisiewicz został kmdr ppor., w 1945r. kpt. Sawicz - Korsak zostaje kapitanem ORP "Burzy", kpt. Ceceniowski został kmdr. ppor....

_______________________________

* Inna wersja wspomina o: 16 osobowej załodze w składzie: kpt. łącz. Jerzy Milisiewicz - organizator wyprawy, kpt. Mar. Eligiusz Ceceniewski, kpt. mar. Konrad Sawicz - Korsak, por. mar. Alfons Górski, por. mar. Tadeusz Męczyński, ppor. Mieczysław Tarczyński, 4 podoficerów, 3 celników i 3 cywili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W sumie na pokładzie ścigacza znajdowało się 16 ludzi.*

* Inna wersja wspomina o: 16 osobowej załodze w składzie: kpt. łącz. Jerzy Milisiewicz - organizator wyprawy, kpt. Mar. Eligiusz Ceceniewski, kpt. mar. Konrad Sawicz - Korsak, por. mar. Alfons Górski, por. mar. Tadeusz Męczyński, ppor. Mieczysław Tarczyński, 4 podoficerów, 3 celników i 3 cywili.

Tak, tak, pomyliłem się, bo w źródle z którego korzystałem była mowa o 22 "pasażerach", jednak ta pamięć bywa zawodna :razz: .

To już wykracza znacznie poza ramy września 1939r. :evil: Kpt. Milisiewicz został kmdr ppor., w 1945r. kpt. Sawicz - Korsak zostaje kapitanem ORP "Burzy", kpt. Ceceniowski został kmdr. ppor....

por. mar. Jerzy Koziołowski, późniejszy dowódca "Sokoła", kpt. mar. Stanisław Pohorecki, jeden z wyższych oficerów na "Orkanie", zginął zresztą wraz z nim w 1943.

Właściwie to 3 wystarczy. Głównie to chodziło mi o Sawicza, Koziołowskiego i Pohoreckiego, przepraszam, źle sformuowałem pytanie... mimo to wybrnąłeś. Wybacz, nie miałem złych intencji. Poza tym dla kogos takiego jak ty to żaden problem, a poza tym to liczyłe, że ktoś zajrzy do jakiejś "mądrej literatury" omawiającej obronę Helu '39, a tam to tylko tak przy okazji ta informacja zostałaby wtrącona. Rzecz jasna pytanie jest Twoje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Moje pytanie brzmi: 27 września 1939r. zakończył szlak bojowy (internowany przez Sowietów) nasz związek pancerno motorowy ( jego szlak bojowy we wrześniu wyniósł ponad 700KM !). Co to był za związek, w ramach jakiej naszej wj działał, kto nim dowodził ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że chodzi tu o 91 Dywizjon Pancerny. Przebył szlak bojowy od granicy z Prusami Wschodnimi (prawe skrzydło A. Modlin) do prawie granicy węgierskiej (GK gen Andersa). Internowany bodajże pod Kamionką Strumiłową, ale głowy nie dam. To była chyba najdłużej działająca na froncie jednostka pancerna naszej armii. Przydzielona do Nowogródzkiej BK, gen. Wł. Andersa. Dywizjonem dowodził mjr. Antoni Śliwiński. Czy tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Rzekłeś - faktycznie chodziło o 91 dyon pancerny, który przydzielony do Nowogródzkiej BK walczył w GK gen. Andersa. Pytanie jest twoje ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób płk. Adam Zakrzewski rozpoczął formowanie swojej brygady kawalerii, skąd brał żołnierzy i kto był jego zastepcą?

Przypomnę tylko, że tzw. Kombinowana BK powstała 13 września.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ponownie zacytuję jeden z moich "najulubieńszych" cytatów z "Killera" (w tym wypadku kwestia wypowiedziana przez naczelnika Mieczysława): "Wiem, ale nie powiem" :roll: . Poczekam, co by nie było monotonnie ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może jednak odpowiedz ciekawy proszę, bo quiz nam stoi... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

No dobra ... płk. Adam Zakrzewski był d-cą Pomorskiej BK (za gen. bryg. Grzmota - Skotnickiego, ktory tuż przed wybuchem wojny zostal mianowany d-cą GO "Czersk"). Od pierwszego dnia bierze udział w walkach, w ramach Armii "Pomorze". 3-go września, po ciężkich walkach w Lasach Tucholskich udaje jej się dotrzyć do przedmościa bydgoskiego. Po wycofaniu się z Bydgoszczy brygada otrzymuje r-z dozru rz. Wisły od Solca Kujawskiego do Torunia. Brygada poniosła znaczne straty. 05.09.1939r. Płk. Zakrzewski wyjeżdża do W-wy, celem odtworzenia Pomorskiej BK (w tym czasie dowództwo nad brygadą obejmuje d-ca 8psk, płk. dypl. J. Jastrzębski). W dn. 09.09.1939r. resztki brygady (2psz, 8psk) wraz z artylerią wchodzą w skład GO gen. Grzmota - Skotnickiego. W dn. 12.09.1939r. brygada walczy pod Ozorkowem, pozostając w oslonie Armii "Poznań" od zachodu. Następnie wraz z Wielkopolską Brygadą Kawalerii i Podolską Brygadą Kawalerii weszła w skład Zbiorczej Brygady Kawalerii gen. bryg. Romana Abrahama, z którą przebijała się przez Palmiry do Warszawy. Do stolicy weszła 20 września i brała udział w jej obronie aż do kapitulacji 28 września. Czy to wystarczy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, tylko, że... trochę nie o to chodziło. Płk. Adam Zakrzewski swoją brygadę kawalerii zaczął tworzyć po wyjeździe z Warszawy na bazie ośrodka zapasowego kawalerii "Garwolin" i... z maruderów, których pułkownik przy pomocy kilku ludzi zaczął zatrzymywać na drodze ;)

Do brygady włączył też resztki rozbitej Wileńskiej BK, w postaci 4 puł. i 1 szw. 13 puł. w dniu 13 września, kończąc w zasadzie formowanie Kombinowanej BK. Jednostkę tę nazywano też BK płk. Zakrzewskiego. Weszła w skład GO gen. Andersa i brała udział w drugiej bitwie tomaszowskiej.

Pytanie było jednak ciężkie, udzieliłeś wyczerpującej odpowiedzi, zapewne niejasno zapisałem pytanie, kolej oczywiście jest Twoja ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ja coś dam-

Które z jednostek 44 Rezerwowej DP brały udział w obronie Warszawy ?? [ dokładnie proszę ] .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.