Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Przynajmniej spróbuję:wink: W skład armii słowackiej dowodzonej przez generała Ferdinanda Catalosa wchodziły trzy dywizje piechoty: "Razus", "Skultety" i "Janosik" oraz zgrupowanie wojsk szybkich "Kalincak".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No i widzisz Albinosie?Dobrze-Twoja kolej.Napisz swojego 2000 posta.

P.S.- podejrzewam, że dla Ciekawego(?), bo ja nie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Będzie coś prostego (a już na pewno dla jednej osoby:): w miejsce którego pułku do 10. BK wszedł 24. p.u. z Kraśnika oraz jakie były losy tegoż pułku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Będzie coś prostego (a już na pewno dla jednej osoby:): w miejsce którego pułku do 10. BK wszedł 24. p.u. z Kraśnika oraz jakie były losy tegoż pułku?

A o to, to może spytajmy jakiegoś Rzeszowiaka (lub okolicznego mieszkańca) :wink:

P.S. Moje pełne uznanie (i ukłon w stronę głębokiej wiedzy) zdobędzie osoba, która odpowie, dlaczego się tak stało (tj. dlaczego 24p.u. wszedł na jego miejsce) :roll: ???

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ciekawy, my wiemy, że Ty znasz odpowiedź.Powiedz, bo jak na razie nikt nie zna odpowiedzi. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

To pytanie wchodzi w zakres, że tak się wyrażę mojej osobistej "specjalizacji :wink: ", więc jest mi bardzo bliskie :roll: A podpowiedź .... hmmm ... no cóż - ma to niejako związek z motoryzacją :idea:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Podejrzewam że chodzi o to, iż 20. p.u. nie chciał się zgodzić na zmotoryzowanie jednostki, więc zamieniono go z 24. p.u. Niestety nie wiem czemu akurat padło na 24. p.u.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Może się zgłosili...Albo dowódca wyraził chęć.Nie wiem...niechaj Ciekawy nam powie, prosimy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Dobrze, chociaż prawda jest trywialna (jak na nnasze międzywojenne uwarunkowania), i nieco wstydliwa dla Rzeszowiaków :oops: .

Otóż w lutym 1937r. podjęto decyzję o utworzeniu pierwszej w IIRP brygady zmotoryzowanej. Wybór padł na dwupułkową 10BK (skład : 20 p.u. z Rzeszowa, i 10 p.s.k. z Łańcuta + inne służby). O ile w 10 p.s.k. motoryzację przyjęto raczej powściągliwie, o tyle w 20 p.u. postawiono jej .... opór (!). MSWoj. niezadowolne takim obrotem sprawy zmieniło plany, i dzięki temu mój "ukochany" 24 p.u. wszedł na miejsce 20 - go, mając zaszczyt i honor służyć w naszej (obok WBP-M) najnowocześniejszej jednostce zmotoryzowanej pod dowództwem płk. dypl. Stanisława Maczka. Co ciekawe - jeżeli do tej sytuacji by nie doszło, to 24 pułk skończyłby jak większość pułków kawalerii we wrzesniu - resztki rozbite gdzieś po lasach na lubelszczyźnie (a precyzyjniej: wszedłby tam, gdzie został skierowany 20 p.u. - do Kresowej BK, wchodzącej w skład Armii "Łódź". Wszedł później w skład grupy gen. Andersa, rozbity przy próbie przedarcia się na Węgry ...).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czyli rozumiem że teraz moja kolej: Proszę podać datę, godzinę (mniej więcej) i miejsce podpisania przez gen. Kutrzebę aktu kapitulacji Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Budynek fabryki Skody, godz. 13.15, 28. września, gen.T. Kutrzeba i gen. J. Blaskowitz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dobrze, coś łatwego dla panów speców.Ile i jakie jednostki W-SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wedle mojej wiedzy to... żadna jednostka Waffen-SS nie walczyła we wrześniu '39. A to z tego prozaicznego powodu, że W-SS zostało powołane do życia dopiero z dniem 1.I.1940 roku z rozkazu Heinricha Himmlera.

Co do jednostek SS biorących udział w walkach to były to (dane za whatfor): Leibstandarte SS "Adolf Hitler", SS-Standarte "Deutschland", SS-Standarte "Germania", SS-Standarte "Der Führer", SS-Nachrichtensturmbann, SS-Artillerie Regiment, SS-Aufklärungsabteilung, SS-Pionieresturmbann.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.