Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
saturn

Radziecki program -" Gotowy do pracy i obrony", czy istniał odpowiednik w innych krajach socjalistycznych?

Recommended Posts

saturn   

Program obejmował ludność Związku Radzieckiego w wieku od 6 do 60 lat, istniał od 1931 do 1991. Zawierał zarówno elementy sportowe i stricte umiejętności obronne. Do dyscyplin i umiejętności militarnych, które punktowano w zależności od wyników uczestników należały:

- bieganie

- pływanie

- podciąganie na drążku

- strzelanie

- rzut granatem

Przynależność do programu i spełnienie jego etapowych norm uprawniało do noszenia różnych odznak GTO.

Czy w krajach Układu Warszawskiego istniały odpowiedniki takiego ogólno-sportowego zjawisko afirmowanego przez państwo?  Z rodzimego podwórka pamiętam pierwsze podręczniki sztuk walki, wydawane przez wydawnictwa wojskowe i chyba w ramach Ligii Obrony Kraju, można było otrzymywać jakieś odznaczenia, lecz czy wiązało się to z jakimiś specjalistycznymi umiejętnościami?

Komar   

Z dzieciństwa pamiętam (bodajże z lektury "Płomyczka" czy też "Płomyka"), że istniały odznaki SPO (Sprawny do Pracy i Obrony) oraz BSPO (Bądź Sprawny do Pracy i Obrony). Wystarczy wpisać do wyszukiwarki skrót BSPO, a pokaże się duża liczba odnośników.

Komar   

Okolice połowy lat pięćdziesiątych - to okres, gdy akcja BSPO utrwaliła się w mojej pamięci. W każdym razie przed rokiem 1956.

W dniu 11.09.2019 o 12:03 AM, Komar napisał:

Okolice połowy lat pięćdziesiątych

Pierwsza polowa czy druga? A "BSPO" jest wariantem "SPO"...

W dniu 9.09.2019 o 2:54 PM, Komar napisał:

Wystarczy wpisać do wyszukiwarki skrót BSPO, a pokaże się duża liczba odnośników

To sobie wpisałem i mam wynik:

"UCHWAŁA

RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
w sprawie ustanowienia odznaki: "Sprawny do Pracy i Obrony".
Dla podkreślenia poważnej roli wychowania fizycznego i sportu w podnoszeniu stanu zdrowotności oraz dla zapewnienia wszechstronnego rozwoju fizycznego obywateli i przygotowania ich do wydajnej pracy i obrony Ludowej Ojczyzny, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. Ustanawia się odznakę: "Sprawny do Pracy i Obrony" ("SPO").
§  2.
1. 1 Odznaka "SPO" stanowi wyraz osiągniętej sprawności fizycznej w ramach wszechstronnego i powszechnego wychowania fizycznego i dzieli się na następujące stopnie:
1. stopień dziecięcy - dla wieku 11-14 lat,
2. stopień młodociany - dla wieku 15-16 lat,
3. stopień I - dla wieku od 17 lat,
4. stopień II - dla wieku od 17 lat.
2. Odznaka w stopniu dziecięcym i młodzieżowym nosi nazwę: "Bądź Sprawny do Pracy i Obrony" (BSPO)".

saturn   

Z ciekawostek Władimir Putin podpisał dekret o - " przywróceniu norm GTO" z dniem 1 września 2014, przy czym  (program) jest wdrażany i modernizowany w różnych okręgach i grupach zawodowych  chyba nawet do dzisiaj. Na pewno podniesiono normy wiekowe, a  z dyscyplin rzut granatem zastąpiono rzutem piłeczką tenisową do celu. Za koordynację odpowiada Departament Kultury Fizycznej i Sportu Miasta Moskwy.  

3 godziny temu, secesjonista napisał:

Pierwsza polowa czy druga?

W dniu 11.09.2019 o 12:03 AM, Komar napisał:

W każdym razie przed rokiem 1956.

To będzie chyba pierwsza.

jancet   
4 godziny temu, secesjonista napisał:

UCHWAŁA RADY MINISTRÓW z dnia 17 kwietnia 1950

Ja zaś ze swego dzieciństwa (pomijając okres, z którego nic pamiętać nie mogę, to od roku 1968) niczego takiego nie pamiętam. To znaczy pamiętam, że mieliśmy w podstawówce sprawdziany z pływania, biegu na 60 m, podciągania na drążku, rzutu piłką do palanta i chyba także ze strzelania kbks (to może jednak było dopiero w liceum), ale żeby przyznawano za to jakieś oznaki - ни хуху , żeby pozostać w klimacie epoki.

Czyli:

1) albo uchwała była martwa od początku,

2) albo działała w latach 50., ale w 20 lat po jej podjęciu - już nie,

3) albo tak bardzo mnie to nie interesowało, że zapomniałem.

To ostatnie wcale by mnie nie dziwiło, bo w dwóch z wymienionych dyscyplin miałem wynik ZERO. Po mym rzucie piłką do palanta wuefista jęknął "O Jezu !!!". Tylko strzelanie poszło by mi w miarę dobrze, szkoda że pomyliłem tarcze. Kolega dostał 50 punktów na 30 możliwych, czyli co najmniej 20 było moje. A może 30?

Nie przeszkodziło mi to w roku 1986 zdać egzamin oficerski na Montelupich z wyróżnieniem.

Edited by jancet
stylistyka

Był jeszcze (przynajmniej za moich czasów - rocznik 1969) rzut "ćwiczebnym granatem", mnie to spotkało w liceum a pamiętam bo była to "okazja" gdzie znów trafiłem do dyrektora. Namówiłem kilka osób by rzucali nie w stronę "piaskownicy" do skoku w dal, która była miejscem celu, a w kierunku nieszczęsnej (wówczas) nauczycielki. Pamiętam z tych samych zajęć przenoszenie "rannego" na noszach, mieliśmy pokonać pagórek (za drugim boiskiem do piłki nożnej) a potem przebyć rów przy płocie liceum, a biegło kilka tandemów i wszystko na czas. Zwycięstwo jest wszystkim... zatem zaordynowałem, że zbędny ciężar jest przeszkodą i wywaliliśmy z noszy "rannego", byliśmy pierwsi na mecie, ale nas zdyskwalifikowano.

W dniu 12.09.2019 o 8:27 PM, jancet napisał:

Nie przeszkodziło mi to w roku 1986 zdać egzamin oficerski na Montelupich z wyróżnieniem

Na jaki stopień?

Część wpisów dotyczących głównie szkolenia wojskowego w okresie PRL została wydzielona do odrębnego tematu: "O szkoleniu wojskowym i garść wspomnień związanych z wojskiem w PRL".

secesjonista