Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gryfon

Wkład Francuzów w wyzwolenie Francji

Rekomendowane odpowiedzi

Gryfon   

Jaki był wkład samych Francuzów w wyzwolenie ich ojczyzny w roku 1945 z pod okupacji Hitlerowskiej? Z tego co dowiedziałem się do tej pory to ,,Wolni Francuzi,, wystawili jedynie dwie dywizje które zresztą i tak w pewnym momencie samowolnie opuściły front.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
euklides   
4 godziny temu, Gryfon napisał:

Jaki był wkład samych Francuzów w wyzwolenie ich ojczyzny w roku 1945 z pod okupacji Hitlerowskiej? 

(...)

A byli tam Niemcy w 1945 roku?

Podobno dzięki ich wywiadowi alianci lepiej znali Wał Atlantycki niż Niemcy. Na bieżąco informowali Londyn o niemieckich jednostkach na terenie Francji i ich dyslokacji. Wskazywali cele nalotów dzięki czemu np. rozgromiona została niemiecka 7 dywizja panc. Eisenhower podobno oceniał wartość francuskiego ruchu oporu w 1944 roku na równoważny 5 dywizjom powietrzno-desantowym. W 1942 roku podobno bardzo pomogli Amerykanom w lądowaniu w Afryce Północnej, szczególnie w Algierze. Ich ruch oporu (wywiad) doprowadził do zupełnego zaskoczenia Niemców podczas lądowania w Prowansji w sierpniu 1944r   

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gryfon   
22 godziny temu, euklides napisał:

A byli tam Niemcy w 1945 roku?

To mój błąd powinien był napisać 1944

W dniu 13.09.2018 o 3:07 PM, secesjonista napisał:

Chodzi o regularną armię czy i o partyzantkę?

Raczej o regularną armie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 godzin temu, Gryfon napisał:

o mój błąd powinien był napisać 1944

Akurat to nie jest błąd.

A euklides co tak często zalecający innym "wystukanie" pewnych informacji powinien sobie wystukać historie z roku 1945 tyczące się takich miast i obszarów, jak: La Rochelle, Lauterbourgh, Forbach, Turckheim, Saorge, Colmar...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
euklides   
17 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

A euklides co tak często zalecający innym "wystukanie" pewnych informacji powinien sobie wystukać historie z roku 1945 tyczące się takich miast i obszarów, jak: La Rochelle, Lauterbourgh, Forbach, Turckheim, Saorge, Colmar...

Tyle że wówczas Francja była wyzwolona. Jeżeli ktoś się chce przyczepić do tego czy w 1945 roku Francja była wyzwolona to chyba lepiej wspomnieć o niemieckiej ofensywie w Alzacji na tyle skutecznej że Eisenhower chciał ewakuować Strasburg , zresztą słusznie z wojskowego punktu widzenia ale narobiło to wśród aliantów sporego zamieszania bo de Gaulle za nic nie chciał się na to zgodzić bowiem groziło że jak Niemcy wejdą do Strasburga to rozprawią się francuskim ruchem oporu który się tam ujawnił po wyzwoleniu miasta.   

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No cóż...

skoro dla euklidesa wyzwolona Francja to Francja w której część miast pozostaje w rękach przeciwnika to cóż ja mogę powiedzieć na takie dictum?

Skoro euklides zadaje pytanie: czy w 1945 r. Niemcy byli we Francji, to ja też mam pytania:

1 czy wspomniane przeze mnie miasta leżą we Francji?

2 czy wspomniane miasta zostały zajęte przez siły aliantów w 1944 roku?

3 kto ich bronił?

Poprosiłbym o odpowiedź - tak punkt po punkcie.

To że większość Francji została wyzwolona w 1944 roku nie ulega wątpliwości, jak i to że euklides myli się sądząc, iż cała Francja została wyzwolona w tym roku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 13.09.2018 o 1:35 PM, Gryfon napisał:

Z tego co dowiedziałem się do tej pory to ,,Wolni Francuzi,, wystawili jedynie dwie dywizje które zresztą i tak w pewnym momencie samowolnie opuściły front.

Jak rozumiem do tych sił nie doliczasz związków taktycznych z francuskich kolonii? Bo tak się składa, że francuska 1 Armia to było "trochę" więcej dywizji niż tylko dwie.

W dniu 13.09.2018 o 1:35 PM, Gryfon napisał:

Jaki był wkład samych Francuzów w wyzwolenie ich ojczyzny w roku 1945 z pod okupacji Hitlerowskiej?

Co rozumiesz przez "wkład"? Czy ten "wkład" w pokonanie III Rzeszy to tylko te dywizje "Wolnych Francuzów" (z pominięciem sił z kolonii francuskich), które były zaangażowane bezpośrednio w walki na terenie Francji? Rozumiem, że np. marynarka wojenna nie miała wpływu na przebieg wojny i nie jest "wkładem" w zwycięstwo nad Niemcami, a tym samym w wyzwolenie Francji spod niemieckiej okupacji.

Siły francuskie liczyły jesienią 1944 ponad pół miliona żołnierzy, a do końca wojny ta liczba wzrosła do prawie 1,3 miliona.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jancet   
W dniu 15.09.2018 o 2:20 PM, secesjonista napisał:

wyzwolona Francja to Francja w której część miast pozostaje w rękach przeciwnika to cóż ja mogę powiedzieć na takie dictum?

Mówimy o tym, że Polska odzyskała niepodległość - czyli wyzwoliła się - w listopadzie 1918 roku. Jednak w tym czasie polskie władze panowały jedynie na pewnej części terytorium, które w powszechnej polskiej opinii było uważane za polskie. O ile dobrze pamiętam, to nie obejmowało ono np. Lwowa, Wilna, Poznania, a nawet Suwałk. O braku dostępu do morza też warto wspomnieć.

Z semantycznego punktu widzenia nie znajduję żadnej sprzeczności w stwierdzeniu, że w danym momencie "Francja była wyzwolona" choć jednak w tym momencie pewne, nieliczne miejscowości, uważane za francuskie, były w rękach wroga.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta