Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
toporow

Quiz Polska Piastów

Recommended Posts

Ponieważ mineło trochę czasu i jak słusznie zwrócił mi uwagę Tofik, quiz przeze mnie "leży" (bo już nawet nie stoi), to może podam odpowiedź :D

Za odmowę bądź uchylanie się od gaszenia pożaru i pomocy pogorzelcom, mieszczanom groziła kara konfiskaty mienia i wygnania z miasta.

To może teraz zada pytanie ktoś inny, może kto pierwszy, ten lepszy :wink:

[ Dodano: 2008-04-29, 12:29 ]

Skoro nikt, to może ja...

Tym razem proste pytanie :wink:

Na skutek pewnego zdarzenia, królową Elżbietę Łokietkówną nazwano królową Kikutą. Co to było za zdarzenie?

Cóż , zapewne dlatego, że gdy Felicjan Zach dowiedział się o romansie Kazimierza z jaego córką -Klarą to wpadł w szał i z mieczem wtargnął do komnaty , w której przebywała Elżbieta i Karol Robert . Króla Roberta zranił w ramię , a Elżbiecie odciął cztery palce u prawej dłoni. To chyba stąd jej przydomek -królowa Kikuta. :D

Brawo Alessandro, to jest właściwa odpowiedź :D

Zdarzenie miało miejsce w 1330 roku.

Proszę bardzo, Twoja kolej.

W tych latach? Król? W Polsce? Nie mam pojęcia.

Właściwie to toczą się spory czy ten człowiek istniał naprawdę , między innymi stąd jegO przydomek. :D Wykorzystaj tę podpowiedź dobrze.

Tofik   

Cały szkopuł polega na tym, że jest pewność, iż nie był królem :D

A ja nie odpowiem, na razie robię sobie wolne od wszelkich quizów, przecież quizy nie samym Tofikiem żyją :tongue: (i nie powinny i nie żyją).

Cały szkopuł polega na tym, że jest pewność, iż nie był królem

No to sprawa wyjaśniona. I bardzo dobrze Tofik, nareszcie od Ciebie odpoczniemy :mrgreen: . To pytanie jest łatwiejsze niż wam się wydaje. Może jakieś źródła wiedzy? :tongue:

Cały szkopuł polega na tym, że jest pewność, iż nie był królem

A drugi szkopuł polega na tym, że nie ma pewności, że on w ogóle istniał, właściwie to zdecydowana większość historyków całkowicie neguje jego istnienie.

A ja nie odpowiem

A ja odpowiem :D

Bolesław Zapomniany.

Kosy na ziemiach polskich pojawiły się w XII wieku. Gdzie znajduje się pierwsze przedstawienie tego narzędzia?

Ja mam tylko zdjęcie kafla piecowego z 1490 roku z Gniezna, gdzie jest śmierć z kosą, ale to chyba nie o to chodzi... :)

Może więc w "Żywotach Św. Augustyna"?

mam tylko zdjęcie kafla piecowego z 1490

Znacznie wcześniej i nie na kaflu.

Może więc w "Żywotach Św. Augustyna"?

Nie.

Proponuję poszukać w miniaturach dla ułatwienia dodam, że jest to miniatura kalendarzowa w psałterzu.

Czyj to psałterz? (Dla ułatwienia dodam znowu, że nie jest to własność indywidualna) i z którego roku (tak około).

Jeszcze trochę i podam odpowiedź.

Może więc chodzi o Psałterz floriański królowej Jadwigi?