Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ mineło trochę czasu i jak słusznie zwrócił mi uwagę Tofik, quiz przeze mnie "leży" (bo już nawet nie stoi), to może podam odpowiedź :D

Za odmowę bądź uchylanie się od gaszenia pożaru i pomocy pogorzelcom, mieszczanom groziła kara konfiskaty mienia i wygnania z miasta.

To może teraz zada pytanie ktoś inny, może kto pierwszy, ten lepszy :wink:

[ Dodano: 2008-04-29, 12:29 ]

Skoro nikt, to może ja...

Tym razem proste pytanie :wink:

Na skutek pewnego zdarzenia, królową Elżbietę Łokietkówną nazwano królową Kikutą. Co to było za zdarzenie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż , zapewne dlatego, że gdy Felicjan Zach dowiedział się o romansie Kazimierza z jaego córką -Klarą to wpadł w szał i z mieczem wtargnął do komnaty , w której przebywała Elżbieta i Karol Robert . Króla Roberta zranił w ramię , a Elżbiecie odciął cztery palce u prawej dłoni. To chyba stąd jej przydomek -królowa Kikuta. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Brawo Alessandro, to jest właściwa odpowiedź :D

Zdarzenie miało miejsce w 1330 roku.

Proszę bardzo, Twoja kolej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W tych latach? Król? W Polsce? Nie mam pojęcia.

Właściwie to toczą się spory czy ten człowiek istniał naprawdę , między innymi stąd jegO przydomek. :D Wykorzystaj tę podpowiedź dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Cały szkopuł polega na tym, że jest pewność, iż nie był królem :D

A ja nie odpowiem, na razie robię sobie wolne od wszelkich quizów, przecież quizy nie samym Tofikiem żyją :tongue: (i nie powinny i nie żyją).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cały szkopuł polega na tym, że jest pewność, iż nie był królem

No to sprawa wyjaśniona. I bardzo dobrze Tofik, nareszcie od Ciebie odpoczniemy :mrgreen: . To pytanie jest łatwiejsze niż wam się wydaje. Może jakieś źródła wiedzy? :tongue:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cały szkopuł polega na tym, że jest pewność, iż nie był królem

A drugi szkopuł polega na tym, że nie ma pewności, że on w ogóle istniał, właściwie to zdecydowana większość historyków całkowicie neguje jego istnienie.

A ja nie odpowiem

A ja odpowiem :D

Bolesław Zapomniany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kosy na ziemiach polskich pojawiły się w XII wieku. Gdzie znajduje się pierwsze przedstawienie tego narzędzia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko zdjęcie kafla piecowego z 1490 roku z Gniezna, gdzie jest śmierć z kosą, ale to chyba nie o to chodzi... :)

Może więc w "Żywotach Św. Augustyna"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mam tylko zdjęcie kafla piecowego z 1490

Znacznie wcześniej i nie na kaflu.

Może więc w "Żywotach Św. Augustyna"?

Nie.

Proponuję poszukać w miniaturach dla ułatwienia dodam, że jest to miniatura kalendarzowa w psałterzu.

Czyj to psałterz? (Dla ułatwienia dodam znowu, że nie jest to własność indywidualna) i z którego roku (tak około).

Jeszcze trochę i podam odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może więc chodzi o Psałterz floriański królowej Jadwigi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.