Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Czytaj dokładniej moje podpowiedzi, teraz już na prawdę proste. Twoja odpowiedź jest dalej błędna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na pewno chodzi o Szczecin?

Zaryzykowałbym tezę, że Niedomir, gdyby nie to, że nie ma ulicy imienia takiej osoby w Szczecinie.

Edytowane przez NRohirrim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To może niech zdecyduje Tofik, jako moderator działu, czy mam dać odpowiedź, czy jeszcze ktoś spróbuje. Po podpowiedziach, które dałem pytanie jest trywialne, wystarczy odrobina wysiłku i inteligencji. Jest tylko jedna ulica w Szczecinie (uliczka, mała), która ma nazwę od nazwiska i jednocześnie istnieje restauracja, gdzie to nazwisko jest w nazwie. Pierwsza litera - W.

Jak teraz nie zgadniecie, to sierotki jesteście ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Podam prawidłową odpowiedź, jak mi nie karzecie zadawać pytania ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj, trochę namieszałem, to ja jestem sierotka ;)

Nie do końca dobrze Wam podpowiedziałem, za co najmocniej przepraszam.

Chodzi o uliczkę w Szczecinie. Sprawdzałem na planie miasta sprzed lat, a uliczka zniknęła podczas budowy Trasy Zamkowej w ostatnich latach. Kiedyś szedł nią nawet tramwaj, zresztą w grudniu 1967 roku był tam głośny wypadek tramwajowy, w którym zginęło 15 osób. Dziś w miejscu tragedii stoi krzyż, a znajduje się nieopodal Baszty Panieńskiej.

Restauracja natomiast istnieje (Tawerna u Wyszaka). Postacią z zagadki jest niejaki Jan Wyszak (imię po chrzcie), szczeciński kupiec, armator (kilkanaście statków), wójt podgrodzia, a czasem wojownik i pirat. Postać nieco zapomniana, a szkoda, bo bardzo ciekawa. U podnóża Wałów Chrobrego, we wnęce fontanny znajduje się rzeźba przedstawiająca jego postać (hipotetyczną oczywiście, podobnie jak rzeźba Jana z Kolna). O Wyszaku wspomina Herbord w swoim "Żywocie św. Ottona", określając go mianem propetens vir (czcigodny mąż?).

harry, nie ma tak dobrze, jak się odpowie, trzeba chyba jednak zadać pytanie ;)

Ponieważ kolega NRohirim zadał sobie najwięcej trudu, a przekonany jestem, że gdyby nie moja błędna nieco podpowiedź, to by w końcu zgadł, więc w uznaniu zasług, ogłaszam go jako zwycięzcę :)

NRohirim, Twoja kolej proszę, zadawaj ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, prawidłowo.

Moje pytanie:

Który władca piastowski miał zasłynąć z tego, że przegrał z dworzaninem w kości?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Cóż, wyjaśnienia zagadki się raczej nie doczekamy, a więc kto pierwszy ten lepszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No to (z miesięcznym poślizgiem) ja zadam: jaka bitwa przypieczętowała koniec panowania Konrada Mazowieckiego w Krakowie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Książęcy monopol łowów na grubą zwierzynę był trudny do utrzymania. Najpierw przywileje otrzymywał Kościół potem rycerstwo.

I pytanie:

Jaki rycerz jako pierwszy i kiedy uzyskał przywilej łowów na grubego zwierza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

W wieku XV prawo do polowania na grubego zwierza, przeszło na rycerstwo, wraz z prawem posiadania na własność gruntów, ale o tym chyba łatwo można się dowiedzieć. Pierwsza część pytania łatwa łatwa, więc 1/2 punktu.

Nie wiem, jaki rycerz otrzymał ten przywilej jako pierwszy, może nastąpiło to spontanicznie i było ich kilku. :) Liczę, że pytanie było podchłytliwe. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.