Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Banalne pytanie: Ilu Rusów miał puścić Kazimierz Odnowiciel w myśl ugody z Jarosławem?

[ Dodano: 2008-06-16, 10:37 ]

Hmm, czy ja zabiłem quiz? :) :cry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Wg Nestora - 800 wziętych jeszcze przez Bolesława Chrobrego, jeśli jeszcze umiem czytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Gall wymienia ją jako siostrę cesarza Henryka, wdowę po królu węgierskim.

Czyją żoną ona była i jak miała na imię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Gall wymienia ją jako siostrę cesarza Henryka III, wdowę po królu węgierskim Salomonie.

Czyją żoną ona była i jak miała na imię.

Tofiku wysil się :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gall wymienia ją jako siostrę cesarza Henryka III, wdowę po królu węgierskim Salomonie.

Coś mi tu nie gra trochę, ale po kolei.

Po pierwsze, Tofik odpowiedział chyba trochę w pośpiechu :)Władysław Herman (bo o to chodzi w pytaniu) istotnie poślubił Judytę Marię Salicką, była ona wdową po królu węgierskim Salomonie Arpadzie. Po drugie, była też córką cesarza Henryka III.

Gall Anonim natomiast pisze: "Mały Bolesław urodził się więc w uroczystość św. Stefana króla, matka zaś jego, zaniemógłszy następnie, umarła w noc Bożego Narodzenia. Niewiasta ta pełniła dzieła miłosierdzia wobec biednych i więźniów, szczególnie bezpośrednio przed śmiercią, i wielu chrześcijan wykupywała za własne pieniądze z niewoli u Żydów. Po jej śmierci książę Władysław, jako że był człowiekiem ociężałym i chorym na nogi, a miał małego chłopaczka, pojął za małżonkę siostrę cesarza Henryka III, poprzednio żonę Salomona, króla Węgier, z której nie spłodził żadnego syna, lecz [tylko] trzy córki."

Henryk III miał dwie siostry, Matyldę, żonę króla Francji, Henryka I (zmarła w wieku 16 lat) oraz Beatrycze, zmarłą w wieku lat 9.

Dla sprawdzenia jescze tekst łaciński: "Quae mulier in pauperes et captivos ante diem praecipue sui obitus opera pietatis exercebat, et multos christianos de servitute ludaeorum suis facultatibus redimebat. Illa mortua, Wladislavus dux, quia homo gravis aegerque pedibus erat et aetate parvulum hebebat sororem imperatoris tertii Henrici, uxorem prius Salomonis Ungariae regis, in matrimonium desponsavit, de qua nullum filium, sed tres filias procreavit,..."

To trochę krótszy tekst, ale wybaczcie, nie chciało mi się całości przepisywać :D

W każdym bądź razie, mamy tu wyraźnie "sororem", czyli mowa o siostrze faktycznie. Pomylił się jednak Gall :clap:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No właśnie, nie zauważyłem drugiej części pytania, niech widiowy wybierze kto ma zadawać pytanie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ależ zadawaj Tofik, przecież doskonale wiedziałeś czyją żoną była Judytka ;)

Ja tylko, korzystając z okazji chciałem sprostować kronikę Galla, nic więcej :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No to ok.

Ile wynosił sławny trybut ze Śląska płacony Czechom przez Piastów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hmm, czy ja zabiłem quiz?

To akurat moja specjalność. :roll:

Pierwsze u nas młyny wodna pojawiły się w XII wieku głównie na Śląsku, z 1145 roku mamy wiadomość o młynie wodnym w centralnej Polsce.

Gdzie się ten młyn znajdował i na jakiej rzece?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No znowu te capricornusowe pytania :mrgreen:

Będę strzelał, Płock nad Wisłą ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.