Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Jakie nieloty występowały w Europie w XVII wieku?

Recommended Posts

Kiwi w XIV - XV wieku w Europie? Nierealne.

Jedynym chyba nielotem europejskim była alka olbrzymia.

 

Może chodzi o słonkę? Ale to nie jest nielot i chyba nikt jej wtedy nie nazwał "kiwi".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

A szczególnie interesują mnie wzmianki o... kiwi (?!?).

A czy ktokolwiek już wzmiankował o pojawieniu się (nawet pojedynczego) kiwi Europie w wieku XIV-XV?!? Bo, jak przypuszczam, Twoje pytanie jest jakąś wzmianką implikowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wspomniała o tym Stanisława Janicka z gorzowskiego Archiwum Państwowego, miały one zostać objęte ochroną w 1698 roku w Prusach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

objęte ochroną w 1698 roku w Prusach.

To dlaczego jest mowa o XIV-XV wieku?

Prędzej przypuszczałem, że ptak podobny do kiwi pojawił się na jakimś średniowiecznym obrazie, czy ilustracji, stąd wysnuto teorię, iż był znany w ówczesnej Europie.

Wedle mojej wiedzy kiwi występują w naturze tylko na Nowej Zelandii. Nie sądzę, aby Tasman zdążył jakiegokolwiek stamtąd przywieźć. Wszystko to wygląda dosyć dziwnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faktycznie wpisałem jakiś dziwny zakres, miałem zamiar podać wcześniejszą epokę zakładając, że skoro miały "jeszcze występować" u schyłku XVII wieku to powinny o nich być liczniejsze wzmianki we wcześniejszych epokach.

Zmienię tę datację.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mi się wydaje, że gdzieś, jakieś kryptozoologiczne, czy kryptohistoryczne strony wskazywały na występowanie kiwi na jakiś średniowiecznych ilustracjach.

Ale może to nie było kiwi, tylko indyk, czy inny kazuar lub dodo?;)

 

Mam jeszcze jeden trop. 1698 to czasy Groß Friedrichsburg. Może wówczas przywieźli jakieś strusie ze Złotego Wybrzeża? I komuś egzotyczne nieloty z innymi egzotycznymi nielotami się pomyliły?

Edited by Bruno Wątpliwy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Ale może to nie było kiwi, tylko indyk, czy inny kazuar lub dodo?;)

 

Mam jeszcze jeden trop. 

 

Jest jeszcze problem z nazwą i samą znajomością gatunku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez wiedzy na jaki, pruski akt z 1698 roku powołano się, tworząc teorię "o ochronie kiwi" (i bez znajomości treści tego aktu) - trudno cokolwiek sensownie przypuszczać. Jest raczej stuprocentowo pewne, że nie chodziło o nowozelandzkie kiwi. Natomiast - w języku niemieckim kiwi to inaczej Schnepfenstrauße,  zatem mogła wystąpić jakaś pomyłka ze strusiami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, ale podejrzewam, że jak w przypadku kiwi, Prusy nie były miejscem gdzie trzeba było chronić strusie w okresie lęgowym...

Inkryminowana wypowiedź:

"Edykt z 5 IV 1698 r. mówi o ochronie dzikich gęsi i kaczek, a szczególnie o dziwo (nielotów) ptaków kiwi w okresie lęgowym, natomiast edykt z 23 V 1729 r. zezwala już na strzelanie do dzikich kaczek przez cały rok bez względu na okres lęgowy, tłumacząc, iż są to ptaki przelotne, nietutejsze a więc nie trzeba o nie dbać".

/S. Janicka "Ptasia polityka władców pruskich w XVII i XVIII wieku", "Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny", nr 15, 2008, s. 174/

 

I komentarz:

"Wspomniane w edykcie ptaki kiwi prawdopodobnie jako nieloty, a więc łatwe do schwytania, już wówczas należały do rzadkości, obecnie żyją jeszcze w wilgotnych lasach Nowej Zelandii".

/tamże/

 

Mocno mnie to zdumiało, stąd taki temat w dziale "Pomoc".

Pytanie zasadnicze jakie mi się nasuwa, to czy rzeczywiście w tym akcie (skądinąd: dlaczego edykt?) stało: "kiwi" czy: "nieloty"? Mogę zrozumieć, że wyodrębniono wówczas grupę "ptaków nielotów", które choć latają czynią to: "niechętnie", jak np.: kuropatwa. Tylko skąd to kiwi?

Być może autorka tekstu, zasugerowała się słowem: "nielot" i fragment o kiwi dodała już od siebie, bo wielu ludziom najczęściej ten ptak przychodzi do głowy w odpowiedzi na - nielot.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musielibyśmy znać tekst oryginalny... Jedno jest pewne, jakieś strusie w Prusach końca XVII wieku - mogły występować. Choć oczywiście, w zwierzyńcach, nie na wolności. Kiwi - moim zdaniem - nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jakober   

Zgadzam się z Brunem. Nazwa "kiwi" pochodzi z maoryskiego, więc mało prawdopodobne, by wystąpiła w dokumencie w tej właśnie formie.. Tak myślę. Trop z niemiecką nazwą kiwi - Schnepfenstrauß - wydaje się być właściwy o tyle, że etymologia słowa Strauß sięga korzeniami w Althochdeutsch i wywodzona jest z antycznej greki od słowa στρουθός stroutʰós Przypisywane znaczenia, według znalezionej tej strony, to: "tokujący kogut", ale też "mały ptak" czy "wróbel". Z kolei w języku niemieckim "Schnepfe" to też bekas (... oraz niewybrednie o kobiecie...). XVIII wiek to chyba też początki wprowadzania systematyki współczesnej w biologii? Stąd może to jakaś w XVII wieku nazwa pospolita na coś, co dziś już tak się nie nazywa?

Edited by jakober

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten powyższy (i np. także akt prawny z 10 kwietnia 1704 r.) posługują się pojęciem Kiewits-Eyer. Eyer - wiem, co to oznacza (to prawdopodobnie w dzisiejszej niemczyźnie - Eier). Kiewiet - jest dla mnie tajemnicą. Ale na pewno nie chodzi tu o nowozelandzkie kiwi. Ale może komuś się skojarzyło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.