Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Działania decepcyjne poszczególnych stron (o kamuflażu)

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś nie znalazłem takiego odrębnego tematu ani podobnego wątku w jakimś istniejącym temacie.

Czytając sobie co nieco o kubistach i klasycystach natknąłem się na taki fragment:

"Wielu artystów – warto dodać – wśród nich Charles Dufresne, André Dunoyer de Segonzac, Luc-Albert Moreau, Roger de La Fresnaye i Louis Marcoussis, z inicjatywy Luciena Guiranda de Scevola, telefonisty i malarza, zajęło się też sztuką kamuflażu".

/A. Wierzbicka "We Francji i w Polsce 1900-1939. Sztuka, jej historyczne uwarunkowania i odbiór w świetle krytyków polsko-francuskich", Warszawa 2009, s. 150/

 

Autorka dalej cytuje fragment z opracowania Dana Francka:

"Przez całą wojnę artyści ci będą malować akwarelą fałszywe drzewa, produkowane na tyłach – w cyrkach lub w szkołach sztuk pięknych; zostaną one wyposażone w wewnętrzną drabinę, umożliwiającą wartownikowi obserwację okopów wroga [...]. Na hełmy i armaty będą nakładać gałęzie pomalowane na ich naturalny kolor, postarają się rozbijać kształty maszyn, pokrywając je pstrokatymi barwami lub siatką z rafii, a także ukrywać stanowiska strzelców i stanowiska obserwacyjne w fałszywych ruinach, sztucznych murach, tekturowych młynach, kominach, stertach słomy oraz w trupach ludzi i zwierząt wykonanych pędzlem. Na gigantycznych płótnach będą malować sztuczne lasy z prawdziwymi karabinami maszynowymi w środku, tory kolejowe, słupki kilometrowe. Upozorują całe wioski, okopy, mosty".

/z tegoż, "Bohema. Życie paryskiej cyganerii na początku XX wieku", Warszawa 2000, s. 223-224/

 

Zna ktoś podobne działania w innych armiach, oczywiście poza statkami-pułapkami, które mają odrębny temat.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie wiem czy do tematu "łapie się"  Jasper Maskelyn ? Człowiek który w czasie II wojny "zniknął" kanał sueski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Standard drugowojenny. Makiety lotnisk, samolotów czołgów.

Niemcy zrobili "widoczek" z góry Hamburga, w którym port był zupełnie gdzie indziej. Co nic nie dało, bo naprowadzano bombowce chyba Loranem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wdzięcznym wielce za szybkie odpowiedzi, ale nie bez kozery umieściłem wpis w dziale "I wojna światowa (1914-1918)", a nie innym. Zatem prosiłbym o przykładu jednak z tego okresu czasu.

<_<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A to ja bardzo przepraszam. 

Wynikło to z mojego nieobeznania z nowa wersją forum. Kliknąłem by mi pokazało wszystko co ostatnio napisano i dostałem cała listę. Temat mnie zainteresował i nie zwróciłem uwagi na ramy czasowe.

 

W ramach zadośćuczynienia kamuflaż pierwszo-wojennego samolotu. Niemcy lubili takie "wariackie" malowania. Te nie są jeszcze najbardziej "dojechane".

 

16-08-05-fokker-e-v-oblt-erich-loewenhar

 

16-08-05-fokker-d-vii-640.jpg

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do wybuchu Wielkiej Wojny Cherry Kearton wraz ze swym bratem Richardem (przyrodnikiem) stworzyli słynny tandem specjalizujący się w fotografowaniu; a z czasem i filmowaniu; dzikiej przyrody. To właśnie Cherry Kearton filmował słynne afrykańskie safari Theodora Roosevelta.

Wraz z wybuchem wojny zmienił tematykę, w 1914 r. zrealizował film w Belgii ("Antwerp under Shot and Shell"), potem pułkownik Daniel Patrick Driscoll (weteran walk w Birmie i południowej Afryce) z 25th Service Battalion Royal Fusiliers (znanych jako "The Frontiersman" czy "Driscoll's Scouts") zwrócił doń by przystąpił do jego specjalnych oddziałów, które miały działać w Afryce Wschodniej. Wybrał Keartona ze względu na jego znajomość tamtejszych obszarów, wraz z tym filmowcem pułkownik włączył do oddziału dość już sędziwego, bo 64-letniego myśliwego i eksploratora Fredericka Courteney'a Selousa.

Ogólnie średnia wieku w tej formacji była wysoka, jako że wielu z tych którzy w niej służyli rekrutowana była z szeregów afrykańskich kolonistów w bardziej niż średnim wieku, gdyż stawiano na doświadczenie i znajomość terenu, stosunków społecznych, realiów przetrwania w afrykańskich warunkach. Stąd w jej szeregach znalazło się dość oryginalne grono osób: klaun, amerykańscy kowboje, śpiewak operowy czy brytyjski milioner. A sama jednostka zyskała stosowny przydomek: "the Old and the Bold".

Później Kearton został wypożyczony (jako fotograf) do Royal Naval Air Service, a potem do Royal Flying Corps. W trakcie swej służby zrealizował trochę materiału filmowego z czego powstało kilka filmów.

 

To tyle tego mocno przydługiego wstępu. W jednym z jego filmów "Operations of the British Expeditionary Forces in East Africa" (z serii zatytułowanej: "Our Grip on The Huns") z 1916 r., zrealizowanym w Kenii, mamy scenę kamuflażu... konia. Tom Rice, wykładowca filmoznawstwa na szkockim Uniwersytecie Saint Andrews, tak opisał tę scenę: "A horse being camouflaged using potassium permanganate to darken its coat".

/komentarz za stroną: www.colonialfilm.org.uk/

 

Spotkał się ktoś by na europejskim froncie wypróbowywano podobne praktyki?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.