Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
maxgall

Olstra

Recommended Posts

maxgall   

Kiedy zaczęto wykorzystywać olstra (przytroczone do siodeł) i kiedy się rozpowszechniły?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaczęto ich używać z chwilą pojawienia się w uzbrojeniu pistoletów z zamkiem kołowym czyli pod koniec XVI wieku, choć powszechniej od początku XVII wieku.

Natomiast co rozumiesz pod "rozpowszechniły się"? Już na początku XVII wieku używano ich dość powszechnie, ale za prawdziwe "rozpowszechnienie się" uznałbym jednak okres gdy w uzbrojeniu kawalerii pojawiły się pistolety skałkowe i gdy ekonomia spowodowała, że w zasadzie każdy kawalerzysta miał w uzbrojeniu takowe... czyli jakoś pod koniec XVII wieku, może nawet nieco wcześniej czyli już w połowie XVII wieku.

Zaniknęły w połowie XIX wieku... chyba ostatnią bronią stworzoną do wożenia w olstrze przy siodle był rewolwer Colt Walker z 1847... jego nieco mniejsza odmiana (skrócenie lufy z 9 do 7,5 cala, skrócenie bębna o około 0,2 cala i zmniejszenie masy z 2 kg do 1,75 kg) czyli Colt Dragoon z 1848 był już noszony na pasie.

Edited by Razorblade1967

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już na początku XVII wieku używano ich dość powszechnie

A skąd to wiemy?

Jak często w źródłach z początku tej epoki pojawia się "holster" i jego późniejsze pochodne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A skąd to wiemy?

Moim zdaniem stąd, że wtedy coraz częściej w uzbrojeniu jezdnych spotykało się pistolet... jakoś trzeba było je wozić, a wizerunki ostrów spotyka się na wizerunkach dawnych żołnierzy formacji konnych. Dlatego napisałem "dość powszechnie"... nie jestem w stanie ocenić procentowo ile tego typu sprzętu było. Natomiast za prawdziwe rozpowszechnienie uważam jak napisałem - okres gdy do uzbrojenia jazdy weszły już stosunkowo niedrogie (w stosunku do kołowych) pistolety skałkowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   

A do broni długiej ich nie używano?

A czy kawaleria używa broni długiej? Chyba że dragonia ale żeby strzelać z broni długiej to trzeba najpierw zejść z konia. Natomiast taktyką walki kawalerii było na przykład karakolowanie. Polegało to na tym że pierwszy szereg oddawał strzał z pistoletu i wycofywał się do tyłu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Olstra wciąż się przydają, wspomina o tym Jarymowicz:

"do siodła przypięte jest olstro karabinu, z wierzchu wykończone końską skórą - całość została zaprojektowana dla sił specjalnych przez Australian Stock Saddle Company".

/tegoż, "Dzieje Kawalerii", przyp. 17, s. 321/

Czy kawaleria używa broni długiej, to nie wiem. W pracy Radka Sikory mamy jednak podane ceny takich produktów jak: olstro do długiego muszkietu, olstro do karabinu jazdy i olstro do pistoletu. Tylko tu trzeba pamiętać o wieloznaczności pojęcia "olstro".

/tegoż, "Wojskowość polska w dobie wojny polsko-szwedzkiej 1626-1629"/

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy kawaleria używa broni długiej? Chyba że dragonia ale żeby strzelać z broni długiej to trzeba najpierw zejść z konia.

Ależ oczywiście, że używała... W czasach broni skałkowej przecież karabinki kawaleryjskie były bardzo popularne. Przy czym karabinków najczęściej nie wożono w olstrach, a były przypinane na plecach, nisko i lufą w dół... mocowane karabińczykiem do szerokiego pasa nakładanego przez ramię kawalerzysty. W tym celu karabinki takie miewały pręt z kółkiem do zapinania.

Zresztą obecna nazwa karabinka w języku angielskim czyli "carbine" - pochodzi właśnie od tego systemu zapinania broni "na kawalerzyście".

PS. I nie trzeba do strzelania zsiadać z konia... jak najbardziej prowadzono ogień z konia. Inna sprawa, że celność nie była zbyt duża... szczególnie, że znaczne skrócenie gładkiej lufy, przy kombinacji w wojskowym ładowaniem broni (spory luz pomiędzy ścianami lufy, a kulą oraz uszczelnianie "na papier" i odsypywanie części ładunku na panewkę "na oko") i tak dawał bardzo duży rozrzut. Strzelano wtedy jednak nie do pojedynczego celu, a do szyku - a karabinek jednak dawał sporo większą celność jak pistolet.

Edited by Razorblade1967

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.