Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
harry

Wysiedlenia Niemców

Rekomendowane odpowiedzi

poldas   

Ad. Fejszter;

Rzesza Wielkomorawska
Pierwszy raz spotykam się z takim sformułowaniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na studiach np. w Instytucie Neofilologii WSZ w Raciborzu w karcie przedmiotu: historia Czech (FSC-7) omawia się: "Rzeszę Wielkomorawską".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Ad. Fejszter;

Pierwszy raz spotykam się z takim sformułowaniem.

Wielkie Morawy - cz. Velká Morava, słow. Veľká Morava, łac. Magna Moravia lub Rzesza Wielkomorawska - cz. Velkomoravská říše, słow. Veľkomoravská ríša.

Niestety z Wikipedii ale jednak taka nazwa egzystuje. Rozumiem, że Rzesza czy Reich może się źle kojarzyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Dla mnie Rzesza, to zrzeszenie państw/królestw/księstw.

W przypadku Państwa Wielkomorawskiego...

Co ono zrzeszało?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

K. Polek, Państwo wielkomorawskie i jego sąsiedzi, Kraków 1994, s. 13 podaje, ze oko 822 AD mamy tu Sclavi Margenses i Sclavi Marahenses - może chodzi o nich? może o to, że w powstaniu tegoż tworu brały udział elity postawarskie? Rozwiązanie jest moim zdaniem prostsze - to tłumaczenie niemieckiej nazwy - Mährerreich, tak popularna metoda w polskiej humanistyce.

Co do państwa Wielkomorawskiego to kończy ono swoją egzystencję ok 907 po najeździe madziarskim, jeśli obejmowało ono jakoś ściśle ziemie śląskie, to niezbyt długo. W. Korta w ogóle neguję zwierzchność takową. Ja bym mógł się nawet do tego przychylić. Natomiast jako owych pierwszych to wskazywałbym Czechów.

Co do Piastów Śląskich to nie wiem czy oni wybrali Czechy tak pokojowo, Bolko świdnicki z Janem Luksemburczykiem walczył. Także o pokojowym przejęciu to raczej specjalnie mowy nie ma. Podobnież dziwne są co najmniej, nasze zakusy z 1404 roku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

W większości wiedza jaka się zachowała do naszych czasów to raczej wiedzą od czasów chrześcijaństwa i co do powodów nie chcę wnikać. Zmierzam do tego iż pojęcie "ziem odzyskanych" czy idąc dalej zaborów w stosunku do Śląska jest nadużyciem. Nie jestem rewizjonistą ale lubię zwykłą szczerość. Polacy nie lubili germanizacji ale czy dziecko niemieckie, niemiecko-śląskie mieszkające na terenie Polski ma się uczyć, że "nasi" pokonali Krzyżaków pod Grunwaldem ? Chociaż ten Grunwald jak czytałem, jako miejsce bitwy chyba trochę w innym miejscu był.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To z ciekawości, co mamy powiedzieć niemieckiemu dziecku, mieszkającemu w Polsce, kiedy przyjdzie do omawiania stron stających do bitwy grunwaldzkiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Tu akurat przyznam rację.

Gdańsk też był bardziej niemiecki, niż polski.

Zresztą...

A Łódź? - Oglądałeś "Ziemię Obiecaną"?

Potem biedny Rumkowski musiał decydować kogo "wysiedlić".

Niemcy i tak dobrze wyszli na tym całym bajzlu, zwanym Drugą Wojną Światową.

Powinni być wdzięczni Armii Czerwonej, że ich genotyp uległ modyfikacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Wolfie. Jeszcze jedno. Polska a zwłaszcza Grażyński po 1926 r. zrobiła wiele złego dla bytu Polactwa w Niemczech, zwłaszcza na Śląsku Opolskim. ZPwN było sabotowane przez polskie organizacje, nawet doszło do buntu dzielnicy.

No ja przepraszam administratora ale co to jest "Śląsk Opolski" ? Górny Śląsk miał stolicę w Opolu a Dolny Śląsk miał stolicę we Wrocławiu. Skoro komunizm się skończył to może warto przestać w ten sposób rozmawiać o Górnym Śląsku.

To z ciekawości, co mamy powiedzieć niemieckiemu dziecku, mieszkającemu w Polsce, kiedy przyjdzie do omawiania stron stających do bitwy grunwaldzkiej?

Prawdę. Przegrali.

Tu akurat przyznam rację.

Gdańsk też był bardziej niemiecki, niż polski.

Zresztą...

A Łódź? - Oglądałeś "Ziemię Obiecaną"?

Potem biedny Rumkowski musiał decydować kogo "wysiedlić".

Niemcy i tak dobrze wyszli na tym całym bajzlu, zwanym Drugą Wojną Światową.

Powinni być wdzięczni Armii Czerwonej, że ich genotyp uległ modyfikacji.

Rozumiem, że mam dziękować, że daty urodzenia moich rodziców to nie 1946 rok ? No to dziękuję. Gdybym bym paskudnikiem lubiącym takie sprawy to bym się zapytał o UPA i Galicję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

No ja przepraszam administratora ale co to jest "Śląsk Opolski" ? Górny Śląsk miał stolicę w Opolu a Dolny Śląsk miał stolicę we Wrocławiu. Skoro komunizm się skończył to może warto przestać w ten sposób rozmawiać o Górnym Śląsku.

Jak jadę z Niemiec do Polski przez Wrocław, mam informacje jeszcze po niemieckiej stronie iż tam za 250 km będzie Breslau.

Zastanawiam się dlaczego?

O ile wiem jest Wrocław. Breslau był do 1945. Czasami jak jestem u rodziny w Opolu, również przejeżdżam przez lokalne wioski i miejscowości które są oznaczone zarówno po niemiecku jak i polsku. Też się zastanawiam dlaczego?

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Wschodnią?

Tylko zachodnio-południowy skrawek Wołynia należał do Galicji.

Co do reszty;

Jak najbardziej.

Dobrze że się wczuwasz w te klimaty.

Rezuni również "wysiedlali" i to w taki sposób, że nie trza było szukać dla ich ofiar kwaterunku na tym świecie.

Ad. Bavarsky;

Źle odległość do Breslau podali?

Bo w temacie nazewnictwa byśmy się "zakopali", np. w Okopach Świętej Trójcy.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
No ja przepraszam administratora ale co to jest "Śląsk Opolski" ? Górny Śląsk miał stolicę w Opolu a Dolny Śląsk miał stolicę we Wrocławiu. Skoro komunizm się skończył to może warto przestać w ten sposób rozmawiać o Górnym Śląsku.

Nie rozumiem. zawsze wydawało mi się, że Śląsk Opolski to zachodnia część Górnego Śląska. Ja tam nie wiem - prosze o wyjaśnienie co ma z tym wspólnego komunizm?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Jak jadę z Niemiec do Polski przez Wrocław, mam informacje jeszcze po niemieckiej stronie iż tam za 250 km będzie Breslau.

Zastanawiam się dlaczego?

O ile wiem jest Wrocław. Breslau był do 1945. Czasami jak jestem u rodziny w Opolu, również przejeżdżam przez lokalne wioski i miejscowości które są oznaczone zarówno po niemiecku jak i polsku. Też się zastanawiam dlaczego?

Bressel to nazwa używana w mojej rodzinie. Podwójne nazwy wynikają z ustawy a co było zarzewiem ? Pewnie chęć wstąpienia do Unii. Co do znaków w BRD nie mam pojęcia ale skoro Ci się nie podoba to zawsze można napisać do właściwej instytucji w Niemczech.

Wschodnią?

Tylko zachodnio-południowy skrawek Wołynia należał do Galicji.

Co do reszty;

Jak najbardziej.

Dobrze że się wczuwasz w te klimaty.

Rezuni również "wysiedlali" i to w taki sposób, że nie trza było szukać dla ich ofiar kwaterunku na tym świecie.

Ad. Bavarsky;

Źle odległość do Breslau podali?

Bo w temacie nazewnictwa byśmy się "zakopali", np. w Okopach Świętej Trójcy.

Tych klimatów nie wyczuwam bo są obrzydliwe. Niejedna kobieta popełniła samobójstwo a wdzięczny jestem, że nie dotknęło to mojej rodziny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Nie rozumiem. zawsze wydawało mi się, że Śląsk Opolski to zachodnia część Górnego Śląska. Ja tam nie wiem - prosze o wyjaśnienie co ma z tym wspólnego komunizm?

Chyba w 1950 roku zrobiono podział. Dziel i rządź. Dokonali tego czerwoni dlatego napisałem komuniści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No ja przepraszam administratora ale co to jest "Śląsk Opolski" ?

Nie wiem czemu akurat mnie się przeprasza, ale o "Śląsku Opolskim" nic nie pisałem.

Prawdę. Przegrali.

Ładna ucieczka...

a kto wygrał z kim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.